Foto:EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Nemačko-ruski odnosi ponovo su usijani, nakon presude na suđenju za ubistvo u berlinskom parku Tirgarten. Berlin je dvojicu ruskih diplomata proglasio „nepoželjnim“, a Moskva najavljuje kontra-mere.

PROČITAJTE JOŠ:

Nakon presude u slučaju za ubistvo koje se 2019. dogodilo u parku Tirgarten u Berlinu, nemačka vlada proglasila je dvojicu službenika ruske ambasade u Nemačkoj „nepoželjnim“. Ministarka spoljnih poslova Analena Berbok to je saopštila ruskom ambasadoru u Berlinu Sergeju Nečajevu. Nakon takve odluke sledi proterivanje tih diplomata.

Apelacioni sud u Berlinu prethodno je optuženog, 56-godišnjeg Rusa Vadima K, proglasio krivim i osudio na doživotnu zatvorsku kaznu. Sudije su se tako složile sa tvrdnjom Saveznog tužilaštva da je ubistvo Zelimkana Kangošvilija 2019. izvršeno u ime ruskih „vladinih agencija“. Predsedavajući sudija ocenio je da je to akt „državnog terorizma“. Presuda još nije pravosnažna i moguća je njena revizija, prenosi Dojče vele.

Naručeni ubica na optuženičkoj klupi

Pre više od dve godine, 23. avgusta 2019, gruzijski državljanin čečenskog porekla Zelimkan Kangošvili ubijen je u podne, u sred bela dana, u parku Tirgarten u berlinskoj četvrti Moabit. Kangošvili se borio na strani pobunjenika protiv Rusije u Drugom čečenskom ratu i u Rusiji je bio klasifikovan kao terorista. I sam predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin nazvao je „banditom“ i „ubicom“.

Kangošvili je za dlaku izbegao pokušaj atentata u gruzijskoj prestonici Tbilisiju, a potom je, preko Ukrajine i Poljske, uspeo da pobegne u Nemačku i nastanio se u Berlinu pod imenom Tornike K.

Istog dana kada se dogodilo ubistvo, berlinska policija uhapsila je glavnog osumnjičenog, Rusa koji se predstavljao kao Vadim S. Ubrzo se pojavila sumnja da to možda nije njegov pravi identitet. Istraživači britanske internet-platforme „Bellingcat“, zajedno sa ruskim i nemačkim kolegama, uspeli su da otkriju da je reč o Vadimu K, čoveku s brojnim vezama sa ruskim tajnim službama. Jedan čovek iz „Bellingcata“ se i pojavio u procesu kao ključni svedok. U jesen je još jedan važan svedok, rođak optuženog iz Ukrajine, potvrdio da se radi o Vadimu K.

„Teško kršenje nemačkih zakona“

Sud je utvrdio da je ubistvo „izvršeno po nalogu vladinih agencija u Ruskoj Federaciji“, istakla je Analena Berbok. To je, ocenjuje ministarka, „ozbiljno kršenje nemačkih zakona i suvereniteta Savezne Republike Nemačke“.

Dan pre izricanja presude, šefica nemačke diplomatije razgovarala je telefonom sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, gde je potvrdila da „želi otvorenu i iskrenu razmenu“ sa Rusijom. „Ona se mora odvijati na osnovu međunarodnog prava i međusobnog poštovanja“, naglasila je političarka Zelenih.

Jasno je, kako je istakla, da dela poput ubistva u parku Tirgarten teško opterećuju tu razmjenu. „Savezna vlada će učiniti sve što je neophodno da osigura bezbednost u našoj zemlji i poštovanje našeg pravnog sistema“, rekla je Berbok.

Čeka se odgovor Moskve

Ruski ambasador Nečajev najavio je da će Moskva reagovati na novonastalu situaciju, ali nije izneo nikakve detalje. „Reč je o očigledno neprijateljskom aktu koji neće ostati bez odgovora“, rekao je on. „Ni vreme izricanja presude nije odabrano slučajno. Očigledno je da nekome u interesu da se dijalog između Rusije i nove nemačke vlade od početka zaseni.“

Što se tiče presude, ona, prema ruskom ambasarodu, „nije objektivna, politički je motivisana i ozbiljno opterećujuća za ionako teške nemačko-ruske odnose“. Optužbu da je Ruska Federacija umešana u taj čin, on je ocenio kao „apsurdnu“.

Nemačka je već nakon prvih rezultata istrage u ovom slučaju proterala dvojicu službenika ruske ambasade, a Rusija je tada reagovala proterivanjem dvojice nemačkih diplomata. Sada se čeka naredni potez Moskve.

BONUS VIDEO: Anketa sa ulica ukrajinskih sela i rovova o razgovorima Putina i Bajdena

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar