Oglas

In the Envoy Center, at the media conference, the ProGlas initiative presented the "Agreement on conditions for fair, free and fair elections", which will be offered for signature to other interested parties and groups of citizens in the coming days.
Predstavnici opozicije i inicijatori ProGlasa potpisali su sporazum o neophodnim izbornim uslovima za slobodne i poštene izbore Foto:Antonio Ahel/ATAImages
Predstavnici opozicije i inicijatori ProGlasa potpisali su sporazum o neophodnim izbornim uslovima za slobodne i poštene izbore Foto:Antonio Ahel/ATAImages

Srbija protiv nasilja i Nada potpisali su dogovor sa ProGlasom o izbornim uslovima: Ovo je ključnih pet tačaka

09. mar. 2024. 12:15

Parlamantarne stranke i koalicije potpisale su danas "Dogovor o uslovima za poštene, slobodne i fer izbore", u kome se u pet tačaka navodi šta treba da bude ispunjeno da bi izborni proces bi regularan. Taj dogovor potpisan je na inicijativu "Proglasa".

Oglas

Dogovor su potpisali lideri koalicija "Srbija protiv nasilja" i NADA.

Članica Proglasa, glumica Svetlana Bojković pročitala je okupljenima u Envoj centru tekst dogovora, u kome se pod prvom tačkom navodi zahtev za sprovođenjem preporuka ODIHR-a, a kao posebno važno ističe se zahtev za reviziju postojećeg i sastavljanje tačnog biračkog spiska kao i kontrolu biračkog spiska od izbornog dana.

In the Envoy Center, at the media conference, the ProGlas initiative presented the "Agreement on conditions for fair, free and fair elections", which will be offered for signature to other interested parties and groups of citizens in the coming days.
Predstavnici opozicije i inicijatori ProGlasa potpisali su sporazum o neophodnim izbornim uslovima za slobodne i poštene izbore Foto:Antonio Ahel/ATAImages | Predstavnici opozicije i inicijatori ProGlasa potpisali su sporazum o neophodnim izbornim uslovima za slobodne i poštene izbore Foto:Antonio Ahel/ATAImages

U potpisanom Dogovoru se traži od javnog servisa da blagovremeno i istinito izveštava građane o lokalnim i gradskim izborima i da svi koji na izborima budu učestvovali, budu ravnopravno zastupljeni u programu.

"Zahtevamo da ponovljeni izbori za grad Beograd budu održani u roku koji omogućava da budu sporvedene mere za unapređenje izbornih uslova. Osim toga, važno je da svi preostali lokalni izbori u onim opštinama i gradovima gde nisu bili održani u decembru 2023. godine budu održani u istom danu kao i izbori za grad Beograd", pročitala je Bojković.

"Upozoravamo da ponovljeni izbori za grad Beograd zakazani u kratkom roku i u odsustvu promene izbornih uslova neće biti ni slobodni ni ppošteni, i da na njih nećemo pristati. U vezi sa tim ćemo biti jedinstveni i odlučni", navodi se.

Za kraj se navodi zahtev za pravnu i političku odgovornost za izborne neregularnosti, a pozivaju se i sve političke organizacije "koje žele da doprinesu stvaranju uslova za slobodne i poštene izbore" da pristupe tom dogovoru  su sa tačkama saglasne - da pristupe Dogovoru.

„Potpisivanje ovog dogovora samo je početak stvaranja jednog širokog fronta koji treba da omogući minimum koji nam je uskraćen, a to su pošteni i slobodni izbori, kao preduslov slobodne i demokratske Srbije“, poručio je jedan od inicijatora ProGlasa, reditelj Dragan Bjelogrlić.

BONUS VIDEO Vlast predstojeće izbore smatra presudnim, opozicija insistira na minimalnim preduslovima







Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare