Oglas

Satellite image of Iran's Fordo uranium enrichment facility
Foto: EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT/SATELLITE IMAGE 2025 MAXAR TECHNOLOGIES
Foto: EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT/SATELLITE IMAGE 2025 MAXAR TECHNOLOGIES

Izraelci tvrde: Iran sačuvao deo zaliha obogaćenog uranijuma

autor:
11. jul. 2025. 09:27

Deo iranskih podzemnih zaliha obogaćenog uranijuma preživeo je napade Sjedinjenih Država i Izraela prošlog meseca i možda je dostupan iranskim nuklearnim inženjerima, piše Njujork Tajms pozivajući se na neimenovanog visokog izraelskog zvaničnika.

Oglas

Navodi se da taj i drugi zvaničnici Izraela sa pristupom obaveštajnim saznanjima nisu izrazili zabrinutost zbog preostalog obogaćenog uranijuma.

Rekli su da bi svaki pokušaj Irana da ga povrati gotovo sigurno bio otkriven i da bi bilo vremena za napad.

Predsednik Tramp i njegova administracija tvrdili su da je iranski nuklearni program "uništen" zajedničkim udarom.

Izrael je krajem prošle godine počeo da se kreće ka vojnoj akciji protiv Irana nakon što je video ono što je visoki zvaničnik opisao kao trku za izgradnju nuklearne bombe kao deo tajnog projekta.

Zvaničnik je potvrdio da su obaveštajni podaci podeljeni sa SAD, mada su nekoliko meseci pre napada, američki zvaničnici rekli kako ne veruju da je Iran odlučio da napravi nuklearno oružje.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare