Pasoši Foto:shutterstock

Najnoviji izveštaj o snazi pasoša za 2025. godinu, koji objavljuje Henley Passport Index, otkriva velike razlike među zemljama sveta — dok azijske i pojedine evropske države jačaju svoj bezvizni rejting, druge, poput Kosova (samoproglašene države) i Belorusije, ostaju na začelju.

Henley Passport Index koristi podatke Međunarodne asocijacije za vazdušni saobraćaj (IATA) da bi rangirao države prema broju zemalja u koje njihovi građani mogu da putuju bez vize.

PROČITAJTE JOŠ:

Najnovije ažuriranje za 2025. pokazuje da Evropa i dalje dominira listom, ali i da se geopolitičke tenzije i diplomatski odnosi snažno odražavaju na pozicioniranje pojedinih država.

Singapur i dalje lider, Srbija stabilna

Na samom vrhu liste nalazi se Singapur, već drugu godinu zaredom, sa bezviznim pristupom za čak 193 destinacije. Slede Japan i Južna Koreja, koje dele drugo mesto sa 190 bezviznih destinacija, prenosi Euronews.

Treću poziciju zauzima sedam članica EU – Danska, Finska, Francuska, Nemačka, Irska, Italija i Španija – čiji pasoši omogućavaju ulazak bez vize u 189 zemalja sveta.

Srbija se i dalje nalazi u sredini tabele. Iako nije među liderima, njen pasoš omogućava ulazak bez vize u više od 130 zemalja, što je relativno stabilan rejting u poređenju s prethodnim godinama.

Foto: Shutterstock

Kosovo i Belorusija među najslabije rangiranima

Iako Evropa dominira vrhom liste, ne dele sve zemlje isti status. Na samom začelju kontinenta nalaze se Belorusija i Kosovo. Beloruski pasoš je rangiran na 62. mestu sa bezviznim pristupom za 81 destinaciju, dok je Kosovo tek stepenik iznad, na 61. mestu, sa pristupom za 82 zemlje.

Ova pozicija rezultat je ograničenog diplomatskog priznanja i izostanka većih pomaka u liberalizaciji viznog režima, naročito kada je reč o zemljama zapadne Evrope.

Pad Zapada: SAD i Britanija tonu na listi

Jedan od najzanimljivijih trendova u ovogodišnjem izveštaju jeste dalji pad velikih zapadnih sila. Ujedinjeno Kraljevstvo, koje je 2015. godine bilo na samom vrhu liste, sada se nalazi na šestoj poziciji sa pristupom za 186 zemalja.

Još drastičniji pad beleže Sjedinjene Američke Države — od prve pozicije 2014, pale su na deseto mesto, sa mogućnošću putovanja bez vize u 182 države.

Kompanija Henley & Partners, koja stoji iza ovog indeksa, navodi da su stroža pravila ulaska i manjak međunarodnih sporazuma doveli do pada rejtinga ovih zemalja.

Uspesi Bliskog istoka i Azije

Za razliku od SAD i Velike Britanije, zemlje poput Ujedinjenih Arapskih Emirata (8. mesto), Saudijske Arabije (54. mesto) i Kine (60. mesto) ostvarile su značajan napredak. Razlog za to leži u aktivnoj diplomatskoj politici i širenju sporazuma o ukidanju viza.

Predsednik Henley & Partners, Kristijan Kelin, izjavio je:
„Pristup se mora zaslužiti i održavati. Zemlje koje ulažu u međunarodne odnose i saradnju, obično beleže rast na rang listi“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar