Iako sezona 2024/25. još uvek nije gotova za Crvenu zvezdu, već se uveliko spekuliše o pojačanjima za narednu godinu.
Zvezda je ove sezone napravila iskorak u veoma konkurentnoj i neizvesnoj Evroligi, došla je do plej-ina, ali je tamo zaustavljena od strane Bajerna, koji je brzo posle toga i sam ispao.
Imala je Zvezda tokom ovog evropskog pohoda mnogo uspona i padova, delovalo je u nekim momentima da može stići i direktno do plej-ofa, čak i nekog od prva četiri mesta na tabeli, ali to su ostali pusti snovi.
Pobeđivala je Zvezda i Fenerbahče i Olimpijakos i Monako (tri od četiri učesnika Fajnal-fora), kao i mnoge druge evropske velikane, ali sada joj preostaje da se do kraja sezone bori za odbranu trofeja u regionalnoj i domaćoj ligi, što uopšte neće biti lako (već se pokazalo protiv Budućnosti).
Uprkos svim zanimljivostima, koje su i dalje vezane za košarkaški teren, već uveliko klubovi iz Evrolige (biće ih izgleda 20 sledeće sezone) moraju da razmišljaju o sastavima za narednu sezonu.
Ono što je dobra stvar za klub sa Malog Kalemegdana jeste to što deluje da je ove sezone napravljena osnova za narednu. Ipak, na terenu se pokazalo da su pojačanja neophodna i da bi ovaj postojeći sistem trebalo nadograditi.
Kodi Miler-Mekintajer i Jag dos Santos imaju važeće ugovore i za narednu sezonu, dok bi Miloš Teodosić trebalo da se premesti sa terena u kancelarije kluba.
Biće zanimljivo videti šta će se ovog leta dešavati sa Nemanjom Nedovićem, koji je već tri vezane sezone u Zvezdi i sada treba razmišljati da li 33-godišnji bek zaslužuje novi ugovor i kakva uloga treba da mu bude namenjena u godinama koje slede. Ajzea Kenan je imao mnogo uspona i padova, možda čak celokupno gledano i nije ispunio baš sva očekivanja, ali teško je očekivati da će sledeće sezone nositi neki drugi dres.

Tu je i Ognjen Dobrić, dete kluba, za kog ove sezone nije bilo mnogo mesta u rotaciji Janisa Sferopulosa, ali on zaslužuje da bude u timu i teško će se pronaći sredina gde će biti srećniji i uspešniji.
Nikola Kalinić će sigurno biti jedan od najvažnijih igrača i naredne sezone, pošto je prošlog leta potpisao višegodišnji ugovor, a produžetak saradnje dogovoren je i sa Rokasom Giedraitisom, koji nije glavna opcija, ali sa klupe može da iskoči sa nekom bitnom rolom. Što se tiče Branka Lazića, pitanje je samo do kada će igrati košarku, ali skoro da nema sumnje da će je završiti u Zvezdi.
Najveće pitanje ovog leta biće status Filipa Petruševa. Zvezda želi da ga zadrži i da za to dobro plati, Olimpijakos još nije izrazio svoje želje (makar javno), a postoji opcija i da se vrati u NBA, mada je pitanje ko bi mu zaista ostavio prostora da ostvari pun potencijal.
Iz kluba ne bi trebalo da ide ni Dejan Davidovac, koji ima ugovor do kraja sledeće sezone, dok su veoma upitne pozicije Džona Brauna i Majka Dauma, koji se nisu baš najbolje pokazali.

Veliki problem za Zvezdu je povreda Džoela Bolomboja, koji će biti van terena još nekoliko meseci posle operacije stopala i teško da će biti dostupan za start naredne sezone. Njegov izostanak je teško nadoknadiv, u Zvezdi je izrastao u jednog od najboljih centara u Evroligi i sada ga neko mora odmeniti do povratka, a posle toga treba zajedno i da se uklope.
Tu je i Luka Mitrović, koji će najverovatnije ostati i naredne sezone, dok postoji opcija da se vrati i Uroš Plavšić sa pozajmice, mada teško da ćemo videti tako nešto.
Ono što je bitno odmah reći jeste da nijedno pojačanje još nije ozvaničeno, ali postoji nekoliko priča koje bi uskoro mogle da se krunišu potpisivanjem ugovora.
Na poziciji plejmejkera pominje se Stefan Miljenović (23), jedan od najboljih igrača Mege. Dok neki drugi odlaze u Ameriku na koledže, Miljenović bi mogao da zaigra u Evroligi i da napravi ozbiljan iskorak u karijeri.
U ABA ligi ove sezone prosečno je beležio 10,3 poena, 2,3 skoka i 2,6 asistencija, a u Zvezdi bi mogao da se uklopi kao igrač koji voli da igra u tranziciji i trči protivnicima u leđa, a i u odbrani je pokazao da može da bude i te kako agresivan.
Ako dođe na Mali Kalemegdan, mladi srpski plejmejker/bek imao bi verovatno mnogo veću ulogu u ABA ligi (ako bude još postojala) nego u Evropi, mada bi sigurno i tamo dočekao svoju šansu – pa da vidimo koliko daleko može da ide.
Razni mediji, kako domaći, tako i strani, prethodnih dana pisali su i da je Semi Odželeje blizu dogovora sa Zvezdom. Iskusni krilni košarkaš predstavljao bi veliko pojačanje, ima i bogato evroligaško, ali i NBA iskustvo, a u Valensiji je ove sezone na dvocifrenom proseku poena i beleži preko tri skoka u utakmici.
U ovom trenutku deluje da bi i ofanzivno i defanzivno mogao da pomogne, ali sačekajmo da vidimo rasplet situacije sa njim, pa ćemo detaljnije pričati i pisati.
Što se tiče pozicije centra, odnosno zamene za Bolomboja, za sada se intenzivno pominju dva nova imena – Dejvid Mekormak (Alba) i Ebuka Izundu (Galatasaraj). Ni jedan ni drugi još uvek nisu dostigli vrhunac u svojim karijerama, definitivno mogu da „eksplodiraju“, ali isto tako nisu baš najpouzdanija rešenja, pogotovo ako budu morali da budu glavne opcije dok se Bolomboj ne vrati.
Mekormak je u sezoni za nama imao epizodnu ulogu u dresu Armanija iz Milana, ali je onda napravio pomak u Albi sa 10,5 poena i 5,7 skokova po utakmici. Veoma je snažan, defanzivno bi takođe mogao dobro da se snađe, a problem mu mogu predstavljati slobodna bacanja.
Izundu je nepune tri sezone bio u FMP-u, gde je imao blistavih izdanja i atraktivnih poteza, a onda je iskustvo stekao u Oldenburgu i Galatasaraju, s kojim je igrao i u završnici FIBA Lige šampiona ove godine. U tom takmičenju prosečno je beležio 9,5 poena uz sedam skokova, dok je u turskoj ligi imao 10,6 poena i 6,5 skokova.
Pod košem se odlično snalazi, važi za atraktivnog igrača, ali daleko od toga da bi bio „bombastično“ pojačanje i pitanje je da li je spreman da napravi ozbiljan iskorak i dođe u Evroligu.
Nije tajna da su velike želje navijača Zvezde i potpisi Vasilija Micića, Marka Gudurića, pa čak i Alekse Avramovića. Međutim, Gudurić će verovatno naplatiti sjajnu sezonu sa Fenerbahčeom i otići u Armani sa boljim uslovima, dok Avramović nema pravo da potpiše sa Zvezdom još godinu dana i mnogo je bliži Dubaiju.
Micić je i dalje otvoren, ali teško da će Zvezda moći da se nosi sa ostalim velikanima, pre svega u finansijskom smislu. Vasa ima opciju i ostanka u NBA (trenutno je u Finiksu), a za njega se interesuju i španski, grčki, pa i izraelski velikani.
Priče o pojačanjima će se tek pojačati, ništa još nije definitivno i potvrđeno, a sigurno će Zvezda prirediti i nekoliko iznenađenja ovog leta. Videćemo samo da li pozitivnih ili negativnih…