Bojan Elek Foto: N1

Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku izjavio je da su pripadnici privatnog obezbeđenja na protestu u Novom Sadu upotrebili prekomernu silu nad demonstrantima, kao i da postoji trend prisustva ovakvog tipa obezbeđenja na javnim skupovima još od 2017. godine. "To je bio potpuno neadekvatan odgovor privatnog obezbeđenja. Pritom, oni čak nisu ni bili identifikovani kao privatno obezbeđenje, jer nisu imali oznake... Građani imaju apsolutno pravo da svoje nezadovoljstvo izraze na ulicama i policija je ta koja mora da im obezbedi da to mogu da urade na najbezbedniji mogući način", istakao je on.

Podsetimofotografija muškarca kog tri pripadnika obezbeđenja drže prikovanog za zemlju, a jedan mu kleči na vratu, postala je simbol brutalnosti i nasilja nad demonstrantima na protestu protiv GUP-a u Novom Sadu.

„Ono što smo videli u Novom Sadu su građani kojima je uskraćeno svako pravo da se pitaju u kakvom gradu žele da žive. I to je trend koji viđšamo u poslednjih nekoliko godina, da su građani potpu no isključeni iz političkog života, i ne mogu kroz institucije da reše svoje probleme. S druge strane smo imali državni aparat sile, u ovom slučaju potpomognut privatnim obezbeđenjem, koji su uradili sve što je u njihovoj moći da spreče građane da izraze svoje nezadovoljstvo i ostvare svoja prava“, kaže Elek.

Podseća da je sloboda okupljanja garantovano pravo, kao i da ovo nije bio izolovani incident.

„Ovo je neki trend. Mi od 2017. godine imamo neke neidentifikovane batinaše, na inaguarciji predsednika, na protestima 2020, godine, kao i na poslednjim ekološkim protestima. Radi se o osobama u civilu za koje ne moćemo da utvrdimo da li su neki privatni batinaši, pripadnici privatnog obezbeđenja ili su policajci u civilu… Imali smo prilike da vidimo i da je postojala koordinacija između policije i privatnog obezbeđenja, što je dobra stvar, ali je bila usmerena ka maltretiranju građana“, rekao je Elek.

Pojašnjava da privatno obezbeđenje ima jasno ograničeno zakonom ponašanje, odnosno šta sme da radi, i ono se pre svega odnosi na unutrašnje obezbeđivanje objekata.

Opširnije pročitajte na sajtu N1.

BONUS VIDEO: Najkrvaviji momenti protesta u Novom Sadu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar