U istoriji Slovenije nijedna sportistkinja nije bila tako uspešna. Radila je šta je htela i nizala medalje na svim velikim takmičenjima, a onda naprasno nestala. Ipak, njeno ime svi dobro pamte - velika Tina Maze.

Slovenačka skijašica je obeležila jednu eru u alpskom skijanju, a njene trke sa Anom Feninger su ušli u istoriju najboljih dvoboja u istoriji ovog sporta.

Danas je 41-godišnjakinja i povukla se iz očiju javnosti i uživa u sportskoj penziji, iako se retko oglašava na društvenim mrežama, ipak povremeno oduševi veliku bazu navijača.

Ne može bez sporta, pa je sada u jednom potpuno novom životu često na jedrenju i surfovanju. Nalazi se i dalje u sjajnoj formi, ali je malo promenila imidž. U nekim periodima je nosila čak i dugačke pletenice.

Neki navijači je ne bi prepoznali da je sada vide, ali nesumnjivo njeno ime i prezime svi dobro znaju.

View this post on Instagram

A post shared by Tina Maze (@tinamaze83)

Zbog čega? Ona je najuspešnija sportiskinja Slovenije u istoriji, ne samo od nezavisnosti, već i u periodu Jugoslavije.

Karijeru je završila sa 26 pobeda i 81 podijumom na Svetskom kupu. Na Olimpijskim igrama u Sočiju je 2014. godine osvojila zlatne medalje u spustu i veleslalomu, dok je na Olimpijskim igrama u Vankuveru stigla do srebra u superveleslalomu i slalomu.

Četiri puta je bila prvakinja planete i to u četiri različite discipline što daje posebnu težinu postignućima. Veleslalom? Superveleslalom? Kombinacija? Spust? Ništa nije predstavljalo problem za ovu damu.

Osvojila je ukupno 13 medalja na najvećih takmičenjima, zanimljivo nikada nije stigla do bronze, ali zato jeste do šest zlata.

U Svetskom kupu je osvojila Veliki kristalni globus tako što je postavila rekord 2013. sa 2.414 bodova. Uzela je i tri Mala kristalna globusa u kombinaciji, veleslalomu i superveleslalomu.

BONUS VIDEO Dunja je prvakinja u alpskom skijanju: Za pet sezona četiri puta je osvojila duple titule