Oglas

Jane Goodall attends the "Bambi" Awards on November 11, 2010in Potsdam, Germany
Džejn Gudal Foto: Ralph Metzger / Alamy / Profimedia
Džejn Gudal Foto: Ralph Metzger / Alamy / Profimedia

Umrla čuvena Džejn Gudal

autor:
02. okt. 2025. 09:34

Džejn Gudal (Jane Goodall), svetski poznata stručnjakinja za šimpanze i dugogodišnja aktivistkinja za zaštitu životinja, preminula je u 91. godini, objavio je Institut Džejn Gudal, piše BBC.

Oglas

Preminula je prirodnom smrću u Kaliforniji, gde je trebalo da nastupi u okviru turneje po Sjedinjenim Državama.

„Bila je neumorna zagovornica zaštite i obnove našeg prirodnog sveta,“ navodi se u oproštajnoj poruci Instituta.

Kada je sa samo 26 godina otišla u Afriku da proučava šimpanze, nije imala formalno naučno obrazovanje, ali je uspela da stekne poverenje primata – što je dovelo do revolucionarnih otkrića u ponašanju životinja.

Njena zapažanja ne samo da su promenila razumevanje ponašanja životinja, već su i uticala na to kako ljudi vide sami sebe u odnosu na ostatak prirodnog sveta.

U jednoj emisiji BBC-a 1986. godine, ispričala je da je još kao dete znala šta želi: „Od kada sam imala godinu i po ili dve, proučavala sam insekte, sve živo... To je postepeno raslo, razvijalo se. Čitala sam knjige o Doktoru Dulitlu i Tarzanu – i znala sam da mora da bude Afrika.“

Džejn Gudal je osnovala sopstveni institut, bila je izaslanica mira Ujedinjenih nacija i inspirisala generacije naučnika i aktivista.
Njena posvećenost prirodi i životinjama nikada nije jenjavala, a do poslednjih dana držala je govore i širila poruke nade i očuvanja planete. Nedavno je prisustvovala i u Beogradu na Forbes samitu.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare