Bashar Al Assad, Asma Al-Assad Foto:Balkis Press/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia; Natalia Seliverstova / Sputnik / Profimedia

Sirijski predsednik Bašar al Asad, njegova supruga Asma i njihovo troje odrasle dece napustili su Siriju i započeli novi život u Rusiji, gde im je Vladimir Putin odobrio azil.

Nakon godina brutalne vladavine i građanskog rata koji je trajao 13 godina, porodica Asad sada će živeti u luksuzu, oslanjajući se na bogatstvo procenjeno na dve milijarde dolara.

PROČITAJTE JOŠ:

Prema podacima američkog Stejt departmenta, Asadova porodica poseduje nekretnine i ogromnu imovinu.

Moskva Foto:Natalia Seliverstova / Sputnik / Profimedia

U Moskvi, njihovo bogatstvo uključuje najmanje 20 luksuznih stanova, ukupne vrednosti od preko 40 miliona dolara, uključujući apartmane u jednoj od najviših zgrada u Rusiji. Ove nekretnine koriste bogataši, vladine agencije i multinacionalne korporacije.

Asma al Asad, rođena u Londonu i ćerka sirijskog lekara, poznata je po svojoj sklonosti luksuzu. Mediji su ranije izvestili da je trošila stotine hiljada dolara na luksuzni nameštaj i dizajnersku odeću, dok je Asadov režim provodio brutalnu represiju nad sirijskim narodom.

Asma Al-Asad Foto: Syrian Presidency apaim / Sipa Press / Profimedia

Bekstvo iz Sirije i Putinova zaštita

Nakon što su pobunjeničke snage zauzele Damask i okončale decenijsku vladavinu Asadove porodice, predsednik Sirije i njegova porodica pobegli su iz zemlje. Izvori navode da su koristili rusku vojnu bazu Hmejmim kao izlaznu tačku, odakle je ruski avion poleteo ka Moskvi.

Moskva Foto:Alexander NEMENOV / AFP / Profimedia

Prema rečima portparola Kremlja, Dmitrija Peskova, Asadova porodica dobila je azil iz „humanitarnih razloga“. Njegova supruga Asma, koja se leči od leukemije, zajedno sa troje dece – sinovima Hafizom (24), Karimom (21) i ćerkom Zejn (22) – stigla je u Moskvu pre nego što se sam Asad pridružio porodici.

Nije jasno da li će porodica živeti u privatnom posedu ili u bezbednom smeštaju pod nadzorom ruskih vlasti. Međutim, s obzirom na njihovo bogatstvo i luksuzne nekretnine, očekuje se da će im uslovi boravka biti daleko iznad proseka.

Kraj Asadove ere i posledice po Siriju

Odlazak Asada iz Sirije predstavlja kraj šezdesetogodišnje vladavine njegove porodice i ozbiljan udarac za ruskog predsednika Putina. Rusija je godinama vojno i finansijski podržavala Asadov režim, koristeći Siriju kao ključnu tačku za projektovanje svoje moći na Bliskom istoku.

U Siriji je sada zavladala neizvesnost. Pobunjenička grupa Hayat Tahrir al-Šam (HTS), koja je predvodila ofanzivu, zauzela je ključne gradove, dok je opoziciona zastava podignuta ispred ambasade Sirije u Moskvi, simbolično označivši kraj Baasovog režima.

Ruski zvaničnici izjavili su da će održavati dijalog sa regionalnim silama poput Turske kako bi se osiguralo bezbedno povlačenje ruskih vojnih snaga iz Sirije. Ruska pomorska baza Tartus i vazduhoplovna baza Hmejmim i dalje su od ključnog strateškog značaja za Moskvu.

Iako je Asadov odlazak simboličan kraj njegove vlasti, posledice za Siriju su dalekosežne. Sa skoro 13 godina građanskog rata iza sebe, zemlja se sada suočava sa političkom neizvesnošću i mogućim promenama u regionalnim odnosima moći.

Bekstvo Asadove porodice označilo je kraj jedne epohe, dok Sirija ulazi u novu, neizvesnu fazu svoje istorije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare