Srbija ima sjajnu priliku da se posle 20 godina domogne Evropskog prvenstva, a do cilja ima još jednu prepreku - reprezentaciju Škotske.

Ekipa selektora Ljubiše Tumbakovića ima kvalitet da izbaci goste iz trke, ali ako je suditi po istoriji duela ove dve selekcije postoji velika šansa da večerašnja utakmica na stadionu „Rajko Mitić“ traje duže od 90 minuta. Srbija i Škotska do sada su odigrale 10 utakmica, dva puta je bio bolji naš tim, dva puta su današnji gosti bili pobednici, a čak šest utakmica završeno je bez pobednika.

Značajna je činjenica da u kvalifikacionim utakmicama – oba dvomeča su bila na putu ka svetskim prvenstvima 1990. i 2014 – Srbija nije kiksnula, jeste igrala nerešeno u gostima ali je i pobeđivala na domaćem terenu.

Inače, prvu utakmicu ove dve reprezentacije su odigrale 1955. godine u Beogradu, a prijateljski meč je završene bez pobednika 2:2. Nekadašnja jugoslovenska reprezentacija sa Škotima je dva puta igrala na svetskim prvenstvima, u Švedskoj 1958. (1:1) i u Nemačkoj 1974. godine (1:1), a poslednji meč sa Škotima odigran je 26. marta 2013. godine u Novom Sadu na stadionu „Karađorđe“. Srbija je pobedila 2:0 golovima Filipa Đuričića, koji večeras ne može da igra zbog pozitivnog testa na koronavirus. Od igrača koji su sada pozvani da nastupe za reprezentaciju tada su igrali Dušan Tadić, Filip Đuričić i Luka Milivojević, koji takođe večeras ne može na teren jer je jutros saopšteno da je i on pozitivan na koronavirus.

Sve utakmice Srbije/Jugoslavije i Škotske:

Prijateljska utakmica       Jugoslavija – Škotska 2:2 (15.5.1955.)

Prijateljska utakmica       Škotska – Jugoslavija 2:0 (21.11.1956.)

Svetsko prvenstvo           Jugoslavija – Škotska 1:1 (8.6.1958.)

Prijateljska utakmica       Jugoslavija – Škotska 2:2 (29.6.1972.)

Svetsko prvenstvo           Jugoslavija – Škotska 1:1 (22.6.1974.)

Prijateljska utakmica      Škotska – Jugoslavija 6:1 (12.9.1984.)

Kvalifikacije Mundijal   Škotska – Jugoslavija 1:1 (19.10.1988.)

Kvalifikacije Mundijal   Jugoslavija – Škotska 3:1 (6.9.1989.)

Kvalifikacije Mundijal   Škotska – Srbija 0:0 (8.9.2012.)

Kvalifikacije Mundijal   Srbija – Škotska 2:0 (26.3.2013.)

Na kraju, čemu da se nadamo? Želimo da verujemo da će se meč završiti za 90 minuta i da će Srbija bezbedno stići do Evropskog prvenstva. Ali, za svaki slučaj pojačaćemo planiranu količinu kokica. Ovo veče će možda potrajati.

Utakmica finala baraža, Srbija – Škotska, odigraće se u četvrtak 12. novembra, a prenos uživo možete da gledate samo na kanalu Nova S u 20.45.