Nadzorni odbor „Elektroprivrede Srbije“ usvojio je juče novi Statut čime su se stekli uslovi da se to preduzeće transformiše iz Javnog preduzeća u Akcionarsko društvo zatvorenog tipa, u stoprocentnom vlasništvu države Srbije. Šta to konkretno znači?

Najpre, kako se EPS našao na rubu propasti?

Od kraja 2021. godine kada je došlo do potpunog kolapsa u EPS-u pod palicom tadašnjeg direktora Milorada Grčića, ovo preduzeće konstantno beleži gubitke.

Leti je EPS umesto da izvozi, konstantno uvozio struju. Dug EPS-a u tri kvartala 2022. godine povećan je za 50 odsto i premašio 1,5 milijardi evra. Nakon što je Grčić podneo ostavku, nasledio ga je Miroslav Tomašević ali to nije zaustavilo urušavanje EPS-a.

U međuvremenu, nakon izbora sa mesta ministra energetike smenjena je Zorana Mihajlović, a na tu poziciju imenovana je Dubravka Đedović. Njoj je ministarska funkcija „vatreno krštenje“ u oblasti energetike, imajući u vidu da dolazi iz bankarskog sektora i da je bez značajnog iskustva u oblasti energetike.

Kako smo otkrili transformaciju?

Najpre, Nova.rs od juna prošle godine piše i istražuje ovu vrstu transformacije jednog od najvećih i najdubioznijih javnih preduzeća u Srbiji.

Tako smo minulog leta najpre otkrili da je Vlada ovaj potez spremala još od početka krize u koju je EPS zapao u proleće prošle godine. Svemu je prethodio popis imovine EPS ali i famozni „norveški papiri“ – tajni ugovor koji je ministar Mali sklopio sa norveškim konsultantima koji bi trebalo da revitalizuju EPS. 

Šta to znači?

Kada je Nova.rs otkrila da se sprema promena u EPS-u, profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić za „Novu“ je rekao da ta transformacija u akcionarsko društvo sve omogućava.

„Pruža mogućnost da se „Elektroprivreda Srbije“ odrekne dela svog vlasništva, da neki paket akcija proda ili da uđe u proces privatizacije sa jasno uspostavljenim relacijama ko je vlasnik čega. I to je suštinska razlika između javnog preduzeća i akcionarskog društva“, rekao je profesor Savić. Da upliv privatnog kapitala ipak nije isključen, u četvrtak 15. decembra 2022. u javnom nastupu na RTS provrdio je i sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Foto:BETAPHOTO / Sipa Press / Profimedia

“Nemamo problem sa tim da ako neko hoće da uđe sa 10 odsto vlasništva ali da mi imamo većinu i da želimo da imamo većinu u tom preduzeću“, objasnio je Vučić.

Norvežani su u međuvremenu uradili analizu stanja u energetskom sektoru i dali predlog šta bi po fazama trebalo da se radi.

Jedan od predloga koji se pominje u okviru treće faze jeste i preispitivanje vlasništva, a može se zaključiti da se to odnosi pre svega na EPS. U dokumentu u koji je Nova.rs imala uvid nagoveštava se potencijalni ulazak privatnog kapitala u to preduzeće, pa čak i koncesioni aranžman.

Ono što je izvesno, a vidi se takođe iz predloga norveških savetnika, jeste i promena cenovne politike.

To znači da socijalna cena struje odlazi u prošlost. Da je EPS na tom putu jasno je i na osnovu toga što je u roku od šest meseci struja poskupela već dva puta.

Ukoliko vlast to bude želela, EPS lako može da dobije status koji ima Telekom – može mnogo toga da proglasi poslovnom tajnom i da ne objavljuje javne nabavke.

To znači da nećemo znati kako se troši javni novac, ko sve dobija poslove i ima li potencijalnih zloupotreba.

Kako je izglasan statut?

Kulminaciju trnasofmracije pratili smo krajem prošlog i početkom ovog meseca. Najpre je počelo pretnjom štrajka zaposlenih, nakon kog je ministarka obećala da će predstavnici radnika biti deo Nadzornog odbora EPS.

Dubravka Đedović Foto: TANJUG/ Ministarstvo rudarstva i energetike/ Emilija Jovanović

Potom je prvi pokušaj usvajanja Statuta propao 3. aprila. Iz ministarstva su rekli da se o usvajanju nije ni raspravljalo. Potom je ministarka Đedović reterirala, pa je radnicima obećala da će EPS – koji je po ideji Vlade trebalo samo da bude kompanija koja se bavi proizvodnjom struje – dodati još dve primarne aktivnosti: trgovina i snadbevanje električnom energijom.

Konačno, statut je usvojen juče: za taj dokument glasalo je tri od ukupno četiri člana Nadzornog odbora, dok je jedan bio uzdržan.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare