Da su braća Uroš i Miloš Panić, kumići predsednika republike Aleksandra Vučića, osumnjičeni za posredovanje u prostituciji, javnost je saznala pre desetak dana - ali ne i policija i tužilaštvo, koji su slučaj razotkrili još pre četiri meseca. Kako „Nova“ ekskluzivno saznaje, policija je krajem oktobra prošle godine upala u jedan od stanova porodice Panić na Novom Beogradu i raskrinkala šta se krije iza „salona za masažu“ koji su reklamirali na društvenim mrežama.
O svemu je odmah obavešteno Treće osnovno tužilaštvo, ali se u slučaj potom umešalo Više tužilaštvo u Beogradu (VJT). Usledio je višemesečni „zastoj“, koji je „otklonjen“ tek početkom februara – kada su braća Panić pobegla iz Srbije.
Kako za „Novu“ otkriva dobro obavešten izvor, policija je krenula u akciju razbijanja organizovanog lanca prostitucije krajem oktobra prošle godine, ne znajući u prvi mah ko stoji iza toga.
„Tek kada su upali u „salon masaže“, shvatili su da je porodica koja je vlasnik stana, blisko povezana za vrhom države. O svemu su odmah obavestili Treće osnovno tužilaštvo, zbog sumnje da je u pitanju krivično delo iz njihove nadležnosti – posredovanje u vršenju prostitucije. Međutim, tada na scenu stupa Više javno tužilaštvo koje policiji „vezuje ruke““, otkriva naš sagovornik.
Glavni tužilac VJT je podsetimo, Nenad Stefanović, koji je zbog postupanja, a posebno nepostupanja u određenim predmetima s prizvukom državnih, označen u javnosti kao produžena ruka režima.
„Usmenim putem je iz VJT zatraženo da se njima dostavi policijski izveštaj o akciji koja je sprovedena u Panićevom stanu, kako bi navodno proverili da li ima osnova da se osumnjičeni stave na mere. Takođe su navodno hteli da ispitaju da li u slučaju ima elemenata krivičnog dela trgovina ljudima, koje je iz njihove nadležnosti, za razliku od posredovanja u prostituciji. Početkom novembra, policija je dostavila svoj izveštaj VJT i tog trenutka nastupa višemesečni „zastoj““, pojašnjava naš sagovornik.
Dodaje da policija nadalje ništa nije mogla da radi bez dozvole VJT, te da je čekala da okončaju provere koje su najavali da će sprovesti.
„Prošao je novembar, a potom i „izborni“ decembar, a VJT se uopšte nije oglašavalo kako o samom slučaju, tako i o rezultatima svojih provera. Policija je sve vreme čekala da glavni tužilac Nenad Stefanović odluči ko će, u zavisnosti od rezultata provera, biti nadležan za postupanje, kako bi konačno dobili nalog i krenuli u akciju hapšenja“, kaže naš sagovornik.
Dodaje da do pomaka dolazi tek krajem januara.
„Izveštaj koji je policija dostavila VJT u novembru, bio je odmah dostavljen i Trećem osnovnom tužilaštvu, jer je njihov dežurni tužilac tog dana konsultovan u vezi s akcijom. Oni međutim, nisu mogli da nastave da rade jer je slučaj preuzelo VJT koje se u međuvremenu nijednom nije oglasilo niti izjasnilo tim povodom. Krajem januara, Treće OJT zatražilo je od VJT da se konačno izjasni da li preuzima predmet, jer će u suprotnom oni nastaviti posao koji su započeli četiri meseca ranije. Stefanovićev prvi zamenik Miodrag Marković potpisuje odluku da se predmet „spusti“ u Treće OJT i da ono preuzme istragu za posredovanje u prostituciji“, kaže sagovornik i dodaje:
„Neobično je što je predmet zajedno sa odlukom VJT dostavio tužilac Marković, koji inače, kao Stefanovićev zamenik ne postupa direktno u predmetima niti ih zadužuje. Sve to ukazuje da predmet u VJT nije ni imao svog obrađivača, jer da jeste, upravo bi on, shodno praksi, vratio predmet Trećem OJT, a ne Marković. To istovremeno otvara sumnju da VJT nije ni sprovodilo bilo kakve provere, već da je predmet držalo na sigurnom, izvesno, zbog izbora koji su održani 17. decembra“.
Nakon četiri meseca iščekivanja, početkom februara, policija je konačno dobila dugoočekivani nalog tužilaštva i krenula u akciju hapšenja osumnjičenih Panića.
„Posebno su bili „naoštreni“ jer su u pitanju osobe koje su se svojom bahatošću, divljačkom vožnjom u luksuznim automobilima, a posebno snimcima na kojima na najpogrdniji način vređaju policiju, zamerili svakom poštenom službeniku MUP. Usledilo je pak, razočaranje jer se ispostavilo da su braća Panić, samo dan ranije, pobegla iz Srbije“, kaže naš sagovornik.
Ipak, usledio je novi zaplet.
„Nekoliko dana kasnije, kada je sve dospelo u javnost, policija je dobila informaciju da su odbegla braća spremna da sarađuju i da se vrate u Srbiju. Već za 12. februar je dogovoreno da se dobrovoljno predaju u prostorijama policije u Beogradu, ali se tog dana ipak nisu pojavili niti su se vratili u zemlju. Kao razlog su naveli to što im je advokat u tom trenutku bio van Beograda“, završava naš sagovornik.
„Nova” je uputila pitanja MUP-u, Višem javnom tužilaštvu, kao i Trećem osnovnom tužilaštvu u Beogradu, kako bi dobili komentar o našim saznanjima u vezi sa slučajem braće Panić. Međutim, do objavljivanja teksta nismo dobili odgovore. Sve tri institucije pitali smo da li je akacija hapšenja sprovedena još u oktobru, kao i zbog čega se od novembra do kraja januara nije postupalo u ovom slučaju.
VIDEO: Braća Panić i dalje van domašaja srpskog pravosuđa
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare