Na konkurs za jedno od naših najznačajnijih književnih priznanja, NIN-ovu nagradu stiglo je 185 naslova. Javni poziv za 71. NIN-ovu nagradu za roman godine bio je otvoren do 1, odnosno 15. decembra za knjige objavljene početkom ovog meseca.
Sem tih 185 romana, na konkurs je stiglo i nekoliko naslova, koji nisu ispunjavali propozicije, pa nisu uvršteni u konačan spisak. Novoimenovani žiri u sastavu Aleksandar Jerkov (predsednik), Adrijana Marčetić, Mladen Vesković, Tamara Mitrović i Vladimir Gvozden odluku o tome koji su romani ušli u žiri izbor saopštiće sledeće nedelje, tačnije poslednjeg dana ove godine.
Nakon toga slede uži, pa najuži izbor, dok će ime dobitnika biti poznato u drugoj polovini ili krajem januara. NIN-ova nagrada biće uručena 71. laureatu 3. februara na Kolarcu.
Među rukopisima, pristiglim na konkurs, jesu oni debitantski, pa i romani koji su posthumno objavljeni, poput onih Gorana Petrovića „Palata“ ili Dobrila Nenadića „Bekstvo iz raja“. Na konkurs su se prijavili s novim delima i raniji laureati NIN-ove nagrade. Među njima su Dragan Velikić s „Bečkim romanom“ (dobio NIN-ovu nagradu 2016.) i dvostruki dobitnik Svetislav Basara, koji je poslednji put nagrađen priznanjem 2021. za „Kontraendorfin“, a sad je u trci s novom knjigom „Minority Report: Podcast“.
S novim romanima konkurišu i dobitnici drugih uglednih književnih priznanja u nas, poput Vladislava Bajca („Pucanj u prazno“) Uglješe Šajtinca („Madam Fajrflaj“), Jovice Aćina („Kotao“), Tanje Stupar Trifunović („Duž oštrog noža leti ptica“), Marijane Čanak („Svetlo trojstvo“), Mirka Demića („Nebeska divanhana“)…
No, u konkurenciji su i oni kojima literatura nije osnovna vokacija: Goran Marković („Zavod“), Milan St. Protić („Ime joj je Glorija“), vladika Grigorije („Stranac u šumi“), Miodrag Majić („Pod tuđim suncem“), Filip Čolović („Vir“).
A najzanimljivije, kad se pogleda spisak pristiglih romana, jeste što su se na konkurs prijavili i autori koji su od 2020, uz još 16 kolega, bili zagovornici bojkota NIN-ove nagrade. To su Dejan Stojiljković, koji je poslao roman „Serafim“ i Muharem Bazdulj s delom „Limeni lijes za Zaimović Zejnu“).
Poslednji, 70. laureat NIN-ove nagrade je, podsetimo, Stevo Grabovac za roman „Poslije zabave“, koji je za to delo ovenčan i prizanjem „Vladan Desnica“.
Bonus video: Stevo Grabovac
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare