Oglas

collage
Foto: Nova.rs, Medija centar, N1
Foto: Nova.rs, Medija centar, N1

Skupštinska pljuvaonica 2021: Rečnik poslanika zbog kojeg smo se stideli

08. jan. 2022. 21:55
>
08. jan. 2022. 21:55

Kriminalac, tajkun, fašista, nacista, omiljene su reči srpskih poslanika u 2021. godini. Kad se tome dodaju pretnje, pozivi na nasilje, pa i ubistvo, sve više podseća na neki mračni scenario još mračnijeg filma, nego na parlament - mesto gde bi trebalo da sede najumnije glave ovog društva.

Oglas

Da stvar bude gora pred kraj 2020. poslanici su usvojili Kodeks svog ponašanja u kojem piše:“Narodni poslanik se ponaša na način kojim će jačati integritet Narodne skupštine i poverenje javnosti u Narodnu skupštinu i kojim neće ugroziti ugled Narodne skupštine i narodnih poslanika. Narodni poslanik poštuje sledeće opšte etičke vrednosti: istinu, pravičnost, poštenje, nepristrasnost, odgovornost u obavljanju poslaničke funkcije, integritet, otvorenost, dostupnost…“.Jesmo li to videli?Nismo.Poslanici su za skupštinskom govornicom vređali, pozivali na nasilje, etiketirali novinare i medije, povezivali ih sa kriminalnim klanovima, vređali svaku javnu ličnost koja se usudila da izrazi mišljenje drugačije od onog koje vlada u gotovo jednopartijskom parlamentu. Zbog toga je Otvoreni parlament (inicijativa organizacije Crta) podneo ukupno 10 prijava.. Izrečena je samo jedna kazna - poslaniku SNS Srbislavu Filipoviću.Krenimo redom…Prva prijava podneta je protiv Marka Atlagića, poslanika SNS, zbog njegovog govora na sednici Skupštine 10. februara. U prijavi piše da je on svesno vređao Albance nazivajući ih “Šiptarima”, u nameri da uvredi kako njih, tako i lidera Narodne stranke Vuka Jeremića.

Screenshot_1-2.jpg
Foto: Printscreen/YouTube/СРБИН.инфо | Foto: Printscreen/YouTube/СРБИН.инфо

Udarna pesnica Marko Atlagić

Vrhunac je bio udar poslanika SNS Marka Atlagića na glumicu Jelisavetu Seku Sablić i to zbog naslova intervjua koji je dala, a zbog kojeg je usred Narodne Skupštine zemlje za čiju je umetnost mnogo dala i učinila – proglašena za osobu bez patriotizma.

“Jelisaveta Sablić, zvana Seka, kritikuje i državu. Ovoj gospođi zaista nedostaje patriotizam. Ona je izjavila, da ne ostanete šokirani, citiram: „Otadžbina je tamo gde vam je dobro, a ne gde vam je sarma“. Gospođo Sablić vi imate manjak ili nedostatak patriotskih osećanja. Patriotizam je najveći ukras čovečije duše, koji vi gospođo Sablić ne posedujete i sasvim na kraju gospođo Sablić prelistavajte istoriju“, poručio je poslanik Atlagić i tako u spisak svojih govora za pamćenje pridodao još jedan, možda najbesčasniji.

Oglas

“Upravo je taj Vuk Jeremić koji stalno radi za Šiptare i na predaji Kosova i Metohije Šiptarima… Šiptarsko rukovodstvo u Prištini svake godine 27. oktobra slavi Vuka Jeremića i smatra ga tvorcem najznačajnijeg papira u rukama takozvane kosovske nezavisnosti”, govorio je Atlagić.Prijava Administrativnom odboru podneta je i protiv Nebojše Bakareca, čija se izjava u javnosti tumačila kao poziv na ubistvo.

NEBOJSA BAKAREC
Foto: TANJUG/ NIKOLA ANDJIC | Foto: TANJUG/ NIKOLA ANDJIC

“Šta je to drugo nego kovanje zavere, sastanak bivšeg šefa BIA Saše Vukadinovića u Trstu sa tajkunom Draganom Đilasom i njegovim političkim direktorom Vukom Vučurevićem i Jadrankom Drinić, šta je to drugo? To što je uradio bivši šef BIA je krajnje neprofesionalno i nedopustivo u profesionalnim obaveštajnim odnosima. Inače, zamislite da se bivši šef FSB-a, sastaje sa Navaljnim. Znate kako se to rešava u Rusiji, pa, to se rešava u Rusiji tako što te više nema, jer to se ne radi”, rekao je Bakarec na sednici Skupštine.

Oglas

Jame i vreće za udaranje

U jednoj od dve prijave protiv potpredsednika Skupštine Vladimira Orlića navodi se da je na svom Tviter nalogu podelio objavu sledeće sadržine:“Tajkunski mediji i njihovi saučesnici, koji svi skupa služe jedino tome da besomučno vode hajku kroz bedne pokušaje da kriminalizuju i oklevetaju jednu porodicu – sad zapomažu iz jame koju su drugima kopali. Opasno je kad kažu da imaš veze s kriminalom! Ma, je li? Od kad to?, rekao je poslanik vladajuće stranke prizivajući jame.

DRM_1650.jpg
Foto: Dragan Mujan/Nova.rs | Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

U prijavi protiv poslanika SNS Aleksandra Martinovića navodi se da je 17. marta izneo niz neistina i neosnovanih optužbi na račun Raše Nedeljkova, programskog direktora udruženja Crta. Meta Martinovića bila je i direktorka te organizacije Vukosava Crnjanski, za koju je Martinović naveo u kojem naselju živi, u kolikom stanu, kao i marku i tip automobila koji navodno vozi.“…Gospodin Raša Nedeljkov neće da kaže, a evo ja sada to javno iznosim da je preko programa USAID njegova nevladina organizacija CRTA dobila u proteklih nekoliko godina 1,2 miliona dolara. Pitajte malo ovog gospodina Nedeljkova šta vozi, koji automobil? Svi njegovi saradnici voze najskupocenija i najnovije automobile koji postoje trenutno na srpskom tržištu automobila, to su audi, mercedesi, to su džipovi itd. …žive u stanovima od po 150, 200 i ko zna koliko kvadrata”, rekao je poslanik SNS i dodao:“Tvrdim vam, ti šefovi nevladinih organizacija bogatiji su od svih nas zajedno. To nisu nikakve nevladine organizacije, to su u stvari, da se mi ne lažemo, i da govorimo jednim otvorenim ljudskim, a ne ptičijim jezikom, to su kriminalna udruženja”.Isti poslanik je 10. marta na sednici parlamenta rekao:“… šaljemo jasnu poruku i domaćoj i stranoj javnosti da ćemo sve te koji su sami sebe stavili u tu vreću da udaramo po toj vreći najsnažnije dok je ne pocepamo”.Otvoreni parlament je podneo prijavu i protiv poslanice Sandre Božić, koja je 9. marta na sednici Skupštine tokom svog izlaganja iznela sledeće tvrdnje:“Dakle, to je isti onaj Krik koji je oduvek, a očigledno će i zauvek učestvovati u medijskom linču svega što je srpsko, u svim interesima Republike Srbije i onima koji aktivno učestvuju u profitiranju svega onoga što predstavlja Dragan Đilas“.

Oglas

Srbislav o pravnoj državi

Prijava je podneta i protiv Vladimira Marinkovića , a jedini koji je kažnjen jeste naprednjak Srbislav Filipović.

srbislav.jpg
Srbislav Filipović Foto: N1 | Srbislav Filipović Foto: N1

“Takvu pravnu državu hoće oni koji sebe danas nude građanima Srbije zajedno sa fašistom i nacistom, slobodno mogu da kažem, Draganom Đilasom, koji je upravo pravi primer čoveka koji baštini ideologiju Adolfa Hitlera i to smo videli, malo pre smo čuli i kako je fašistička Nemačka 1941. godine namerno bombardovala biblioteku da bi se zatreo trag srpskoj kulturi, istoriji, tradiciji i našem postojanju. I šta bi nas čekalo kada bi fašisti, kao što je Dragan Đilas, u rukama zajedno sa jedinom knjigom koju oni vole i čitaju – “Majn kampf“, se vratili ne daj Bože na vlast, kako im kaže ona njihova – vratite se prvo u Beograd molim vas”, rekao je Filipović i dodao:“To je opasnost i to je onaj otrov koji Srbiji nudi Dragan Đilas, da otera sve što je pametno odavde, da se ono pametno sa stečenim znanjima u Srbiju ne vrati, da ovde ostanu samo njegovi poslušnici, njegovi kriminalci, njegovi huligani, njegove ubice i svi oni koji slede tu fašističko-nacističku ideologiju koju on propagira i oživljava u Srbiji”BONUS VIDEO: Poslanik u Skupštini Srbije o scenariju Gorana Markovića

Oglas

video-cdn src="https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=poslanikuskupstinioscenarijugoranamarkovicagp-novas-worldwide&stream=hp3500&t=0&player=m3u8v&sp=novas&u=novas&p=n0v43!23t001" video-id="2901724"]Pratite nas i na društvenim mrežama:FacebookTwitterInstagram

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare