Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i poslanik u Skupštini Srbije Miroslav Aleksić izjavio je kako je danas "80 posto građana Srbije protiv iskopavanja litijuma, kao i da je za to većina birača Srpske napredne stranke i drugih vladajućih partija".
Miroslav Aleksić je naveo kako je „mali broj“ onih koji su za projekat „Jadar““ i dodao da tu ima onih koji su „neinformisani i prate narativ koji plasiraju državni mediji i tabloidi“. On je dodao da je „svima jasno da je u pitanju strahovita šteta za Srbiju i da svako ko je odgovoran ne može da podrži projekat za koji ne postoje argumenti“.
„To što je Aleksandar Vučić danas boravio u Nemačkoj dok je na dnevnom redu Skupštine Srbije bila sednica o litijumu je samo poruka za poslanike vladajuće partije da će sve biti u redu i da će se projekat ‘Jadar’ nastaviti“, rekao je Aleksić za TV Nova.
Govoreći o današnjoj sednici Skupštine Srbije o izmenama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, a koje je predložila opozicija i koje predviđaju zabranu iskopavanja litijuma i bora, Aleksić je naveo da je sednice na početku kasnila i da nije bilo nekoliko poslanika opozicije, ali tvrdi da ih je bilo mnogo više od broja koji je rekla predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.
„Izgleda da im je strategija bila da prekinu sednicu i kažu da nema kvoruma i kako je opozicija neodgovorna. Nas je bilo 90, a za kvorum je dovoljno prisustvo 84 poslanika“, izjavio je Aleksić u Dnevniku Nove.
Lider Narodnog pokreta Srbije je istakao da bi za njega jedini pravi uspeh bio da se izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima usvoje. On je dodao da je „ovo ovo borba naše generacije, jer ako projekat Jadar počne sa realizacijom vrlo brzo će Srbija postati rudarska kolonija, a Jadar samo kapija za različite rudarske kompanije širom zemlje“. On je istakao i da iako se zakon ne usvoji borba mora da se nastavi, kao i da bi „sigurno polovina poslanika vlasti podržala taj zakon kada ne bi dobili nalog šefa partije“.
„Ali i ovo je prilika da se građani, koji nemaju priliku da čuju stručnu javnost i poslanike koji zastupaju takve stavove, upoznaju sa tim šta za Srbiju znači otvaranje rudnika u Jadru i da shvate da vlast nema nijedan argument zašto to nama uopšte treba i da nema nikakve koristi od tog projekta… Na osnovu studije Rio Tinta urađena je ekonomska analiza koja pokazuje da bi jedini benefit Srbije od tog projekta bio 2,6 evra godišnje po glavi stanovnika, odnosno 17 miliona evra godišnje, 40 godina dok traje projekat, dok bi Rio Tinto prihodovao 11 milijardi evra“, izjavio je on.
On je dodao da je stav NPS da Srbija ne treba da se razvija kao rudarska kolonija, već treba da se ugledamo na najrazvijenije države EU i dodaje da zemlje u kojima litijuma ima više nego u Srbiji, a imaju i fabrike baterija za automobile, ne razmišljaju o litijumu.
„Zašto da se bavimo rudarstvom, a drugi da se industrijalizuju? Želim da Srbija uvodi nova znanja i tehnologije. Takođe, mnogo je veća korist od poljoprivrede, od koje godišnje prihodujemo pet do šest milijardi sa 3,5 miliona hektara zemljišta koliko se obrađuje. Milion hektara ne obrađujemo, a ako bismo ga stavili u funkciju imali bismo još barem milijardu do milijardu i po evra“, objasnio je on.
Prema njegovim rečima, potpuno je legitimno da EU i neke zemlje žele da reše svoje probleme, ali je problem zašto se to radi na štetu Srbije i zašto to dozvoljavamo umesto da mislimo o interesu naše zemlje i građana, a ne samo da isporučujemo ono što se od nas traži.
„Evropa jako dobro zna da su u Srbiji na vlasti ljudi koji su sve samo ne evropejci i koji ne žele Srbiju u EU, već ih koriste za sebe i svoje kompanije. Njima treba litijum za njihovu automobilsku industriju, a gde je bolje nego u naprednjačkoj Srbiji gde nema zakona i gde je korupcija. U Boru je naša vlast dala Kinezima, odnosno kompaniji Ziđin Majning 2.000 hektara poljoprivrednog zemljišta u vlasništvo. U pitanju najveće nalazište bakra i zlata u Evropi i jedno od najvećih na svetu sa procenjenih 14 miliona tona bakra i 300 tona zlata, odnosno 140 milijardi evra“, kazao je on.
Na pitanje o izjavi funkcionera SNS-a Vladimira Đukanovića za jedan nedeljnik o misterioznom stranačkom i državnom funkcioneru koji „ruši ovu stranku iznutra, dotura prljave informacije opoziciji i tviterašima i želi da bude ‘kalif umesto kalifa'“, a za koga mnogi sumnjaju da se radi o ministru odbrane Bratislavu Gašiću, Aleksić je odgovorio da nema kontakt sa Gašićem.
„Nikakve kontakte nemam sa Batom Gašićem, niti sam imao od ko zna kada. Radujem se svakom sukobu unutar SNS-a. Srpska napredna stranka je kriminalni klan i kao u svakom klanu u jednom momentu će početi da se tuku između sebe. Radujem se jer je to dobro za Srbiju da se raspadnu i tuku oko plena koji su nakrali uključujući Gašića, Đukanovića, Vučića, Malog i Anu Brnabić. Ovim zakonom opozicija im daje slamku spasa da se odbrane od stranih kapitalista koji žele da čerupaju Srbiju i naša blaga zarad svoje koristi. Vlast je izgubila suverenitet i tako je vide u svetu i međunarodnoj zajednici”, zaključio je Aleksić.
***
BONUS VIDEO – Posle zbrke oko kvoruma, počela skupštinska rasprava o litijumu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare