Foto:EPA-EFE/JOSE COELHO

"Pošto ništa ne funkcioniše, moram da se obratim vama. Moja majka je težak bolesnik, ima 70 godina, ima bukvalno pola bubrega, jedan je ranije odstranjen a drugi je prepolovljen zbog kancera. Ima i dijabetes i hipertenziju. Pre nedelju dana počeli su bolovi u bubregu i kanalima, a to je rizično i može da znači smrt. Pozvala je Mirijevski dom zdravlja gde joj je sestra rekla da nema pravo da dolazi, bez obzira na stanje", sa takvim problemom se redakciji Nova.rs javio čitalac Aleksandar Milovanović. 

Zabrinuti sin prepričava nam neprijatnost, koju je, kako tvrdi, doživela njegova majka u pokušaju da dobije adekvatnu pomoć u domu zdravlja – od sestre do zamenika načelnika.

„U razgovoru sa zamenikom je dobila sledeće instrukcije: Idite u privatnu ambulantu za urinokulturu, jer ovde nije bezbedno za vas“, objašnjava Aleksandar.

„Pitam se gde je onda bezbedno i ko će da leči bolesnike kojima je hitno potrebna pomoć. Da li su osuđeni da crknu kod kuće. Šta da se radi u toj situaciji“, pita se naš sagovornik.

Krenuli smo istim putem i pozvali brojeve telefona koje je juče okretala i S.B, majka našeg sagovornika. Posle dugih pokušaja i stalnog zauzeća, konačno nam se neko javio. Dobili smo lekara opšte prakse, koji je bio predusretljiv, ali nije hteo da navodimo njegovo ime, pošto, kako kaže, nema prava da daje izjave.

Kada smo ga uputili u priču i problem sa kojim nam se obratio čitalac, dobili smo uveravanje da se sve radi kako bi se zaštitilo zdravlje pacijenata i kako se oni ne bi izložili eventualnoj zarazi.

“Pacijentkinja može da dođe, u svakom slučaju, ispred Doma zdravlja, skoro nikoga ne puštamo u Dom zdravlja. Možda je neko od osoblja zaražen, a da mi to ne znamo . U tom slučaju pacijentkinja može da dođe na pregled i dobije koronu od nas i moglo bi fatalno da se završi”, objašnjava doktor.

On, ipak, tvrdi da su pacijentima u situaciji poput ove dostupni saveti telefonom, a za one najhitnije slučajeve tu je i Urgentni centar. Podseća da su za neke akutne situacije, ukoliko pacijenti nisu zaraženi kovidom, na raspolaganju i VMA i KBC Bežanijska Kosa.

„Urgentni centar kao poslednja varijanta, ne treba da čeka da se nešto iskomplikuje. Uvek je pametno da prvo pozove nas, jer možemo mnogo toga da rešimo telefonom, da damo savet”, tvrdi doktor. On ne odbacuje mogućnost da pacijentkinja bude primljena, ukoliko se proceni da je situacija životno ugrožavajuća.

Foto:EPA-EFE/AHMAD YUSNI

Naš čitalac tvrdi da život njegove majke može da bude ugrožen, ali zaposleni u Domu zdravlja na Mirijevu, po svemu sudeći, nisu doneli istu procenu.

Zabrinutom sinu sa početku priče javili smo i preneli reči lekara. Nije ga mrzelo, pa je ispoštovao lanac srpskog zdravstvenog sistema i pozvao niz ustanova.

“U Urgentnom kažu, ne, ne, ne. Samo u dom zdravlja, ili, da se pravi vaša majka da je kolabrirala, pa da je neko na prijemu pregleda, inače ovako doktori neće da je prime. Sa VMA su me uputili na Hitnu pomoć, a tamo kažu: mi ne radimo ni ultrazvuk ni laboratoriju, jedino da je prebacimo na Urgentni ili VMA, a i nas ponekad odbiju kada im dovezemo pacijenta. Okrenem i Bežaniju, isto kažu kao i na Urgentnom, kao i na VMA. Vraćaju te u dom zdravlja u koji neće da te prime”, i tako u vrzinom kolu ostaju naš sagovornik i njegova majka.