Najveća eksplozija koju je čovek izazvao na zemlji dogodila se na današnji dan 30. oktobra 1961. godine, kada su Sovjeti aktivirali 57 miliona tona TNT-a.

To je 1.500 puta više od bombi bačenih na Hirošimu i Nagasaki zajedno i deset puta jače od sve municije upotrebljene tokom Drugog svetskog rata.

Ujutro 30. oktobra 1961. godine, sovjetski bombarder Tu-95 uzleteo je sa Koljskog poluostrvu na krajnjem severu Rusije. Za metu je odabran zabiti arhipelag Nova Zemlja.

Bomba je bila duga osam metara, prečnika skoro 2,6 metara i teška više od 27 tona. Ova bomba je postala poznata kao Car bomba ili “careva bomba”.

Pilot Tupoljeva, dovezao je letelicu do zaliva Mićušika, sovjetskog poligona za testiranje, na visinu od 10 kilometara.

Manji, modifikovani bombarder leteo je pored njega, spreman da snimi film o eksploziji i analizira uzorke vazduha dok se udaljava od zone udara.

Da bi avionima dao šansu da prežive – a i to je izračunato kao ne veća šansa od 50 odsto – Car bomba je izbačena sa džinovskim padobranom teškim skoro tonu. Bomba je stvorila vatrenu loptu prečnika osam kilometara koja je pulsirala nagore od siline vlastitog udara. Bljesak je mogao da se vidi sa udaljenosti od 1.000 kilometara.

Oblak eksplozije u obliku pečurke podigao se 64 kilometra uvis, sa kapom koja se širila prema spolja sve dok nije dosegla skoro 100 kilometara od kraja do kraja. Senzori su zabeležili da su udarni talasi bombe obišli Zemlju ne jednom, ne dvaput, već tri puta.

Jedina dobra vest od oblaka u obliku pečurke bila je da vatrena lopta nije došla u dodir sa Zemljom, pa je bilo iznenađujuće malo radijacije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar