Za ljubitelje mesa, ovog meseca iz prodavnica stižu loše vesti. Suprotno bajkama o pojeftinjenju hrane, koje slušamo iz Narodne banke Srbije, dve vrste mesa su poskupele, a od pojeftinjenja nema ni traga, ni glasa. Iako, prema zvaničnim podacima inflacija slabi, pa se trenutno nalazi na nivou od 12,5 odsto, potrošačima to u praksi ne znači baš mnogo.
Redakcija portala Nova.rs tradicionalno, od jula prošle godine, prati kretanje cena određenih prehrambenih proizvoda u jednom lancu marketa u Beogradu.
Tako svakog 20. u mesecu proveravamo koliko su se menjale cene svinjskog i junećeg buta, pilećih krilaca i filea, mleka, jogurta, brašna, šećera, ulja i jaja.
Što se tiče mesa, prva vrsta na našem spisku za proveru je svinjski but, koji trenutno košta 860 dinara po kilogramu, što znači da je u odnosu na prošli mesec, ova vrsta mesa poskupela 10 dinara.
Kada smo, još u julu prošle godine, započeli sa praćenjem cena, kilogram svinjskog buta koštao je 709 dinara.
Kilogram junećeg buta pronašli smo za 1.400 dinara. Prošlog meseca kilogram ovog mesa bio je 1.350 dinara. U julu prošle godine, kada smo prvi put proverili cenu junetine, kilogram buta koštao je 1.300 dinara.
Cena pilećeg filea već mesecima stagnira.
Od februara pa do danas, cena ove vrste mesa stoji na 820 dinara po kilogramu. Ipak, u julu, kada smo prvi put sastavili spisak za praćenje cena, ova vrsta mesa koštala je 792 dinara.
Još jedna vrsta pilećeg mesa, krilca, nije menjala cenu.
Tako kilogram još uvek košta 380 dinara.
Mada, od jula, kada je cena bila 295 dinara, ovaj proizvod je poskupeo za skoro 30 odsto.
Cena za jedan litar mleka ostala je nepromenjena u odnosu na prošli mesec – košta 152 dinara. Trenutno je ovaj proizvod na sniženju, te košta 130 dinara, ali to ne menja činjenicu da litar mleka košta više od 150 dinara.
U julu prošle godine litar dugotrajnog mleka od 2,8 odsto mlečne masti koštao je 125 dinara, mada je u to vreme, cena ovog proizvoda bila ograničena.
Kada je reč o jogurtu, pakovanje od kilogram košta isto kao i prethodnog meseca – 175 dinara.
U julu prošle godine je, ipak, koštao znatno manje, pa je tada cena istog proizvoda iznosila 135 dinara.
Cena šećera već nekoliko meseci nije pod kontrolom države. Tako umesto 115 dinara, koliko je kilogram koštao do aprila, ovaj proizvod košta 128 dinara. U odnosu na prošli mesec, cena ipak nije rasla.
Kada je u pitanju brašno, ovo je proizvod čija je cena i dalje ograničena. Tako kilogram brašna T-400 i dalje košta 84,76, a T-500 78,65 dinara.
U julu 2022. su cene bile nešto niže – 75, odnosno 69 dinara.
Cena suncokretovog ulja u pakovanju od jednog litra jeste bila ograničena, ali od kraja maja, trgovci mogu samostlano da je određuju. Tako cena ovog proizvoda trenutno iznosi 180 dinara.
Prošlog meseca, ulje istog proizvođača kotšalo je 190 dinara, što znači da je ovo jedna od namirnica čija je cena sada nešto niža. U julu 2022, kada su cene još bile ograničene, litar je koštao 220 dinara.
Najjeftinije pakovanje jaja od 10 komada prošlog meseca koštalo je 240 dinara. Sada smo uspeli da pronađemo za pet dinara manje – 235 dinara.
Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da podaci Republičkog zavoda za statistiku ukazuju da je u julu izostao mesečni rast cena, prvi put od septembra 2020. godine, pošto su potrošačke cene u proseku snižene za, kako je istakao NBS, 0,1 odsto, vođene nižim cenama povrća i u manjoj meri pojedinih osnovnih životnih namirnica (ulje, hleb, meso). Ipak, u praksi, od 20. jula do 20. avgusta cene ipak jesu rasle.
U saopštenju centralne banke navedeno je i da su cene hrane i bezalkoholnih pića su na mesečnom nivou prvi put smanjene od početka godine i bile su u proseku niže za 1,4 odsto u odnosu na jun.
U okviru toga, cene neprerađene hrane u julu su smanjene za 4,4 odsto, vođene pre svega nižim cenama svežeg povrća i svežeg mesa, ili bar tako kažu zvanične informacije.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare