Oglas

Newtown Shooting-Infowars
Aleks Džons Foto:Tanjug/Briana Sanchez/Austin American-Statesman via AP
Aleks Džons Foto:Tanjug/Briana Sanchez/Austin American-Statesman via AP

Teoretičar zavere mora da plati 45 miliona dolara roditeljima masakrirane dece

autor:
06. avg. 2022. 09:47

Američki teoretičar zavere Aleks Džons će, povrh 4,1 milion dolara već dosuđene kazne, roditeljima šestogodišnjeg dečaka ubijenog u masakru u Sendi Huku 2012. godine morati da plati odštetu u visini od 45,2 miliona dolara zbog lažne tvrdnje iznete na sajtu Infovors da je taj događaj zapravo izrežiran, odlučio je sud u Teksasu.

Oglas

Nil Heslin i Skarlet Luis, razvedeni roditelji ubijenog šestogodišnjeg Džesija Luisa, svedočili su da su ih Džonsovi sledbenici godinama uznemiravali i slali im pretnje smrću, optužujući ih da su lagali o pogibiji njihovog sina 14. decembra. 2012. godine u pucnjavi u kojoj je ubijeno 20 dece i šestoro zaposlenih u osnovnoj školi Sendi Huk u Njutaunu, u američkoj državi Konektikat.Džons, istaknuta ličnost u američkim desničarskim krugovima i pristalica bivšeg predsednika Donalda Trampa, nazvao je masakr u Sendi Huku prevarom američke vlade u kojoj su učestvovali glumci, a, po njegovim rečima, trebalo je da posluži kao izgovor za oduzimanje oružja Amerikancima.

1659770909-Tan2022-8-3_20137111_3-scaled.jpg
Aleks Džons Foto:Tanjug/Briana Sanchez/Austin American-Statesman via AP | Aleks Džons Foto:Tanjug/Briana Sanchez/Austin American-Statesman via AP

Nakon presude, Luis je navela novinarima da je ishod suđenja pokazao da "možemo da izaberemo ljubav", dodajući da smo "svi odgovorni jedni za druge".Roditelji su tražili kaznu u visini 145,9 miliona dolara i nadoknadu štete od 150 miliona dolara.Nadoknada štete se dosuđuje kao kompenzacija za pretrpljenu bol oštećene strane, a kaznena odšteta se izriče zbog samog dela koje je počinio osuđeni.Kaznena odšteta je procenjena na 4,2 miliona dolara."Tražimo od vas da pošaljete veoma, veoma jednostavnu poruku, a to je: zaustavite Aleksa Džonsa. Zaustavite monetizaciju dezinformacija i laži", istakao je u svom obraćanju poroti Vesli Tod Bol, advokat roditelja nastradalog dečaka.Džons je pokušao da se distancira od teorija zavere tokom svog svedočenja na suđenju, izvinjavajući se roditeljima i priznajući da se masakr u Sendi Huku zaista dogodio.Tužioci su optužili Džonsa da je pristupio suđenju u lošoj nameri, pozivajući se na njegove izjave na sajtu Infovors u kojima je izneo da je masakr bio prevara.***Pratite nas i na društvenim mrežama:FacebookTwitterInstagram

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare