Rizik vezan za koronavirus Svetska zdravstvena organizacija podigla je u petak na "vrlo visok", nakon što je zaraza potvrđena kod oko 79.000 ljudi u Kini i više od 5.000 u ostatku sveta.
„Naši epidemiolozi pratili su bez prestanka razvoj događaja i sada smo podigli našu procenu rizika širenja i rizika uticaja Covida-19 na vrlo visoku na svetskom nivou“ – rekao je šef WHO-a Tedros Adhanom Gebreyesus na konferenciji za novinare u Ženevi.
On je naglasio da su povećanje broja slučajeva i broja zahvaćenih zemalja kroz poslednjih nekoliko dana razlog za zabrinutost. Takođe je rekao da se kroz nekoliko nedelja očekuju prvi rezultati istraživanja razvoja vakcine. SZO je ranije rizik označio kao „visok“.
Kina je u poslednjih 24 sata rekla da je novozaraženih slučajeva 329, što je najmanje u poslednjih mesec dan, zbog čega iz SZO ističu da koronavirus više nije glavni neprijatelj.
Osim Kine, žarišta su Južna Koreja, Japan, Iran i Italija, koja je najteže pogođena zemlja u Europi. Do sad je u Kini umrla 2.791 osoba, a u ostatku sveta 67.
„Ono što sada vidimo su epidemije vezane za Covid-19 u više zemalja, ali većina slučajeva i dalje se može pripisati poznatim kontaktima ili skupovima slučajeva“, istakao je Gebreyesus.
On je naglasio da je ključ za zaustavljanje koronavirusa prekinuti lanac prenosa. Iako je podigao nivo rizika, SZO još uvek ne smatra da se radi o pandemiji. Ta organizacija u petak je obavila izveštaj u kojem kaže da svet nije spreman da sprovede onakvu vrstu mera koje su zauzdale epidemiju u Kini.
„To su jedine mere za koje se do sada potvrdilo da prekidaju ili smanjuju na minimum lanac prenosa kod ljudi“, kaže se u izveštaju.
„Ključno kod tih mera je proaktivni nadzor kako bi se odmah detektovali slučajevi, vrlo brza dijagnoza i hitna izolacija, rigorozno praćenje i karantin bliskih kontakata, i visok stupanj razumevanja i prihvatanja tih mera kod stanovništva“, objašnjava se u tekstu.
SZO je ranije u petak objavio da se epidemija „širi“ i može u sve države.