Foto: Ministarstvo odbrane Republike Srbije, Privatna arhiva

Zastavnik Mijodrag Tošković nastradao je u teškoj nesreći koja se dogodila 15. aprila u kod objekta "Orešac" u Deliblatskoj peščari, na kanalu Dunav-Tisa-Dunav, dok je stariji vodnik Branko Vojvodić teško povređen i operisan na Vojno-medicinskoj akademiji, gde se i dalje nalazi na intenzivnoj nezi. Pogibija Toškovića samo je jedna u nizu tragedija koje su zadesile Vojsku Srbije proteklih godina, a za neke od njih do danas niko nije odgovarao.

U teškoj nesreći koja se dogodila prilikom vežbe na kanalu Dunav-Tisa-Dunav nastavljen je crni niz pogibija u Vojsci Srbije. Prilikom redovne vežbe iskakanja iz helikoptera u vodu došlo je do nesreće kada je teško povređen stariji vodnik, dok je telo zastavnika Toškovića nestalo u mutnim vodama kanala. Posle jednodnevne potrage u kojoj su pored specijalne jedinice Vojske Srbije učestvovali i ronioci Žandarmerije, kao i pripadnici Službe za vanredne situacije, pronađeno je telo nastradalog vojnika.

Pročitajte još:

Otac troje dece, poreklom sa Cetinja iz Crne Gore izgubio je život, a ovim povodom oglasilo se i Ministarstvo odbrane koje je saopštilo da je formirana komisija koja će utvrditi sve detalje nesreće.

Mijodrag Tošković Foto: Instagram/milosvucevic

„Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović formirao je komisiju za ispitivanje događaja, koja ima zadatak da sagleda sve okolnosti i utvrdi uzrok njegovog nastanka. Stručne komisije za ispitivanje događaja formirali su i komandant Ratnog vazduhoplovstva i PVO i komandant 72. brigade za specijalne operacije. Na lice mesta izašli su predstavnici Višeg javnog tužilaštva u Pančevu i ovlašćena službena lica vojne policije“, saopšteno je.

Ostaje da se vidi hoće li neko odgovarati za pogibiju zastavnika Toškovića, pogotovo ako se uzme u obzir da za pređašnje slučajeve niko dosad nije odgovarao.

Pešter i trovanje vodnika hemijskim sredstvima

Takav je bio i slučaj nesreće na Pešteru, tokom izvođenja vojne vežbe.

Naime, stariji vodnik prve klase Dejan Stojković preminuo je 24. juna 2021. godine kada je došlo do nesreće prilikom priprema za vojnu vežbu. Nesrećni čovek kolabirao je prilikom izlaska iz oklopnog vozila, a preminuo je nešto kasnije u bolnici u Kraljevu. Ministarstvo odbrane tada je samo šturim obaveštenjem saopštilo da je Stojković preminuo jer mu je iznenada pozilo.

Dejan Stojković Foto: Privatna arhiva

Ipak, obdukcioni nalaz pokazao je da je se smrt nastupila usled ugušenja hemijskim sredstvima. Stojković se kobnog dana nalazio u oklopnom vozilu, temperatura je iznosila čak 43 stepena celzijusa napolju i u jednom momentu upalio se protiv-požarni sistem usled visoke temperature. On je tada radio vezom kontaktirao nadređene i rekao šta se dogodilo, ali mu oni nisu dozvolili da sa posadom napusti vozilo.

Stariji vodnik uspeo je da se zaustavi posle 60 metara i da svoju posadu izvuče iz vozila, ali je on izgubio svest prilikom izlaska.

Pad aviona između Loznice i Malog Zvornika

Dvojica pilota Ratnog vazduhoplovstva Vojske Srbije, Dejan Krsnik i Zvonko Vasiljević, nastradali su u nesreći koja se dogodila u septembru 2020. godine u selu Brasina između Loznice i Malog Zvornika. Meštani su tada ispričali da je avion nekoliko puta preleto selo, ali da je u jednom momentu leteo veoma niskom, uz same krovove kuća, kada se začula stravična eksplozija.

Vasiljević i Krsnik Foto: Ministarstvo odbrane Republike Srbije

Kako je još tada ispričao izvor našeg portala, piloti su ostali do samog kraja u avionu kako bi ga sprečili da padne na kuće u kojima su živeli ljudi. Majka nastradalog Zvonka ispričala je tada za medije da je sin nešto ranije pozvao da joj javi da će preleteti iznad mesta u kom je rođen i da izađe na terasu.

Foto: TANJUG / MIRA MITROVIC

Nedugo zatim čula se eksplozija, a istraga je utvrdila da su oba pilota stradala na mestu.

Pad helikoptera u Surčinu

Major Omer Mehić, pet članova posade i beba nastradali su u teškoj helikopterskoj nesreći koja se dogodila na civilnom aerodromu u Surčinu. Ova nesreća jedna je od najvećih u Vojsci Srbije, a do danas niko nije odgovorao zbog pogibije posade. Čak su i ostavke tadašnjih visokih funkcionera Vojske Srbije izostale.

Tog 13. marta 2015. godine avion Mi-17 Vojske Srbije srušio se u Surčinu prilikom transporta deteta čije je lečenje bilo neophodno u Beogradu. Helikopter je iznenada preusmeren ka Surčinu umesto u Batajnicu, gde su bili svi odgovarajući uslovi da se obavi sletanje, a potom i transport deteta u ustanovu.

Foto: Vesna Lalić

Zbog loših vremenskih uslova, letelica je neko vreme kružila iznad Beograda, pokušavajući da bezbedno sleti, da bi se nešto pre ponoći izgubila sa radara. Dva i po sata kasnije helikopter je pronađen, a posada nije preživela.

Ono što da danas nije poznato jeste zbog čega je pilotu Mehiću rečeno da, svega 20 minuta pre sletanja, sleti na Aerodrom „Nikola Tesla, a ne na VMA kako je trebalo.

Nakon tragedije postavila su se brojna pitanja, a ono što je ključno jeste da li su određeni politički funkcioneri želeli da ovaj događaj upotrebe u cilju političke promocije. Ovi navodi su bili bili pojačali i zbog toga što su brojni portali i novine objavili vest da je akcija uspešno završena, a potom je, nakon saznanja o pogibiji posade s detetom, obrisali.

Foto: N1

Najpre je agencija Beta prenela vest da je beba stigla u Beograd, gde ju je preuzela ekipa Instituta za majku i dete, nakon čega je došlo do ispravke informacije. Potom su i ostali, a pojedini dnevni listovi poput Politike, Naših novina i Aloa u izdanjima za 14. mart takođe su objavili vest o uspešnoj akciji.

Pasuljanske livade

Kadeti četvrte godine Vojne Akademije Milina Miletić i Filip Milojević poginuli su, dok je petoro njihovih kolega povređeno na poligonu „Pasuljanske livade“ 18. juna 2012. godine u toku priprema za vežbu „Diplomac 2012“ kada je došlo do ekplozije projektila bacača granata. Poginuli i povređeni kadeti bili su na smeru pešadije, a odlukom tadašnjeg Ministra odbrane Dragana Šutanovca sve starešine su suspendovane do okončanja istrage.

Vežba vatreni štit u vojnom kompleksu Pasuljanske livade Foto:TANJUG/ ZORAN ZESTIC

Kako je tada objašnjeno, vežba je bila uobičajena procedura, koju prolazi svaka četvrta godina kadeta u tom periodu. Jedan od kadeta doneo je projektil u grupu drugih, kada je došlo do eksplozije. Najpre niko nije obraćao pažnju jer je to uobičajena pojava na poligonu, ali se potom začula kuknjava i zapomaganje, nakon čega je nastao opšti metež.

Kopnena zona bezbednosti

Dvojica vojnika povređena su 28. februara ove godine u Kopnenoj zoni bezbednosti kada je došlo do nesreće. Naime, tada je došlo do prevrtanja vojnog motornog vozila auto-cisterne za vodu. Ministarstvo se ovim povodom oglasilo i saopštilo da jedan od vojnika zadobio lakše povrede, a posle pregleda je otišao na kućno lečenje, dok je drugi vojnik prebačen na Univerzitetsko-klinički centar u Nišu.

Foto:MUP Srbije

Dok se vlast hvali sa stalnim ulaganjem u Vojsku Srbije, vojnici rade za mizerne plate, a nestručni ljudi su na čelnim pozicijama. Sve ovo je dovelo i do toga da se proteklih godina drastično smanjio broj profesionalnih vojnika.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare