Mjanmarska policija optužila je zbačenu liderku Aung San Su Ći za kršenje zakona u uvouz-izvozu i zatražila da ostane u pritvoru do 15. februara dok kampanja civilne neposlušnosti zbog vojnog puča i hapšenja "gospe" sve više uzima maha.
U policijskom dokumentu se navodi da su vojnici koji su pretražili rezidenciju Su Ći, koju u Mjanmaru od milja zovu „gospa“, pronašli radio aparate koji su nelegalno uvezeni i koji su korišćeni bez dozvole.
Državni list takođe je preneo da će nova vojna vlada istražiti navodnu izbornu prevaru. Na izborima u novembru, stranka Aung San Su Ći – Nacionalna liga za demokratiju osvojila je ubedljivu većinu.
Zbačeni predsednik Vin Mint je optužen za navodno kršenje korona-regulativa jer se sretao sa ljudima tokom izborne kampanje.
Britanski Gardijan navodi da će optužnice najverovatnije dodatno podstaći protivljenje javnosti vojnoj hunti. U jednom od prvih organizovanik kampanja građanskog prkosa, zaposleni u 70 bolnica i medicinskih stacionara u glavnom gradu Nejpjidu i Rangunu i drugim gradovima poručili su da neće raditi pod vojnom upravom i optužili su generale da su svoje ciljeve stavili ispred potreba običnog sveta u vreme pandemije.
„Odbijamo da ispunimo bilo koju naredbu nelegitimnog vojnog režima koji je pokazao da ih uopšte ne zanimaju naši pacijenti“, poručili su medicinari koji su se organizovali preko Fejsbuka.
Lekari su poručili da će odlaziti u kućne posete pacijentima i da će ih lečiti u svojim domovima i privatnim klinikama, a Studenska federacija Burme povala je druge državne činovnike da se uključe u štrajk.
Uličnih protesta nema ali, piše list, bes tinja među običnim svetom koji je pet decenija živeo pod represivnim vojnim režimima i dosta im je vojne hunte.
Vojska Mjanmara preuzela je pre nekoliko dana vlast u ovoj zemlji i uhapsila rukovodstvo zemlje na čelu sa Aung San Su Ći. Sva vlast sada je u rukama vojnog komandanta Mjanmara, generala Min Aung Hlainga i proglašeno je jednogodišnje vanredno stanje.
Do vojnog puča je došlo posle ubedljive pobede Nacionalne lige za demokratiju pod vođstvom Su Ći na izborima za koje vojska tvrdi da su namešteni. Aung San Su Ći je pozvala svoje pristalice da “ne prihvate” i “protestuju protiv puča”. U pismu napisanom uoči zatvaranja, ona je upozorila da je puč povratak zemlje u diktaturu.
Mjanmar, poznat i kao Burma, do 2011. je bio u rukama vojske sve dok demokratske reforme koje je sprovela Aung San Su Ći nisu okončalne vojnu vladavinu. Su Ći je provela gotovo 15 godina u pritvoru, od 1989. do 2010. godine i međunarodno je slavljena kao simbol demokratije. Dobila je Nobelovu nagradu za mir 1991. godine ali je njen ugled pretrpeo žestok udarac zbog tretmana Rohinga muslimanske manjine u Mjanmaru.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: