Narodna skupština Republike Srpske (RS) danas je većinom glasova donela odluku o proglašenju vanrednog stanja u tom entitetu BiH zbog situacije izazvane virusom korona, ali ta odluka ne može da stupi na snagu dok ne bude potvrđena u Veću naroda RS.
Narodna skupština je na posebnoj sednici, održanoj u Banjaluci, usvojila Odluku o proglašenju vanrednog stanja za teritoriju Republike Srpske zbog epidemiološke situacije usled korona virusa.
Vanredno stanje podrazumeva da predsednik RS, na predlog Vlade, proglašava uredbe za zakonskom snagom.
Parlament je zasedao bez prisustva javnosti i nije poznato sa koliko glasova je doneta odluka.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da se vanredno stanje u Republici Srpskoj uvodi zbog skraćnja procedura koje su potrebne za efikasniju borbu protiv epidemije koronavirusa, a ne da bi se ograničila sloboda ljudi.
Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović je navela da će u novim okolnostima usko sarađivati sa Vladom koja će predlagati zakonska rešenja, a konsultovaće se i sa predsednikom Narodne skupštine i šefovima poslaničkih klubova svih parlamentarnih stranaka.
Najavila je da će imati i stalne konsultacije sa pravnim timom, koji će pomagati u kreiranju zakonskih rešenja, koja će se, pre svega, odnositi na pomoć privredi, zdravstvenom i obrazovnom sektoru, kako bi se donela rešenja za okončanje školske i akademske godine u RS.
Ona je ocenila da će vanredno stanje u RS trajati nekoliko nedelja ili nekoliko meseci, u zavisnosti od razvoja situacije u vezi sa epidemijom korona virusa.
Međutim, Stranka demokratske akcije (SDA) već je najavila da njeni delegati neće podržati odlluku, jer nisu prihvaćeni zaključci kluba poslanika „Zajedno za BiH“ da parlament decidno obaveže Vladu RS da vanredno stanje ne koristi za ograničavanje slobode kretanja preko međuentitetske linije, prvenstveno kada je u pitanju dostavljanje humanitarne pomoći povratničkim naseljima.
Ako Klub delegata bošnjačkog naroda stavi veto na tu odluku, odnosno ako pokrene mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa, i ako se ne postigne dogovor o tom pitanju, konačnu odluku doneće Ustavni sud RS.
Ustavni sud RS u takvim situacijama odlučuje da li je određenom odlukom Narodne skupštine RS ugrožen vitalni nacionalni interes jednog od tri konstitutivna naroda u BiH.
Pratite nas i na društvenim mrežama: