Oglas

kragujevac sretenje studenti 150225 foto goran srdanov nova rs (15)
Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

OTKRIVAMO Gde počinje skup na Sretenje i šta studenti planiraju

05. feb. 2026. 12:28

Tačno godinu dana nakon velikog protesta u Kragujevcu pod sloganom „Sretnimo se na Sretenje", studenti ponovo organizuju skup u Šumadiji. Ove godine, u nedelju 15. februara ponovo će se okupiti u Kragujevcu, a centralni događaj održaće se, kako saznajemo, u mestu blizu ovog grada.

Oglas

Nakon najvećeg javnog skupa koji je ikada održan u Kragujevcu, 15. februara 2025. godine, za 10 dana očekuje nas još jedan.

“Skup počinje u prepodnevnim satima u nedelju 15. februara, a biće održan na dve lokacije. Tačnije, okupljanje počinje na jednoj lokaciji u Kragujevcu, sa koje će se, nadamo se, velika kolona, preseliti na drugu, nadomak grada. Na drugoj lokaciji, koja je u blizini Kragujevca biće održani govori", kaže za Nova.rs student Univerziteta u Kragujevcu, koji je zamolio da ostane anoniman.

Na lokaciji koja je izvan grada biće održani govori posvećeni studentskoj borbi, zakonima, represiji.

"U Kragujevcu ćemo održati 16 minuta tišine, a potom ćemo krenuti na drugu lokaciju, gde će se odigrati centralni deo događaja. Biće nam potrebno neko vreme da stignemo do tamo, tako da će skup sigurno trajati do kasnih popodnevnih sati. Na lokaciji izvan grada govoriće studenti i naši gosti. Oni će se obratiti okupljenima, a teme govora su Ustav, bezakonje, nepoštovanje studenata i građana, represija prema nama u celoj zemlji, kao i prema svima koji se usuđuju da misle svojom glavom. Govorićemo i o autonomiji Univerziteta, ukazati na probleme našeg, ali i svih drugih u Srbiji”, objašnjava ovaj student.

kragujevac sretnimo se na sretenje studenti 150225 foto vladislav mitic nova rs (147)
Foto: Vladislav Mitić/Nova.rs

On ističe da će do kraja dana studenti na društvenim mrežama objaviti tačnu satnicu i lokacije skupa.

"Oni koji ne budu došli u Kragujevac, mogu doći direktno na drugu lokaciju, a objavićemo je do kraja dana", ističe naš sagovornik.

Kako smo ranije objavili, studenti će prikazati i retrospektivu borbe studentskog pokreta i prisetiti se prvog sretenjskog protesta u Kragujevcu 2025. godine.

Blokada trajala 15 sati

Podsećamo da je tog dana, u petnaestočasovnoj blokadi centralnih gladskih ulica Kragujevca, u znak sećanja na 15 žrtava (šesnaesta žrtva je preminula kasnije) tragičnog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, učestvovalo više desetina hiljada ljudi, a na protest su pešice organizovano došli studenti iz svih krajeva Srbije.

kragujevac sretnimo se na sretenje studenti 150225 foto vladislav mitic nova rs (237)
Foto: Vladislav Mitić/Nova.rs

Inače, prva najava novog skupa na „Sretenje u Šumadiji“ mogla se čuti na protestu "Znanje je moć" koji su studenti organizovali 27. januara ove godine u Beogradu.

Studentkinje i studenti pozivaju sve građane Srbije da se „sretnu ponovo“ i ove godine, a zborovi ovog grada već uveliko prikupljaju donacije za skup.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare