Srbija-SAD, polufinale Foto: Paul ELLIS / AFP / Profimedia

Košarkaši Srbije poraženi su od Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 91:95 u polufinalu Olimpijskih igara.

Srbija je dobila tri četvrtine, bila je na pragu pobede i najvećeg čuda na OI, ali je Amerika u poslednjoj deonici „dodala gas“, napravila preokret i onda u završnici bila nešto bolja.

Najbolji u timu Srbije bio je Bogdan Bogdanović sa 20 poena, četiri skoka i tri asistencija, dok je Nikola Jokić imao 17 poena, pet skokova i 11 asistencija. Aleksa Avramović je pomogao sa 15 poena, dok su Filip Petrušev, Marko Gudurić i Ognjen Dobrić stigli do devet.

U „drim timu“ je dominirao Stef Kari sa 36 poena i osam skokova, dok je Džoel Embid imao 19 poena, a Lebron Džejms je upisao tripl-dabl sa 16 poena, 12 skokova i 10 asistencija.

Srbija će u subotu igrati meč za bronzu protiv Nemačke, dok će Amerika u finalu odmeriti snage sa Francuskom.

“Soccerbet iz Pariza – sponzor izveštavanja”

Od početka utakmice Srbija je „pokazala zube“ Amerikancima. Kari je pogodio prvi šut na utakmici, ali mu je Bogdanović uzvratio. Petrušev je pogodio trojku, ali je Kari odgovorio istom merom. Jokić je zakucao, Buker je bio polovičan sa penala, a Dobrić je doneo prednost od 10:6 Srbiji. dok je Kari ubacio još jednu trojku. Avramović mu je brzo odgovorio, ali je Kari nastavio seriju sa još dve trojke. Bogdanović je nastavio u tom stilu za 16:15, dok je Kari promašio trojku sa skoro pola terena.

Bogdanović je imao pogodak sa poludistance, dok je Avramović imao sjajan prodor za +5. Lebron je ubacio za tri, ali mu je Aleksa odgovorio trojkom. Srbija je uspela da odbrani Embida, dok je Jokić imao 2/2 sa penala, a Dejvis je bio polovičan – 25:19.

U finišu prve deonice „orlovi“ nisu posustali, već su sačuvali dvocifrenu prednost – 31:23.

Početkom druge deonice tempo nije opadao, Srbija je održala dvocifreni plus, a zaigrala je i zonsku odbranu. Micić i Gudurić su pogađali za tri, Milutinov je pod košem bio uspešan, pa smo poveli sa 39:25. Jokić i Bogdanović su bili sjajni u napadu, pa smo posle Bogdanove trojke stigli do 47:32 na tri minuta do kraja druge četvrtine.

Lebron i Embid su kreirali seriju od 0:5, ali je Avramović odgovorio trojkom i penalom. Kari se nadovezao, ali je Avramović ubacio još jednu. Lebron je poentirao pod faulom Bogdanovića, a realizovao je i penal. Avramović nije ubacio šut za tri na isteku druge deonice – 54:43.

Srbija-SAD, polufinale Foto: Tanjug/AP Photo/Michael Conroy

Amerikanci su silovito ušli u drugo poluvreme, ali je Srbija uspela da odbije nalet, dok je Lebron bio izuzetno nervozan, pa je stalno imao neku zamerku na suđenje – 62:53. Dobrić je požrtvovanost Petruševa nagradio trojkom, ali je Kari opet uspeo da vrati. Holidej je doveo svoj tim na šest poena minusa, ali su Micić i Gudurić spremili odgovor za novu dvocifrenu prednost Srbije – 76:63.

Iako je sa +13 Srbija ušla u poslednju deonicu, nije uspela da izdrži do kraja. Jokić je upisao poene pod faulom, ali je promašio penal, pa je na semaforu bilo 78:67. Durent je pogodio trojku, a u isto vreme sviran je faul Jokiću, pa nas je Buker kaznio još jednom trojkom. Pešić je morao da reaguje tajm-autom pri rezultatu 78:73.

Bogdanović je ubacio težak šut preko Embida na isteku napada, Durent je brzo uzvratio, a Milutinov je popravio promašaj Jokića. Embid je sa poludistance bio nepogrešiv, a Jokić je ostao sam na ziceru posle ofanzivnog skoka – 84:77.

Od tog rezultata počela je serija Amerike, na koju „orlovi“ nisu odgovorili. Embid je imao 2+1, pogodio je i sa poludistance, a Lebron je u tranziciji poravnao na 84:84 na 3:39 do kraja. Petrušev je zakucao posle tajm-auta, Embidu je pobegla lopta, Dobrić je promašio otvorenu trojku, a Kari je to kaznio za preokret – 86:87. Micić nije uzvratio, a Lebron je u kontri bio najbolji. Bogdanović je izgubio loptu, a Kari je u kontri položio na drugi obruč na 1:41 do kraja – 86:91.

Srbija-SAD, polufinale Foto: Tanjug/AP Photo/Mark J. Terrill

Posle Bogdanovićevog pogotka uz faul i realizovanog penala otvorila se nova nada za „orlove“, ali je Durent ubacio težak šut preko Petruševa, dok je Jokić bio najbolji u reketu za pravu dramu u poslednjem minutu – 91:93. Na 26 sekundi do kraja Srbija nije odmah faulirala rivala, ali su onda naši košarkaši poslali Karija na liniju penala, a on je bio nepogrešiv (osam sekundi do kraja). Bogdanović je promašio trojku za kraj sjajne utakmice.

Srbija – Amerika 91:95 (31:23, 23:20, 22:20, 15:32)

Dvorana: Bersi, Pariz, Francuska.

Sudije: Zurapović, Anadža, Kozlovskis.

Srbija: Plavšić 0, Petrušev 9, Jović 0, Bogdanović 20, Marinković 0, Dobrić 9, Jokić 17, Micić 8, Gudurić 9, Davidovac 0, Avramović 15, Milutinov 4. Selektor: Svetislav Pešić.

Amerika: Kari 36, Edvards 2, Džejms 16, Durent 9, Vajt 0, Haliburton 0, Tejtum 0, Embid 19, Holidej 3, Adebajo 0, Dejvis 4, Buker 6. Selektor: Stiv Ker.

SRBIJA - AMERIKA 91:95