Golovi, uspesi i medalja ono su što ostaje zapisano, pamte se i čuveni dočeci ispred Skupštine grada, energija o kojoj sanjaju svi koji se bave sportom, ali ni uspesi ni izlivi emocija nikada nisu mogli od njega da naprave idola.
– On je hteo da ima moć, da vlad ljudima – ovako je okarakterisao Aleksandar Šapića čuveni sportski komentator Milojko Pantić u dokumentarnom serijalu „Junaci doba zlog“.
Status koji je bez dileme zaslužio u bazenu sam je ugrožavao onim što se dešavalo oko bazena. Sukobljavao se sa protivnicima, sudijama, trenerima, saigračima. Ostaće upamćeno da je propustio Evropsko prvenstvo 1999. godine zbog konflikta sa Nikolom Stamenićem koji je tada bio selektor.
– Mediji su tada pisali da ga je Nikola Stamenić ošamario i to je zaista bilo potpuno nemoguće i neverovatno za sve one koji su sa Stamenićem ikada i razgovarali a kamoli ga poznavali jer je on bio veliki gospodin, džentlmen – rekao je Zoran Pavić, kolumnista dnevnog lista „Danas“.
Zbog incidenta nakon polufinalne utakmice na Svetskom prvenstvu 2003. godine, kažnjen je sa šest meseci zabrane takmičenja, tada je zajedno sa Dejanom Savićem nasrnuo na predstavnika Međunarodne plivačke federacije.
Nakon Olimpijskih igra u Pekingu i tuče sa saigračem Denisom Šefikom prekinuo je sportsku karijeru, loši odnosi sa saigračima bili su glavni razlog za takvu odluku. Sa druge strane bilo je jasno da žuri u neku novu karijeru. Da se radi o politici moglo se naslutiti još 2004. godine, nakon fotografija sa Borisom Tadićem koje su se pojavile u nekim medijima i zvanično ušao u Demokratsku stranku.
– Izabrao je stranku koja je u tom trenutku imala predsednika države imala vlast u Beogradu. Došao je na gotovo – smatra Željko Bodrožić, predsednik NUNS-a.
Pored sporta u kome je bio vrhunski i političkog tada se činilo aktivizma u kom je bio početnik, Šapić se oprobao u još jednoj profesiji u glumi. U urbanoj priči o tridesetogodišnjacima koji ništ nisu postigli u životu Šapić sa neverovatnom preciznošću glumi Gangulu, lokalnog priglupog siledžiju, robijaša na odsustvu.
Mnogo godina kasnije, zli jezici će reći, kako sve pohvale idu onima koji su odredili kasting i prepoznali onog Šapića, koji se sa manje ili više uspeha skrivao u bazenu da bi se u pravom svetlu predstavio tek po okončanju sportske karijere. Gangula, lik kojeg se svi u kraju plaše na posletku je samo žrtva sopstvene primitivne agresije koju protiv nega iskoristi jedan od glavnih likova. Upravo taj deo filma, Gangula alias Aleksandar Šapić u punom sjaju komunicira od ulaska u politiku do danas, kad svojim sagovornicima bez ustezanja izgovara pretnje umotane u pristojnost.
– Njegova naknadni život je učinio da se ta uloga predstavlja kao njegova karakterna, pod znacima navoda, tada je to bilo simpatično svima, niko tad nije pomislio da Šapić zapravo glumi sebe – smatra Zoran Pavić.
Demokratska stranka ga je zbog popularnosti i nesumljivog šampionskog pedigrea smatrala ogromni pojačanjem, krajem novembra 2009. godine imenovan je za pomoćnika gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa. Bilo je jasno da je Boris Tadić poslao Šapića da bude šegrt u Đilasovom timu za Beograd, koji je tada bio najpopularniji deo Demokratske stranke.
– Obojica tada nisu bili svesni da Aleksanadar Šapić neće pripadati ni jedno ni drugoj struji – rekao je Marko Bastać, osnivač Kancelarije sa lokalne i inovativne politike.
Šapić je od izrazitog golgetera kakav je bio u bazenu morao da se pomiri sa ulogom igrača zadatka i dok god je igrao kako su mu drugi govorili bio je od koristi. Nagrađen je 2012. godine mestom predsednika opštine na kojoj je rođen, opštine Novi Beograd.
Ispostavilo se da ga je kratak fitilj koji ga je koštao nastavka sportske karijere bio problem i u novom poslu kojem je ambicipzni Šapić pristupao jednako ambiciozno kao i vaterpolu.
Počelo je sa navodnim pričama i snimcima da je tukao čovek u radnji koje je Aleksandar Vučić koristio da Šapića predstavlja kao Đilasovog gorilu i batinaša. Šapić je to više puta demantovao ali priča je ostala. Ono što nije mogao da demantuje jeste fotografija sa nekadašnjim oficirom JNA i haškim osuđenikom Veselinom Šljivančaninom, koju je objavio na svom tviter profilu.
– Poslednjih desetak godina posebno sa ovim napretkom naprednjaka i on je krenuo da otkriva svoje pravo lice sa tom podrškom ljudima koji su osuđeni za teške ratne zločine – smatra Željko Bodrožić.
Uz sve ovo Šapić je konstatno pokazivao odsustvo talenta da artikuliše politički stav ili ideju.
Iako nikako nije uspevao da ubedi javnost da među njima ne postoji neka tajna veza, Šapić je povremeno ulazio u klinča sa predstavnicima Srpske napredne stranke. U vreme najvećih sukoba horski su ga uz podršku tabloidaa tvrdilo se uz dirigovanje Gorana Vesića, opisivali kao bahatog siledžiju, batinaša i lopova. dok je za Vučića bio „manje obrazovani Đilasov pomagač koji tuče ljude“.
Ni on njih nije štedeo, Nebojši Stefanoviću je poručio da bi trebalo da ga je sramota, naprednjacima preporučio pivo uz sendvič a javno je tvrdio: „nema sa njima saradnje, mogu da me postave za kralja Beograda a ne gradonačelnika“. Sa grupom saradnika je 2018. godine Šapić je osnovao Srpski patriotski savez (SPAS) na skupštini stranke izabran je za predsednika. Na parlamentarne izbore 2020. godine koje je opozicija bojkotovala izašli su samostalno, uspeli su da osvoje više do 123.000 glasova i postanu parlamentarna stranka. Šapić je prvi naprednjacima čestitao pobedu, ona su opet krenule fotografije kao onomad sa Tadićem. Ovog puta iz kineskog restorana na Novom Beogradu, drugi čovek bio je Aleksandar Vučić, koalicija je sklopljena.
– Video je tada da je to dobar momenat za njega da pređe i da se tako održi iznad vode dok je Vučić na vlasti i da mnogo ne okrnji svoj politički uticaj i da onda sa te neke pozicije dočeka Vučićev pad i nastavi onda da pliva – smatra Željko Bodrožić.
I sve je odjenom postalo normalno, SPAS se 29.05. 2021. godine utopio u SNS. Na sednici koja je tog dana održana Šapić je imenovan za potpredsednika Glavnog odbora SNS. Nakon još nekoliko viđanja koja su uvek i slučajno zabeležile kamere, Šapić je shvatio Vučićevu veličinu i to pokazao rečima.
– Nikad dosad nisam video čovek akoji na tako kvalitetan način sagledava stvar, pa čak i one koje mu apsolutno ne idu u prilog – rekao je tada Šapić. Ipak duboko u pozadini bilo je jasno da je osim formalne procedure Šapić morao da prođe i proces stranačke inicijacije za koji je bio zadužen Goran Vesić. Kratak fitilj Šapića je opet izgoreo i tada je započeo rat u kome je Vučić čini se uživao.
Iako su sva relevantna istraživanja javnog mnjenja koja nisu dolazila iz redova vlasti a među kojima su i ona koja je radila i agencija „Stata“, nakon Šapićevog preletanja u naprednjačko jato pokazivalada njegovi razočarani birači neće svoj glas dati naprednjacima postao je nosilac liste SNS. Nakon izbora aprila 2022. godine na kojima je SNS osvojio najmanj i broj mandata od kad su 2014. godine preuzeli vlast u prestonici Šapić je izbaran za gradonačelnika.
BONUS VIDEO: Bahati investitor Aleksandar Šapić: Pogledajte lik i delo prvog čoveka Beograda
BONUS VIDEO: