Foto:Miljana Isailović

Hod po mukama Marije i Ivana Ćirića iz Niša započet pre godinu kada su maltene preko noći morali da se isele iz lokala u kome su radili 20 godina, nastavio se ovih dana pošto im je građevinska inspekcija uručila rešenje o naplati skoro 222.000 dinara za rušenje tog objekta koji je imao svega 14 kvadrata.

Ćirići su lokal na Cvetnoj pijaci kupili za 35.000 maraka od „Niš-projekta“ koji ih je izgradio zajedno sa „Tržnicom“, a rok upotrebe bio je 20 godina. Taj rok je istekao 20. juna, a 8. novembra je građevinska inspekcija ušla u lokal i naložila im rušenje u roku od samo jednog dana. Kako to nisu sami učili, inspekcija je angažovala firmu koja je lokal srušila, a ovih dana je Ćirićima stigao na naplatu iznos koji ih je zaprepastio.

Pročitajte još:

Marija Ćirić kaže za Novu.rs da imaju rok od samo 10 dana da plate 222.000 dinara, jer će u protivnom građevinska inspekcija pokrenuti postupak prinudne naplate.

„Sramno je to što su uradili, ali moraćemo svakako da platimo taj iznos, da nam ne bi poslali izvršitelje. Žalićemo se Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, jer je puno grešaka u rešenju gradjevinske inspekcije. Naveli su da je lokal izgrađen bez prethodno pribavljenog rešenja kojim se odobrava izvođenje radova, a mi nismo gradili lokal već smo ga kupili od „Nišprojekta“. Ne znam da li će neko odgovarati za pisanje takvih neistina“, pita se Ćirić.

Foto:Miljana Isailović

Prema njenim rečima, sporno je i vlasništvo nad lokalom, zbog čega će pravdu potražiti pred sudom.

„Kupoprodajnim ugovorom je definisano da možemo da ga koristimo do 20. juna. Posle tog datuma lokal nije bio u našem vlasništvu. U katastru su lokali na Cvetnoj pijaci upisani kao vlasništovo „Tržnice“. To znači da je građevinska inspekcija njima trebala da isporuči račun za rušenje“, istakla je Ćirić.

Kako je kazala Ćirić, jedan od njihovih zahteva u pravnoj borbi biće i dostavljanje obračuna, odnosno sepcifikacije troškova kako bi videli kako se došlo do iznosa od 222.000 dinara za rušenje objekta.

„Tražićemo u žalbi da nam se dostavi broj sati i cena rušenja po satu, s obzirom da su firme koje su rušile druge lokale na Cvetnoj pijaci taj posao naplaćivale po 60.000 dinara. Nadam se da će nam ovog puta Ministarstvo građevine odgovoriti. Novembra prošle godine smo uložili žalbu na rešenje o rušenju, ali do današnjeg dana nismo dobili nikakav odgovor“, istakla je Ćirić.

Foto:Miljana Isailović

Cvetna pijaca je otvorena pre 22 godinu, tik uz Beogradsku kapiju, sa namerom  da se tu prodaje samo cveće. Međutim, nije bilo dovoljno zainteresovanih prodavaca cveća, tako da je tokom godina  prerasla u robnu pijacu.

Rušenje lokala na Cvetnoj pijaci započelo je novembra prošle godine, a poslednje tezge uklonjene su februara ove godine. Prodavci sa Cvetne pijace su zbog zatvaranja pijace potpisivali peticiju i tražili da im se omogući da i dalje rade, ali njihov zahtev rukovodstvo grada nije uvažilo.

Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski u više navrata je isticala da se radi o gradskom zemljištu sa kojeg će biti uklonjena pijaca kako bi se omogućio prilaz Beogradskoj kapiji niške Tvrđave.

Foto:Miljana Isailović

„Ukoliko ostane Zelena pijaca, razmišlja se o tome da ulica pored pijace bude zatvorena za saobraćaj i da to bude deo mini parka, sa radnjicama za suvenire. Taj park biće posvećen Milanu Obrenoviću“, rekla je ranije Sotirovski.

Do danas taj prostor nije uređen, ali bi to, prema najavama gradskih čelnika,trebalo da bude urađeno naredne godine.

BONUS VIDEO Rušenje objekata na niškoj pijaci

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar