Rodoljub Šabić Foto:FoNet/Aleksandar Barda

Advokat i pravni analitičar Rodoljub Šabić ocenio je danas da je od pojavljivanja spiska imena povređenih studenata Fakulteta tehničkih nauka (FTN) iz Novog Sada u listu Informer, "još gori izostanak reakcije" nadležnih institucija.

„Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti i posebno Zakonom o pravima pacijenata je utvrđeno da ti podaci spadaju u kategoriju posebnih, naročito osetljivih podataka i zabranjuje njihovo saopštavanje drugim licima, osim uz pismeni pristanak pacijenta ili na osnovu odluka suda“, saopštio je Šabić.

PROČITAJTE JOŠ:

On je kazao da nezavisno od toga da li je Informer podatke dobio iz medicinskih ustanova ili iz policije reč o kršenju zakona i da je predviđena kazna do tri godine zatvora za takvo krivično delo.

Odavno je postalo iluzorno očekivati od nekih medija da poštuju zakone i novinarski kodeks koji im nalaže uzdržavanje od objavljivanja podataka kojima se vređa privatnost građana. Apsurdno je i krajnje je zabrinjavajuće što gotovo isto važi i za državne organe i medicinske ustanove“, naveo je Šabić.

Šabić je kazao da bi reakcije trebalo da stignu od Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti, tužilaštva i Ministarstva zdravlja. Studenti FTN su juče saopštili na društvenim mrežama da su uznemireni zbog toga što se u Informeru pojavio spisak imena studenata FTN povređenih u incidentu ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, čime su direktno ugroženi njihova privatnost, dostojanstvo i bezbednost.

„Objavljivanje ovakvih podataka predstavlja ozbiljno kršenje prava na privatnost i još jedan pokazatelj koliko su institucije spremne da se stave u službu propagande“, naveli su studenti FTN.

BONUS VIDEO: Pendrek kao vesnik represije… – Boris Tadić i Žarko Bogosavljević

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar