Fudbaleri Crvene zvezde savladali su Tiranu (1:0) u drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona.

Izabranici Dejana Stankovića nisu prikazali blistavo izdanje u prestonici Albanije, ali su uprkos priličnom mučenju uspeli da se plasiraju u narednu fazu takmičenja.

Crveno-beli su u susret ušli bez El Fardu Bena, golgetera koji je zbog povrede izostao i sa klupe, a promenu u odnosu na Evropu stručni štab Zvezde napravio je i na levom beku gde je umesto rovitog Rodića šansu dobio Degenek.

Šampion Srbije pokazao je brojne mane, međutim boljke su ostale u senci gola Tomanea iz 62. minuta kojim se šampion Srbije plasirao u narednu rundu. Napadač Zvezde odlično je reagovao u petercu rivala i korner Kataija pretočio u gol vredan naredne runde.

Posebne zasluge za trijumf, odnosno mirnu mrežu crveno-belih pripadaju Milanu Borjanu koji je neutralisao nekoliko vrlo uspavanih reakcija defanzivaca Zvezde i odbranio dve stopostotne šanse domaćina.

Iako pokušaj Kataija nagovestio dominaciju Beograđana, Tirana se ubrzo probudila i pokazala da nije rival za potcenjivanje. Brze kontre Albanaca pokazale su Ahilove pete crveno-belih, međutim individualni kvalitet Borjana, Tomanea i Kataija zadržao je Zvezdu među konkurentima za plasman u Grupnu fazu lige šampiona od koje je sada deli još dva koraka.

Tirana – Crvena zvezda 0:1 (0:0)

Stadion: „Er Albanija“.

Sudija: Kasper Sjeberg (Švedska).

Strelac: Tomane u 62. minutu.

Tirana: Lika, Toševski, Najdovski, Vanđeli, Hočalari, Bata, Čelaka, Kobina (od 73. Vrapi), Torasa, Kale (od 85. Avdiljaj), Muči.

Crvena zvezda: Borjan, Gobeljić, Pankov, Milunović, Degenek (od 60. Rodić), Sanogo, Spiridonović (od 46. Ivanić), Nikolić, Kanga (83. Petrović), Katai, Tomane.

90+4′ Kraj utakmice! Zvezda je u 3. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona!

90′ Još četiri minuta sudijske nadoknade

87′ Šanse na obe strane

Prvo je Rodić zapretio, a potom se i uspavao što nisu iskoristili igrači tirane.

85′ Treća izmena Tirane

Avdiljaj je u igri umesto Kalea.

83′ Treća Stankovićeva izmena

Njegoš Petrović je dobio šansu umesto Kange.

80′ Katai daleko od gola

Pokušao je ofanzivac crveno-belih sa desnog boka, ali je lopta otišla daleko od gola,

78′ Raste tenzija

Kale je grubo faulirao Sanoga, a Nikolić i Kanga su imali šta da prigovore igraču Tirane. Konflikt je brzo okončan, ali je očigledna sve veća tenzija.

74′ Faul nad Nikolićem

Hodželjari je oborio Nikolića na desnom boku, pa su crveno-beli imali novu priliku da iz prekida ugroze rivala. Nisu je iskoristili.

73′ Prva izmena Tirane

Vrapi je u igri umesto Kobine.

68′ Kobina ne koristi stopostotnu šansu

Uspavala se Zvezdina odbrana što je iskoristio Kobina i izbio sam pred Borjana. Srećom po crveno-bele napadač Tirane nije pogodio okvir gola sa oko pet metara.

67′ Dva vezana kornera za crveno-bele

Nisu udarci iz ugla doneli više uzbuđenja u šesnaestercu domaćina.

62′ GOOOL! Tomane 0:1!

Odlično je centarfor crveno-belih reagovao u petercu rivala i centaršut Kataija iz kornera prosledio u mrežu.

60′ Druga izmena crveno-belih

Rodić je u igri umesto Degeneka.

58′ Borjan čuva Zvezdu

Golman crveno-belih odbio je loptu koja se odbila od stativu i ostala u terenu.

54′ Udarac Kange za novi korner

Ofanzivac crveno-belih je dočekao odbijenu loptu i oprobao šut. Usledila su dva kornera, ali bez opasnosti po Liku.

53′ Žuti karton Najdovskog

Prekršaj nad tomaneom bio je povod da Sjeberg pokaže žuti karton i drugom štoperu Tirane.

47′ Novi udarac iz ugla

Peti korner za Zvezdu završio se i kao prethodna četiri, bez prilike da neko od gostiju uputi udarac.

46′ Počelo je drugo poluvreme!

Stanković je napravio prvu izmenu, umesto Spiridonovića u igri je Ivanić.

21.00 Puni kafići u centru Tirane

Zatvorene kapije stadiona primorale su pristalice Tirane da utakmicu prate uz male ekrane, a mnogi stanovnici albanske prestonice izabrali su da duel gledaju iz gradskih kafića.

Reporterka Nova.rs na licu mesta je primetila navijače domaćeg tima, pa i one u majicama „Fanatics“, najzagriženije navijačke grupe Tirane.

45+2′ Kraj prvog poluvremena

Zvezda se muči u Tirani. Osim pokušaja Kataija malo je situacija pred golom domaćina vrednih pomena. Sa druge strane, albanski predstavnik je imao nekoliko udaraca sa distance koji zahvaljujući Borjanu nisu završili u mreži.

45′ Četvrti korner Zvezde, ponovo bez konkretne pretnje

Kanga je izveo novi udarac iz ugla, ali nije pronašao nikog od saigrača u šesnaestercu te je propala još jedna prilika da šampion Srbije ugrozi gol rivala,

40′ Kratak prekid zbog povrede Vanđelija

Katai je posle fenomenalnog driblinga naleteo na Vanđelija, a igrač Tirane je posle duela ostao na travi. Ukazana mu je pomoć, a igra je ubrzo nastavljena.

38′ Borba na sredini

Zvezda polako ponovo uspostavlja inicijativu, ali je težište igre uglavnom na sredini terena.

33′ I Sanogo javno opomenut

Vezni fudbaler Zvezde nagazio je Torasu tokom kontranapada Tirane i tako zaradio žuti karton.

31′ Prvi žuti karton

Vanđeli je zbog oštrog starta prvi javno opomenuti igrač.

30′ Odbrana Borjana

Albanski šampion ne posustaje, pokušao je iz slobodnog udarca, ali je Borjan trećom odbranom sačuvao crveno-bele.

28′ Tirana preuzela komandnu palicu

Domaćin se probudio i uspostavio inicijativu. Prilično bleda igra šampiona Srbije u prethodnih 10 minuta,

25′ Kale sa 25 metara

Očigledno će igrači Tirane šansu tražiti udarcima iz daljine. Kale je oprobao udarac sa 25 metara, a Borjan požrtvovanom reakcijom sačuvao mirnu mrežu.

19′ Muči pored gola

Najbolja šansa u dosadašnjem delu utakmice. Albanski ofanzivac oprobao je udarac, ali je loptu poslao tik pored stative.

17′ Milunović faulom sprečava kontru

Tirana čeka priliku iz kontre, a prvu je osujetio Milunović prekršajem na sredini terena.

15′ Novi korner Zvezde

Ponovo udarac iz ugla za Zvezdu, ovaj put je izveo Katai, ali nije bio bolji od Kange.

12′ Znaci života domaćina

Čelaka i Muči su pokušali da odgovore gostima, ali je akcija Tirane završena pre završnog udarca spretnom reakcijom štopera Zvezde.

10′ Prvi, pa drugi korner za Beograđane

Degenek je izborio udarac iz ugla, a posle centaršuta Kange crveno-beli su imali priliku i za popravni. Ipak, bez konkretne pretnje po Liku.

7′ Sjajna šansa za Kataija!

Ofanzivac Zvezde gađao je pored gola, iskosa sa leve strane. Crveno-beli imaju glavnu reč u uvodnim minutima.

6′ Milunović iz ofsajda

Lepo je štoper Zvezde gađao posle slobodnog udarca koji je izveo Katai, ali iz nedozvoljene pozicije.

5′ Slobodan udarac za Zvezdu

Prekršaj Najdovskog nad Tomaneom. Lepa prilika da se crveno-beli presele pred gol domaćina.

1′ UTAKMICA JE POČELA

19.55 Sve je spremno za duel drugog kola kvalifikacija!

Još samo pet minuta nas deli od prvog sudijskog zvižduka.

19.44 Košarkaši poželeli sreću

Fudbalerima Crvene zvezde sreću uoči duela u Tirani poželeli su košarkaši crveno-belih.

19.24 Konačno poznata postava Zvezde

Dejan Stanković promešao je karte u odnosu na susret sa Evropom. Iznenađenje predstavlja što će Rodić meč početi na klupi, mada je Nova.rs najavila da je moguć takav epilog. Iz protokola je izostao Ben zbog povrede koja je takođe iznudila rotacije.

Tirana: Lika – Toševski, Najdovski, Vanđeli, Hočalari – Bata, Čelaka – Kobina, Torasa, Kale – Muči.

Crvena zvezda: Borjan – Gobeljić, Pankov, Milunović, Degenek – Sanogo – Spiridonović, Nikolić, Kanga, Katai – Tomane.

Rezerve: Popović, Gajić, Ivanić, Boaći, Petrović, Rodić i Gavrić.

Startne postave Tirana Crvena zvezda

19.15 Sastavi još nepoznanica

Iako je praksa da startne postave zvanično budu objavljene najkasnije sat vremena pre utakmice, na sajtu UEFA još nema informacija o igračima za koje su se opredelili stratezi Tirane i Crvene zvezde.

18.46 Zvezda stigla na stadion

Crveno-beli su stigli na stadion „Er Albanija“ gde će za nešto više od sat vremena početi susret Tirane i Zvezde.

Stigli smo na stadion ?

Posted by FK Crvena zvezda on Уторак, 25. август 2020.

Dejan Stanković je prilikom poslednjeg obraćanja medijima uoči puta u Tiranu istakao da zna 95% tima koji će izaći na megdan prvaku Albanije. Najizgledniji scenario mogao bi da bude izlazak postave koja je počela i susret sa Evropom: Borjan – Gobeljić, Milunović, Degenek, Rodić – Sanogo – Ivanić, Kanga, Spiridonović, Katai – Ben, međutim, eventualne promene na levom beku ili u veznom redu ne bi predstavljale iznenađenje.

Uoči susreta Tirane i Crvene zvezde za Nova.rs govorio je Ivan Gvozdenović, bivši fudbaler i kapiten srpskog šampiona, odnosno igrač i trener albanskog prvaka.

„Naravno da pratim Zvezdu, i pored dosta obaveza, i kad igra u Superligi, a posebno u Evropi. Jedna utakmica je u igri, u toku sam sa svim. Za mene je Zvezda veliki favorit, bolja je i kvalitetnija ekipa“, smatra Gvozdenović i dodaje:

„Možda jedina mala prednost za Tiranu može da bude što se igra jedan meč, zato treba biti maksimalno oprezan. Da su dva, ne bi imali šta da traže. Nemaju ni prednost domaćeg terena, jer se igra bez publike, pa tu ne vidim prednost. Inače, teren je odličan, stadion je napravljen pre godinu i po dana i uslovi su fenomenalni, što je za nas (Zvezdu) olakšavajaća okolnost“.

18.27 Navijači budili igrače

Fudbaleri Crvene zvezde tokom noći provedene u albanskoj prestonici nisu imali miran san. Navijači Tirane potrudili su se da pomognu svojim ljubimcima sabotiravši crveno-belie. Oni su blizu hotela u kom je smeštena ekspedicija Crvene zvezde organizovali vatromet sa ciljem da probude igrače šampiona Srbije.

18.23 Neiskusni Šveđanin deli pravdu

Deljenje pravde na susretu u Tirani povereno je švedskim arbitrima koje će sa pištaljkom predvoditi 33-godišnji Kasper Sjeberg. Pomagaće mu zemljaci Peter Magnuson i Mikel Halin, dok je četvrti sudija Mohamed Al Hakim.

Reč je o mladom i vrlo perspektivnom sudiji, ali bez značajnog iskustva na međunarodnoj sceni. Prošlog leta sudio je samo duel između Aberdina i finskog Ropsa u kvalifikacijama za Ligu Evrope.

18.21 Građani Tirane: Zvezda favorit, nadamo se iznenađenju

Susret Tirane i Crvene zvezde, poput svih duela pod okriljem UEFA, biće odigran bez prisustva publike, a uoči prvog sudijskog zvižduka na ulicama albanske prestonice oseća se uzbuđenje, ali bez tenzije koja bi verovatno postojala da je omogućen ulazak navijača na stadion.

I mladi i stari jedva čekaju ovaj susret. Priznaju da Tirana ima malo šansi da pobedi na stadionu “Er Albanija“, ali se ipak nadaju tome.

18.14 Kapiten Tirane: Utakmicu ne doživljavam kao politički rat

Često su se provlačile i političke konotacije. Ipak kapiten domaće ekipe Idriz Bata pokušava da spusti loptu.

“Uopšte to ne doživljavam kao politički rat ili nešto rasističko. Za nas je to samo fudbalska utakmica. Izuzetno ih cenimo kao tim. Napravili su svoju priču i zna se ko su oni. Nastojaćemo da maksimalno uživamo u igri i damo sve od sebe”, rekao je kapiten Tirane.

18.05 Stanković: Nema popravnog

Dejan Stanković, strateg šampiona Srbije, dan uoči utakmice održao je konferenciju za medije u Tirani i tom prilikom istakao da je u jednoj utakmici sve moguće.

„Mi smo tim koji se brzo adaptira. Moramo da imamo strpljenje i da iz toga tražimo pobedu. Došli smo da igramo fudbal i ništa drugo pored toga nas ne zanima. Može svašta da se desi, nema popravnog, ali zato se sprema, radi i proučava protivnik kako bi se rizik sveo na minimum. Moraš da umeš da iskontrolišeš emocije, tenziju i da rad preneseš na igru koju očekuješ. Fudbal se igrao i pre i posle mene. Ako razmišljam o svojoj sudbini na osnovu jednog meča i o tome šta će biti sutra, onda sam u početku izgubio“, naveo je Stanković.