Stiv Ker, selektor košarkaša SAD, smatra da je Nikola Jokić najbolji igrač na svetu, a smo ga u polufinalu Olimpijskih igara pratili u korak.

Košarkaši Srbije bili su nadomak senzacije protiv Amerikanaca (95:90) u borbi za finale Olimpijskih igara 2024, ali će tamo ipak u subotu SAD na megdan domaćinu Francuskoj (21.30). Istog dana od 11 časova na teren dvorane „Bersi“ će i „orlovi“ protiv Nemačke u meču za bronzanu medalju, što će biti i repriza Mundobasketa iz Manile od prošlog leta.

Tako malo je nedostajalo da imamo srušimo Drim tim i da imamo evropsko finale u Parizu. Srbija je skoro punih 38 minuta bila bolja od Amera i imala vođstvo, ali ga je ispustila u ključnim trenucima i ostala bez borbe za zlato.

Nema ko nije bio oduševljen izdanjem protiv Lebrona Džejmsa, Stefa Karija, Kevina Durenta i družine, najčešće poruke su bile da su ljudi ponosni na košarkaše, kojima će sigurno biti teško da se oporave jer su bili nadomak senzacije.

Nema sumnje da će u borbi za bronzu najviše toga zavisiti od Nikole Jokića, koji je protiv Amerike prema zvaničnoj statistici odigrao tačno 36 minuta. A, kako je odigrao tih 36 minuta srpski cecntar, za koga Stiv Ker, selektor SAD, kaže da je najbolji na svetu, pratila je Nova.rs u polufinalu OI.

Skakao je za loptu prilikom uvodnog sudijskog podbacivanja, nekako je otišla u ruke Amerikancima. U prva dva napada nije dirao loptu, ali zato jeste u trećem i to ga je završio zakucavanjem, možda malo neočekivano, posle čarobne akcije i asistencije Alekse Avramovića.

“Soccerbet iz Pariza – sponzor izveštavanja”

U odbrani je vodio borbu sa Džoelom Embidom, najčešće uspešno, usput asistirao Dobriću za trojku (10:6). I onda je krenuo da se zagreva za magiju, do poluvremena je na parketu proveo 18 minuta i 41 sekundu, samo je tih 79 sekundi odmorio u finišu prve deonice.

Uhvatio je i skok, pa trećom asistencijom pronašao Bogdanovića koji je trojkom odgovorio na rafalnu paljbu strašnog Stefa Karija i njegovih 14 od ukupno 15 poena Amerikanaca. Udelio je Jokić loptu i Aleksi za trojku (23:18), bila mu je to već pet asistencija u ranoj fazi meča, a naterao je i Entonija Dejvisa na faul za dva uspešna slobodna bacanja.

Usledili su žestoki dueli i sa Dejvisom, umarao se konstantno, ali se videlo koliko gori od želje. Napravio je faul nad Dejvisom, promašio trojku, ali i pogodio u kontri posle krađe, i onda otišao da odmori onih minut i 19 sekundi.

Vratio se i pre odmora između četvrtina, drugu je otvorio asistencijom Marku Guduriću za trojku i 34:25. Još jednom je izvukao odbranu i iznudio faul Dejvisa, a onda magija.

Kako je samo usmeravao odbranu, lupio je blokadu Lebronu i završio kontru sa 2+1 za velikih 42:25. Usledio je i jedan promašaj u sledećem napadu, iako je delovalo da je bio povučen… I selektor Pešić ga je konsultovao prilikom tajm-auta oko ideja za dalje.

Na trojku Embida nije uspeo da odgovori istom merom, netipično je promašio ceo obruč, ali je brzo usledila asistencija neverovatnom Aleksi za trojku, a na poluvremenu (54:43) imao je devet poena, tri skoka i sedam assitencija.

Po povratku sa velikog odmora promašio je trojku… Potom i još jednu, ukupno ih je šutirao 0/6, delovalo je i da mu nedostaje snage, koju je izvukao da uz samo njemu svojstvene okrete pogodio preko Embida za 59:47. Stigao je da podeli i asistenciju Dobriću za trojku, da bi mu nedugo zatim bio sviran faul u napadu u duelu sa Embidom, koji je to znao burno da proslavi.

Uspeo je na onaj njegov način da isčačka loptu za defanzivni skok, prethodno je asistirao Vasi Miciću za trojku da odbijemo silovit nalet Amerikanaca (70:61). I onda je morao da se odmori tačno na minut pre kraja trećeg kvartala – 76:63 posle kakve trojke Gudurića uz faul.

Vratio se odmah na početku poslednje četvrtine… Hteo je magijom da pronađe Milutinova, ali su ga pročitali ovaj put. Nisu ga zaustavili kada je pogodio pod faulom, doduše nije i dodatno bacanje, kao ni trojku ubrzo zatim (78:67).

Preuzeo je glavnu reč na tajm-autu posle njegove četvrtine lične greške na sedam minuta do kraja i dve brzo primljene trojke kojima su Ameri prišli na svega pet razlike (78:73). Često je igrao zajedno sa Milutinovim na parketu, što je takođe davalo rezultat.

Upravo su borbeni centar i Jokić zajedno nekako ugurali loptu u obruč, da bi Somborac i prilikom jedan na jedan naterao Lebrona na faul. Bilo je 3:39 do kraja i nerešeno na semaforu, da bi Jokić omogućio zakucavanje Petruševu – 86:84. Svi znamo šta se posle desilo i kakav preokret za finale je napravio Drim tim.

Na kraju, Nikola Jokić je bio na 17 poena (7/17 iz igre, od čega 0/6 trojke), pet skokova i 11 asistencija, uz po jednu ukradenu loptu i blokadu za 37 minuta i 41 sekundu na parketu, i indeks 22.