Oglas

8647
FOTO Instagram
FOTO Instagram

Tajna služba ispituje bivšeg šefa FBI-ja nakon što je objavio broj 8647 na Instagramu: Evo šta taj broj znači i kakve veze ima s Trampom

autor:
17. maj. 2025. 08:57

Bivši direktor FBI-ja Džejms Komi pozvan je na ispitivanje u Tajnu službu kako bi objasnio objavu na društvenim mrežama koju je, prema tvrdnjama pristalica Donalda Trampa, objavio kao pretnju predsedniku.

Oglas

Tajna služba, koja je zadužena za bezbednost predsednika, ispitivala je Komija u terenskoj kancelariji u Vašingtonu u petak popodne, prema rečima zvaničnika Tajne službe koji je govorio pod uslovom anonimnosti, prenosi Index.hr.

Razgovor je trajao oko sat vremena, rekao je zvaničnik, a Komi se pojavio dobrovoljno nakon što je zamoljen da dođe. Komi je u četvrtak na Instagramu objavio fotografiju školjki u pesku koje formiraju broj 8647 uz natpis: „Kul formacija školjki na mojoj šetnji plažom“.

Komi je uklonio objavu

U američkom slengu, broj 86 može se koristiti kao glagol za izbacivanje nekoga iz bara zbog pijanstva ili nereda. Broj 47, zauzvrat, ukazuje na Trampa - 47. predsednika Sjedinjenih Država.

Komi, koga je Tramp otpustio 2017. godine, uklonio je objavu nakon reakcije Trampovih pristalica, ističući da se protivi nasilju bilo koje vrste. Neke Trampove pristalice su poruku protumačile kao poziv na nasilno uklanjanje Trampa sa funkcije, uključujući i atentat.

Trump Signs Executive Orders at the White House
Donald Tramp Foto:MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia | Donald Tramp Foto:MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Sam Tramp je optužio Komija da je pozivao na njegovo ubistvo, odbacujući tvrdnju bivšeg direktora FBI-ja da nije bio svestan bilo kakvih nasilnih konotacija. „Tačno je znao šta to znači“, rekao je Tramp u intervjuu za Foks njuz pre nego što je napustio Abu Dabi nakon četvorodnevnog putovanja po Bliskom istoku.

Gabard: Ovo je bio prikriveni poziv na akciju

Brojevi „8647“ i „8646“ korišćeni su kao politički slogani i na majicama tokom administracija i Trampa i njegovog prethodnika, demokratskog predsednika Džoa Bajdena, 46. predsednika SAD. Broj 86 su kao šifru koristili i republikanci koji su pozivali na impičment Džoa Bajdena i nosili natpis „8646“ na svojim majicama, što je bio poziv na impičment Bajdena - 46. predsednika.

Tramp je najavio da će dalje delovanje po ovom pitanju prepustiti državnoj tužiteljki Pam Bondi i drugima. Direktor američke Tajne službe Šon Kuran „vodi istragu o ovoj pretnji“, potvrdila je direktorka Nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabard za Foks njuz u četvrtak uveče.

Gabard je odbacio Komijevo objašnjenje kao apsurdno i rekao da je slogan „8647“ korišćen od strane antitrampovskih demonstranata i da je to bio prikriveni poziv na akciju protiv aktuelnog predsednika. Na početku svog prvog mandata, Tramp je otpustio Komija, koji je kao direktor FBI-ja vodio istragu o mogućem ruskom mešanju u predsedničke izbore 2016. godine.

BONUS VIDEO: Šta se dogovaralo u Tirani?







Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare