Foto: Zokijevaregata.org

Memorijalna jedriličarska "Zokijeva regata" u čast Zorana Radosavljevića, pasioniranog jedriličara i pilota elitne 127. LAE (lovačke avijacijske eskadrile) RV i PVO Vojske Jugoslavije, koji je poginuo 26. marta 1999. godine u vazdušnoj borbi braneći otadžbinu, održava se sledećeg vikenda 25. i 26. maja u Beogradu.

Manifestaciju organizuje istoimeno udruženje u saradnji sa Ministarstvom odbrane i Vojske Republike Srbije, te Jedriličarskim savezom Srbije (JSS) i pojedinim klubovima, članovima tog
saveza.

Tradicionalno, manifestacija se održava poslednjeg vikenda maja, a tokom godina domaćini regate bili su JK Zemun, NK Palilula i AJK Beograd.

Ove godine takmičenje će biti održano 25. i 26. maja. Domaćin regate je AJK Beograd, a raspisana je za klase: optimist (najmlađi takmičari, do 14 godina), ILCA4, ILCA6, ILCA7, mikro i krstaš. Jedri se na dva regatna polja – na Savi i u Bežanijskom zimovniku.

Registracija takmičara će biti obavljena u kancelariji regate (prostorije AJK Beograd, Bežanijski zimovnik 35), 25. maja do 10,30 časova, dok je upozoravajući signal prve trke planiran za 11,30. Okvirni kraj prvog dana takmičenja je 15,30 časova.

PROČITAJTE JOŠ:

Početak drugog dana takmičenja, 26. maja, planiran je za 11,00, završetak regate za oko 14,30, dok je svečano proglašenje pobednika, dodela nagrada i svečani ručak za učesnike i goste predviđen za 15,00 časova.

Okvirni plan regate

25. memorijalna regata „Zoran Radosavljević“ – Zokijeva regata za klase optimist, ILCA 4, 6 i 7, mikro i krstaš biće održana istovremeno na dva regatna polja – na Savi (rkm 3 – rkm 8) i u Bežanijskom zimovniku.

Regatna kancelarija je u prostorijama AJK Beograd (Bežanijski zimovnik 35), klubu koji je i

suorganizator i domaćin manifestacije.

Preliminarne prijave slati do 24. maja do 18,00 sati, preko linka https://zokijevaregata.org/prijavi-se/

25. maj:

do 10,30 sati registracija takmičara

10,30 – 10,45 sati otvaranje regate i upoznavanje sa pravilima (skiperski sastanak)

oko 11,30 sati upozoravajući signal prve trke

oko 15,30 sati kraj prvog dana takmičenja

26. maj:

oko 11,00 sati start prve trke drugog dana takmičenja

oko 14,00 sati kraj takmičenja,

15,00 sati svečano proglašenje pobednika, dodela nagrada i ručak za učesnike i goste regate

NAPOMENA: Organizator će pružiti pomoć oko obezbeđivanja prenoćišta za sve učesnike i trenere koji nisu iz Beograda, uz uslov da se prijave najkasnije do 17. maja 2024.

Adresa za kontakt je: [email protected] ili preko telefona 063279308, lice za kontakt Snežana Radosavljević Mažibrada.

25. godine regate

Prva Zokijeva regata održana je septembra 1999. godine u Crnoj Gori. Organizovali su je Zoranovi prijatelji iz JK Polaris, čiji je on bio osnivač, JK Lamar, u kome je svojevremeno učio da jedri, i časopisa Nautičar iz Beograda, čiji je bio saradnik.

Jedrilo se jedan dan, od Herceg Novog do Bigove. Sledeće godine takmičenje je produženo na dva dana. Maršruta se menjala, ali je Bigova, malo ribarsko mesto, narednih jedanaest godina bilo tradicionalni cilj ove manifestacije.

2004. godine Zoranovi prijatelji i porodica osnivaju udruženje „Regata Zoran Radosavljević“, koje postaje član Jedriličarskog saveza Srbije i koje formalno preuzima organizaciju manifestacije. Regata je u Crnoj Gori održavana do 2009. godine i svih tih godina imala značajnu podršku crnogorskih jedriličarskih klubova.

Zoran Radosavljević Foto:privatna arhiva

Promene društvenih okolnosti neminovno su uticale da organizatori počnu da razmišljaju o premeštanju takmičenja u Srbiju, što nije bila laka odluka, jer je trebalo prilagoditi se jedrenju na reci, tražiti nove prijatelje regate, novu logistiku i sve drugo što ide uz to.

Ipak, uz pomoć svojih dugogodišnjih takmičara – članova beogradskih klubova JK Aligator, JK Gemaks, JK Zemun i AJK Beograd, te uz podršku JSS, Zokijeva regata je po prvi put održana u Beogradu u maju 2008. godine i to: za klasu optimist na Savskom jezeru, a klase mikro i krstaš jerile su na Dunavu, u akvatorijumu kod JK Zemun.

Te i naredne godine jedrilo se i u Srbiji i u Crnoj Gori, a od 2010. godine, odnosno od 12. regate, takmičenje se organizuje samo u Beogradu.

Podrška MO i VS

Zokijeva regata je od samog početka aktivno podržana od strane Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. To podrazumeva tehničku, logističku i promotivnu podršku više organizacionih jedinica MO i VS, koja je koordinirana od strane Uprave za tradiciju, standard i veterane (angažovanje ljudstva i plovila Rečne flotile, koja učesnicima obezbeđuju sigurnost na vodi; praćenje manifestacije i snimanje iz vazduha, što predstavlja svojevrsni zaštitni znak regate; medijska promocija preko Uprave za odnose sa javnošću itd.)

Osim toga, u skladu sa mogućnostima, pripadnici Vojne akademije i aktivni pripadnici VS uzimaju učešća u samom takmičenju, gde su do sada postizali veoma dobre rezultate.

O Zoranu Radosavljeviću

Zoran Radosavljević rođen je 26. februara 1965. godine u Prištini. Osnovnu školu završio je u Beogradu, Vazduhoplovnu vojnu gimnaziju u Mostaru, a Vazduhoplovnu vojnu akademiju u Puli i Zadru. Na Saobraćajnom fakultetu BU magistrarao je u junu 1998. godine.

Karijeru vojnog pilota započeo je u Beogradu 1986. godine, kao pilot-lovac na avionu MiG-21, a od 1992. godine leteo je na MiG-29. Poginuo je 26. marta 1999. godine, u svojoj 34. godini života, u vazdušnoj borbi, braneći otadžbinu.

Bio je nosilac zlatne letačke značke, a posthumno je odlikovan Ordenom za hrabrost. Godinama se strastveno bavio jedrenjem i bio je osnivač i prvi predsednik JK Polaris.

Danas, pored regate koja se jedri Zoranu u čast, njegovo ime nosi jedna ulica u Beogradu, kao i diploma koja se svake godine dodeljuje najboljem studentu Odseka za vazdušni saobraćaj Saobraćajnog fakulteta u Beogradu.

Sećanje na njega čuvaju i kolege iz 204. vazduhoplovne brigade u Batajnici, tako što su po njemu nazvali počasno odeljenje koje se promoviše svake godine na dan ove jedinice. Svetska srpska zajednica proglasila ga je za Srpskog viteza.

BONUS VIDEO: Novopazarski srednjoškolci, budući kuvari, osvojili priznanje na takmičenju u Budvi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar