Oko 20 nemačkih vojnih brodova potpoljeno je tokom Drugog svetskog rata u okolini Prahova, a zbog niskog vodostaja Dunava u avgustu su isplivale tri olupine. Iako se godinama planira njihovo vađenje, to se do danas nije dogodilo. Međutim, sudeći po rebalansu budžeta koji bi naredne nedelje trebalo da bude usvojen, ali i i po Zakonu o budžetu za 2022, u naredne tri godine u te svrhe biće potrošeno najmanje 22,5 miliona evra. Ceo proces trebalo bi da krene do kraja godine.
Gotovo osam decenija potonula nemačka flota otežava plovidbu na tom delu Dunava. Prema pisanju medija, bilo je pokušaja da se oni izvade, ali je zbog velike količine eksploziva dolazilo do detonacija.
Nakon što su na površinu isplivale tri olupine, bilo je najava da će vađenje nemačke flote krenuti ove jeseni. Vreme prolazi, a nema informacija da se krenulo u taj proces.
Kako je ranije rečeno, Ministarstvo saobraćaja trebalo je da raspiše tender za taj posao. Kako se vidi na sajtu portal javnih nabavki, poslednji je, međutim, raspisan još u septembru prošle godine i to za ažuriranje tehničke i tenderske dokumentacije i izradu Studije o proceni uticaja na životnu sredinu.
Neki tenderi raspisivani su i u vreme kada je ministarka saobraćaja bila Zorana Mihajlović i tada je posao za izradu projekta lociranja i ispitivanja ubojitih sredstava na potopljenim brodovima dobio je konzorcijum srpsko/nemačko/austrijskih kompanija koje predvode „Mul und partner“ i „Milenijum tim“.
Ipak, u predlogu rebelansa budžeta koji bi trebalo da bude usvojen do kraja godine piše da će u te svrhe do kraja 2022. biti potrošeno 893.300.000 dinara ili oko 7,6 miliona evra.
Zakon o budžetu za ovu godinu predviđa da će u naredne tri godine za vađenje nemačke flote biti potrošeno ukupno 2.625.500.000 dinara ili oko 22,25 miliona evra. Tim zakonom predviđeno je da za vađenje brodova iz Drugog svetskog rata bude u 2022. bude potrošeno 885,5 miliona dinara, u 2023. 640 miliona dinara, a u 2024. 1,1 milijardu dinara.
Ranije je rečeno da će u ovaj projekat biti uloženo oko 30 miliona evra, te da je novac obezbeđen iz kredita Evropske investicione banke i bespovratnih sredstava iz WBIF fonda.
Inače, nemački brodovi potopljeni su u okolini Prahova u okviru operaciji “Dunavski vilenjak”. Tokom Drugog svetskog rata navodno je po naredbi nemačkog admirala Ziba potopljena je čitava nemačka crnomorska flota kako ne bi pala u ruke Crvene Armije.
Brodovi su potapani jedan na drugi kako bi se sprečio plovni put Dunavom. Plovidba ovim delom reke otežana je i danas, a mimoilaženje brodova i barži često traje po dva, tri sata.
BONUS VIDEO Isplivale olupine nemačkih vojnih brodova
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare