Iako se o tome spekulisalo mesecima unazad, ipak je jedno od najvećih iznenađenja uoči formiranja nove Vlade Srbije to što u njoj više nije Zorana Mihajlović. Za svojih nekoliko mandata zabeležila je ministarka dosta minusa i propusta i u oblasti građevinarstva, ali i energetike, a javnost joj je najviše zamerila propagiranje kompanije Rio Tinto i iskopavanja litijuma u Srbiji. Međutim, jasno je kao dan da se prilikom ove smene nije opipavao puls građana, već vrha SNS. Kad se podvuče crta i prebroje sukobi sa stranačkim kolegama u proteklih nekoliko godina, nije teško zaključiti da se bilo kakva javna odstupanja od stavova SNS ne praštaju.
Na spisku onih s kojima je Mihajlovićeva najčešće ukrštala koplja pre svega je premijerka Ana Brnabić, zatim poslanik SNS Vladimir Đukanović i naposletku bivši ministar policije Aleksandar Vulin, koji doduše nije član SNS, ali kao da jeste.
Kad je objavljen spisak ministara nove Vlade Srbije, do javnosti su dospele informacije da je Zorana Mihajlović obaveštena o tome da više neće biti ministarka neposredno uoči sednice Glavnog odbora i Predsedništva SNS. Saznali smo i da je Mihajlović odbila razgovor sa Anom Brnabić, te da joj je navodno zatim predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio odluku, ali i da je zamolio da se strpi nedelju dana do novog razgovora, te da ne napušta SNS.
Tokom jučerašnjeg dana Mihajlović je najavila i posebnu konferenciju za novinare, na kojoj će se kako je najavljeno oprostiti od vlade. Da li će ovu priliku iskoristiti da zada udarac stranačkim kolegama ili će rešiti da bude strpljiva kao što joj je tražio Vučić, saznaćemo u narednim minutama.
Do tad trebalo bi podsetiti na sve sukobe Zorane Mihajlović sa svojim stranačkim kolegama.
Kad je reč o premijerki Ani Brnabić, prvi sukob zabeležen je 2017. godine kada je tokom govora predsednice vlade na konferenciji za medije „Duing biznis 2018: Jačanje konkurentnosti Srbije“, Mihajlović prevrtala očima. Bivša ministarka je najpre premijerku gledala u neverici, potom se ironično nasmejala, klimala glavom, a zatim je prevrnula očima dok je Brnabić u izlaganju pomenula NALED iz kojeg je došla u vladu.
Usledio je i sukob na sednici vlade 2018. godine, a kako je Brnabić kasnije rekla, tada umalo nije podnela ostavku. Mihajlović je tada stala na stranu kolege Nenada Popovića koga je predsednica vlade kritikovala zbog negativnog tvita o slikovnici za predškolce „Moja dugina porodica“, u kojoj „Roko ima dve mame, a Ana dvojicu tata“.
Razbuktali sukob morao je da smiruje predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je očigledno premijerku odgovorio da ne podnese ostavku.
Premijerka i bivša potpredsednica vlade imale su različita mišljenja i o Zakonu o prevozu putnika u drumskom saobraćaju, a tokom protesta taksista. Premijerka je tada rekla da taksisti maltretiraju građane, jer kompanija CarGo ne krši Zakon o prevozu putnika u drumskom saobraćaju, već koristi rupe u njemu.
Mihajlović joj je odmah uzvratila.
“Nema tu nikakve rupe u zakonu. Nisam u sukobu s premijerkom, a ukoliko je ona u sukobu sa mnom, onda to može da znači da je ona za nepoštovanje zakona, a ja duboko verujem i sigurna sam da to nije tačno”, rekla je tad Mihajlović.
Zatim je u avgustu 2020. godine, uoči formiranja vlade, došlo do razmimoilaženja po pitanju koalicija. Premijerka je tada tvrdila da je predsednik Vučić razočaran saradnjom sa SPS i da ozbiljno razmišlja o koaliciji sa Šapićem, te d asu u igri dva imena za premijera. Mihajlović je ubrzo rekla da koalicija sa Šapićevim SPAS nije gotova stvar i da se ne seća da su u stranci konkretno razgovarali o imenu novog premijera.
Sporile su se i oko rodne ravnopravnosti.
“Idemo li u Evropu stvarno ili stojimo u zakonu od 2009. godine koji nikada nije primenjen i zbog koga kao rezultat imamo desetine ubijenih žena”, upitala je Mihajlović i dodala da bi Brnabić kao „najbolja od svih nas“, trebalo da odluči da li idemo u Evropu kada je u pitanju rodna ravnopravnost ili ostajemo negde daleko u 2009. Godini.
Zorani Mihajlović je ozbiljno zamereno u stranci i to što je dala izjavu u Skupštini Srbije listu “Nova”.
Premijerka je tim povodom izjavila da “nije fer i nije ljudski“ što je ministarka rudarstva i energetike dala intervju za Novu, kao mediju koji je kako je naveča “direktno u vlasništvu Dragana Đilasa, a najgore govori o predsedniku Aleksandru Vučiću i njegovoj porodici“.
“Jeste par ekselans pitanje za stranku, ja ću na stranačkim organima pričati o tome, mislim da neke stvari jesu crvene linije i da jednostavno nisu ljudske“, rekla je premijerka.
Tim povodom je i predsednik Izvršnog odbora Srpske napredne stranke (SNS) Darko Glišić poručio Zorani Mihajlović da se “džaba trošila na skupe poklone i gala večere stranim ambasadorima”.
Javio se i član Predsedništva SNS, advokat Vladimir Đukanović koji je na Tviteru napisao:
“Eto, mi smo nazadni, retrogradni, nedemokratski nastrojeni. Ipak, imamo ministarku Zoranu koja nas vadi, jer ona je moderna. Prosto nas obasipa demokratijom, otvorena je za medije koji kriminalizuju Vučićevu porodicu, posebno dete. Dobro je da imamo od koga da učimo“, napisao je Đukanović.
I tako je krenuo novi rat između njega i Mihajlović koja je na ovu poruku odgovorila:
“Moja pokojna baka Mileva je za ovakve govorila: Glup se ne traži, on se sam javlja“, uz skrinšotove gostovanja Đukanovića na TV N1 i Newsmax Adria.
Đukanović joj je uzvratio nazivajući je fukarom.
“Čuvaj mi se sine, stara majka kuka, svaka bi fukara da ubije vuka“. Tako i ova fukara od ministarke dobro zna da su ova moja gostovanja bila pre nego što su gospoda počela da kriminalizuju porodicu Aleksandra Vučića i sve nas, a ona je odlučila njima da se „otvori“ posle toga“, napisao je Đukanović.
Teške reči između dvoje stranačkih kolega razmenjivale su se gotovo sve do juče.
Poslednji povod za prepucavanje bio je stav bivše ministarke energetike da Srbija treba da uvede sankcije Rusiji. Tačnije, ona je rekla da Srbija treba da razmisli o uvođenju sankcija Rusiji i da taj njen stav nije usmeren protiv ruskog naroda, ali da se „apsolutno ne slaže sa politikom koju vodi predsednik Rusije Vladimir Putin i sa time što je napao Ukrajinu“.
Đukanović je poručio:
“SNS da razmisli o uvođenju sankcija dotičnoj na bilo koje mesto u budućoj vladi”, napisao je Đukanović, što se na posletku ispostavilo tačnim…
Ne treba zaboraviti ni ssukob na relaciji Zorana Mihajlović – Aleksandar Vulin.
Mihajlović je nekoliko dana ratovala saopštenjima sa zvaničnom Moskvom, ali i sa ljudima u Srbiji, koji su bliski Ruskoj Federaciji.
U intervjuu datom agenciji Beta, Mihajlović je rekla da izjava šefa ruske diplomatije Sergeja Lavarova da Srbija time što nije uvela sankcije Rusiji podržava napad te zemlje na Ukrajinu, nije prijateljska i da dodatno otežava položaj Srbije.
„Srbija je pod pritiskom i prijatelj treba da bude zaista prijatelj i ne otežava joj dodatno položaj“, rekla je tada Mihajlović.
Zbog izjave Zorane Mihajlović o zloupotrebi s ruske strane oglasio se odmah tadašnji ministar policije Aleksandar Vulin. On je rekao da Mihajlović laže i da „njeni prijatelji podržavaju nezavisno Kosovo“.
Zatim smo tokom posete Aleksandra Vulina Moskvi mogli čuti od Sergeja Lavrova da se ruski i srpski predsednik Vladimir Putin i Aleksandar Vučić redovno čuju telefonom i usklađuju svoje korake. Mihajlovićevoj je zasmetala izjava da Srbija podupire napore Rusije u Ukrajini.
„Srbija se jasno opredelila prema ratu u Ukrajini, a time što nismo uveli sankcije Rusiji, kao što je uradila čitava Evropa, pokazuje da vodi samostalnu i nezavisnu politiku. Umesto da poštuje našu odluku o neuvođenju sankcija, uprkos pritiscima sa kojima se suočavamo, Lavrov zloupotrebljava tu činjenicu predstavljajući je kao našu podršku ruskoj strani u sukobu, čime vrši dodatni pritisak na predsednika Aleksandra Vučića i Vladu Srbije”, navela je ona.
U pomenutom saopštenju, Mihajlović se osvrnula i na posetu Aleksandra Vulina, rekavši da on “nema veze sa nezavisnom politikom koju vodi država”.
„Politika Vlade i predsednika su očuvanje mira i stabilnosti, regionalna saradnja i pristupanje EU. Sve što ne doprinosi ovim ciljevima, uključujući i ono što govori gospodin Aleksandar Vulin, nema veze sa ovom politikom“, rekla je Mihajlović.
Nije se, međutim, dugo čekalo na Vulinov odgovor.
On je u pisanoj izjavi ocenio da ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov „sigurno mnogo više prijatelj Srbije nego oni koji traže da priznamo lažnu državu Kosovo, ili oni koji misle da je naš interes da uvedemo sankcije Rusiji, ostanemo bez gasa, ali i bez najdoslednijeg prijatelja u medjunarodnoj zajednici“.
“Onaj ili da budem rodno ravnopravan “ona” koja je glasala za to da Srbija podrži rezoluciju Velike Britanije po kojoj su Srbi genocidan narod odgovoran za masovne likvidacije i još masovnija silovanja, teško da je i sama prijatelj Srbije, a još teže ume da objasni ko su prijatelji Srbije“, napisao je tada Vulin.
Nije zgoreg napomenuti da ni Vulin više nije u vladi.
BONUS VIDEO: Zorana Mihajlović o zabrani da govori za Novu