Crvena zvezda vs Zalgiris Kaunas Foto:Srdjan Stevanovic/Starsport.rs

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Žalgirisa rezultatom 91:93 u beogradskoj Areni u okviru 26. kola Evrolige.

Utakmica je sve vreme bila neizvesna, Žalgiris je duže bio u prednosti, a na kraju se sve odlučivalo u poslednjem minutu. Gosti su bili uglavnom sigurni sa penala, Kinan Evans je dominirao, a Zvezda nije imala vremena za poslednji napad i dobar šut, koji bi joj možda doneo i pobedu.

Pred kraj utakmice videli smo i kraći prekid, kada navijači nisu bili zadovoljni odlukama sudija, pa su ubacili veliki broj predmeta na teren.

Najefikasniji igrač utakmice bio je Kinan Evans sa 25 poena, dok je Roland Šmits dodao 13, a Lajrinas Birutis 12.

Jago dos Santos je odigrao odličnu utakmicu, pošto je upisao 21 poen i čak 14 asistencija. Međutim, napravio je Brazilac nesportsku ličnu grešku u završnici, koja je možda i odlučila pobednika.

U timu Zvezde Luka Mitrović i Nemanja Nedović su dodali po 15 poena, dok je Rokas Giedratis imao 11 uz osam skokova.

Crveno-beli su sada na 16. poziciji, samo ispred Asvela i Albe. Zvezda ima skor 10-16, što je ispod svih očekivanja.

Žalgiris je sačuvao kakve-takve nade za plej-in, pošto je sada na 11 pobeda i 15 poraza.

Crvena zvezda vs Zalgiris Kaunas Foto:EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

U prvoj četvrtini Zvezda je dozvolila Birutisu i Evansu da se razigraju, ali su Jago i Mitrović bili raspoloženi, pa je na kraju prvih 10 minuta rezultat bio 22:23.

Smart se aktivirao u drugoj deonici, pa su se ekipe smanjile u vođstvu, a na poluvreme se otišlo sa nerešenim rezultatom 45:45.

U trećoj deonici Žalgiris je pogodio pet trojki, ali je i Zvezda odgovorila na sličan način, pa je i povela sa 65:63. Mađutim, gosti su serijom 0:5 zatvorili treći period i tako vratili prednost na svoju stranu – 65:68.

Zvezda je sjajno otvorila četvrtu deonicu i serijom 7:0 stigla do četiri poena prednosti. Odličan je u tim trenucima bio Fredi Gilespi, koji je mogao da bude „x-faktor“ da je Zvezda pobedila.

Žalgiris je sa penala stigao do 72:75, ali je Jago otišao na prodor za poen minusa. Šmits je sa penala bio precizan za 74:77, a Jago je poentirao uz prekršaj, ali nije pogodio dodatni penal. Evans je bio precizan sa trojke za 76:80, Nedović je ubacio oba penala, a Zvezda je do poena došla i iz kontre nakon dobre odbrane. Dimša je podbacio, ali je Jago dobio rampu. Dimša je to kaznio trojkom – 80:83.

Nedović nije pogodio za izjednačenje, kao ni Davidovac. Gilespi je posle skoka iznudio faul, ali je sa penala imao 1/2. Zvezda je odigrala još jednu dobru odbranu, ali je Nedović izgubio loptu, pa je Šmits to kaznio. Jago je u tranziciji bio najbolji za 83:85, a Gilespi je lupio rampu Dimši. Ulanovac je ipak pogodio za +4, a Gilepsi je opet lako zakucao. Dovidas Giedraitis je imao 1/2 sa penala, a Zvezdin napad je pročitan.

Crvena zvezda vs Zalgiris Kaunas Foto:Starsport.rs

Butkevičus je bio neprecizan sa penala, a Nedović je pronašao poene na obruču na 47 sekundi do kraja. Evans je posle tajm-auta otišao na prodor i lako položio preko Jaga. Giedraitis je promašio iz koraka, ali je Bolomboj skočio, iznudio faul, a onda imao 2/2 sa penala. Sudija je svirao nesportski faul Jagu zbog udarca u glavu Ulanovasa. Dva igrača Žalgirisa su pogodila tri penala, a Jago je smanjio na 91:93. Žalgiris je promašio u tranziciji, ali Zvezda nije stigla da šutne u poslednjem posedu.