Oglas

ognjen radonjic ivan ostojic knjiga kombo
Foto: Ivan Dinić/Nova/Infobip/Promo
Foto: Ivan Dinić/Nova/Infobip/Promo

Promocija knjige Ognjena Radonjića i Ivana Ostojića u petak u Dorcol Platz-u

autor:
13. nov. 2025. 14:18

U petak 14. novembra u 20 časova u Dorcol Platz-u biće održana promocija knjige "Mit o balkanskom tigru i još 18 lekcija o izgubljenoj deceniji i društvenoj i ekonomskoj imploziji Srbije" autora Ognjena Radonjića, profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, i Ivana Ostojića, izvršnog direktora u globalnoj tehnološkoj kompaniji i bivšeg partnera Mc Kinesy & Company.

Oglas

Pored autora, o knjizi će govoriti recenzenti prof. Miodrag Zec, prof. Ivan Vujačić i prof. Dejan Šoškić.

Moderatorka razgovora je novinarka Jelena Obućina.

Knjiga „Mit o balkanskom tigru“ Ognjena Radonjića i Ivana Ostojića predstavlja snažan i dokumentovan odgovor na zvaničnu naraciju o savremenoj Srbiji kao zemlji izvanrednog ekonomskog uspeha.

Kroz rigoroznu analizu podataka, autori razlažu konstrukte javne propagande, otvarajući raskošno dokumentovan prostor za dijalog o stvarnosti, uzrocima stagnacije i mogućim pravcima budućeg razvoja.

U političkom žargonu decenije za nama, vlasti u Srbiji neumorno grade sliku "balkanskog tigra" – ekonomski rast prikazuje se kao neupitan, reformski kurs kao nepogrešiv, a statistika se pretvara u oruđe opravdanja.

Radonjić i Ostojić se ovom mitu suprotstavljaju ekonomskom dekonstrukcijom, zasnovanom na velikom broju empirijskih podataka, argumentovanom poređenju sa evropskim i svetskim uzorima, uz jasnu ambiciju da razdvoje istinu od iluzije.

1759087056-DSC_6062-1024x682.jpg
Ognjen Radonjić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Utisak nedelje, Foto: TV Nova | Ognjen Radonjić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Utisak nedelje, Foto: TV Nova

Knjiga insistira na pogledima iz više uglova: ekonomski rast bez analize njegove strukture, kvaliteta i održivosti znači malo; prikrivanje stagnacije u životnom standardu, migraciji, produktivnosti i inovativnosti vodi dalje u krizu.

Autori razotkrivaju poluge statističke manipulacije, mereći sistem ne samo na osnovu zbirnog BDP-a, već analiziraju distribuciju rasta, uzroke demografskog opadanja i starenja, opasnosti od institucionalne slabosti i zarobljene države.

Jedna od temeljnih teza ove knjige jeste da institucije – njihova nezavisnost, transparentnost, otpornost na politički uticaj – presudno određuju sudbinu razvoja. Upravo vladavina slabih institucija, po autorima, gura Srbiju u društvenu i privrednu stagnaciju: sistem je kreiran da služi političkoj eliti i njima bliskom biznisu i kriminalnim krugovima, a ne društvu u celini, dok se reforme svode na formalizam bez suštine.

1763038445-684c219e-3150-4e4b-a59a-6d068ce8021d1-copy-1024x576.jpg
Foto: Promo | Foto: Promo

Spin diktature XXI veka ne vladaju dominantno strahom i represijom, već propagandom, zatrpavaju javnost irelevantnim informacijama, dok važne teme ostaju na marginama.

Ipak, Radonjić i Ostojić ostavljaju tračak nade: promene su moguće, ali zahtevaju institucionalnu hrabrost, otvoren javni dijalog, suzbijanje propagande i povratak izvorima društvenog i ekonomskog razvoja.

Njihova knjiga poziva na otrežnjenje, ali i konstruktivnu debatu – ne nudi lake odgovore, već mapira teren nadolazećih izazova.

U vreme kada je istina često zatrpana u moru irelevantnih informacija, „Mit o balkanskom tigru“ nudi argumentovan, informisan i provokativan okvir za preispitivanje srpskog društva – od ekonomije do institucija, od propagande do svakodnevne realnosti.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare