Šesta manifestacija "Muzeji za 10", koja počinje danas i traje do 15. novembra, predstavlja najveću nacionalnu muzejsku inicijativu do sada na teritoriji Srbije i jedinstvenu u evropskom kulturnom prostoru, najavili su organizatori. Većina muzeja i galerija će tokom narednih sedam dana publici potpuno besplatno predstaviti uglavnom svoje stalne postavke, dok su se retki opredelili za nove izložbe i specijalne programe.
Učešće u manifestaciji, kojom se obeležava i Međunarodni dan muzeja, Evropska noć muzeja i Nacionalna nedelja muzeja u gradovima širom Srbije, uzeli su muzeji i srodne institucije kulture na brojnim lokacijama, kako u Beogradu i Novom Sadu, tako i u Sremu, Banatu, Bačkoj, Centralnoj Srbiji, Zapadnoj Srbiji, Istočnoj i Južnoj Srbiji, saopšteno je iz Nacionalnog komiteta ICOM Srbija.
Kako se navodi, samo u Beogradu 15 muzeja, osim svojih stalnih postavki, spremilo je i brojne specijalne programe. Narodni muzej, jedan od osnivača ove manifestacije, tokom narednih nedelju dana će publici, kako su rekli za naš sajt, omogućiti besplatnu posetu izložbenim prostorima u centralnoj zgradi na Trgu republike i Muzeju Vuka i Dositeja.
„U centralnom zdanju može se posetiti sveobuhvatna stalna postavka muzeja koja se prostire na tri nivoa zgrade, obuhvatajući eksponate iz daleke praistorije sve do umetnosti 20. veka. U toku je takođe i tematska izložba Radomira Damnjanovića Damnjana ‘Damnjan na iskustvima Damnjana’, kojom se na retrospektivni način predstavlja stvaralaštvo jednog od najmarkantnijih i najintrigantnijih umetnika nomada, koji aktivno stvara više od 60 godina“, navodi se na sajtu Narodnog muzeja.
Kako bi ostali povezani sa mladom publikom u nacionalnom muzeju su osmislili onlajn program pod nazivom „Narodni muzej na času“.
Pored aktuelnih postavki – „Tanjug javlja, rat je završen“ i „Kraj Drugog svetskog rata – Radovi u toku!“, Muzej Jugoslavije u subotu 14. novembra od 11 časova, publici će omogućiti da prisustvuje vođenju na srpskom znakovnom jeziku, uz prevod tumača na srpski govorni jezik. čime se akcenat baca na marginalizovane grupe.
– Vodič će biti Mihailo Gordić, pripadnik zajednice gluvih, koji će predstaviti stalnu postavku Muzeja iz perspektive ove zajednice, a vođenje će biti specifično i po tome što će dodatno akcentovati teme koje se tiču marginalizovanih grupa – rekla nam je pi-ar Muzeja Jugoslavije Tamara Marković.
Povodom stogodišnjice prijema Milutina Milankovića u članstvo Srpske kraljevske akademije, u prostoru Biblioteke SANU 11. novembra biće otvorena kamerna izložba posvećena slavnom naučniku „Milutin Milanković“, koja će trajati do 27. novembra. Posetioci u Galeriji SANU mogu da pogledaju nedavno otvorenu postavku „Vladan Đorđević: Portret neumornog stvaraoca“, dok se u Galeriji nauke i tehnike SANU do 26. novembra može videti postavka „Kandilis, Josić, Vuds: Strukture zajedničkog – Dokumenti iz arhive porodice Josić„.
Muzej grada Beograda od 13. novembra posetiocima će predstaviti poseban program – izložbu Vladimira Lalića, koja će biti otvorena do 5. decembra. Postavka nosi naziv „Sedimenti i sentimenti“, a ovo je prvi put da jedan tako mladi autor, koji je pride međunarodno priznat, samostalno izlaže u ovom zdanju.
U Novom Sadu devet muzeja učestvuje u ovoj manifestaciji. Arhiv Vojvodine spremio je poseban program „Jesenju izložbu UPIDIV-a“, koja predstavlja radove autora članova Reprezentativnog udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Vojvodine, dok Ogranak SANU u Novom Sadu predstavlja postavku Galerije „Milan Konjović“ iz Sombora. Muzej savremene umetnosti Vojvodine kroz izložbu predstavlja doktorske umetničke projekte autora Vladana Jolera i Stevana Kojića koji kritički reflektuju upotrebu savremenih tehnologija i njihovu ulogu u društvu.
Posetioci Galerije Matice srpske, pored stalne postavke srpske umetnosti 18. 19. i 20. veka i aktuelne izložbe „Matrica. Monologija Danila Vuksanovića“, imaće priliku da uživaju i u posebnim programima, kreiranim u skladu sa temom manifestacije. Danas, od 19.00 časova organizuje se kustosko vođenje kroz stalnu postavku „Ženski nasuprot muškom pogledu“. Za sutra je zakazano stručno vođenje kroz stalnu postavku – „Kvir u muzeju“.
Dan kasnije, 11. novembra u 19 časova biće održano predavanje „Različiti u jednakosti kroz umetnost“ Marije Vrebalov, 12. novembra kustosko vođenje kroz stalnu postavku – „Mi i Drugi“, a u petak, 13. kroz stalnu postavku „Heroine srpskog slikarstva“. Subota, 14. novembar rezervisana je za Program Evropske noći muzeja, a dan kasnije kustosko vođenje kroz stalne postavke sa prevodom na znakovni jezik.
Osim izložbi, posetioci će biti u prilici da se uključe i u dodatne programe koji se sastoje od intenziviranih autorskih i stručnih vođenja, interaktivnih radionica za decu i odrasle, predavanja, projekcija filmova, predstava i performansa, promocija knjiga, koncerata i drugih aktivnosti.
Manifestacija „Muzeji za 10“ trebalo je da bude održana tokom maja, međutim zbog nepovoljne epidemiološke situacije i zatvaranja muzeja, događaj je pomeren na novembar. Organizatori manifestacije „Muzeji za 10“, koja će trajati do 15. novembra, pokrenuli su i nagradni konkurs „Predstavi svoj muzej“, zahvaljujući kojem je publika u mogućnosti da kroz kratku video formu predstavi svoj omiljeni muzej. Klipovi će biti predstavljeni na društvenim mrežama i sajtu muzejisrbije.rs, a najkreativniji će biti i nagrađeni, najavili su organizatori.
Tema ovogodišnje manifestacije i Međunarodnog dana muzeja je „Muzeji za jednakost: Raznolikost inkluzija“, sa ciljem da se podstakne jačanje raznolikosti i inkluzije u ustanovama kulture i naglasi osnovnu društvenu vrednost muzeja – potencijal da stvore značajna iskustva za ljude bez obzira na njihovu etničku i političku pripadnost, nivo obrazovanja, verska uverenja…