"Napravljene su stravične greške i u projektovanju i u nadzoru i u svemu odstalom. Stavična greška je i što je isprojektovan mlečni paviljon u kome nema vode. Kako održavati higijenu gde se prodaje sir, a da nemate vodu? To je potpuno idiotska i meni nezamisliva greška", rekao je gradonačelnik Kragujevca, prilikom obilaska Tržnice, čiju rekonstrukciju je prekinuo. On je najavio izmenu projekta, kao i istragu svih odgovornih koji su doveli do brojnih propusta.
Rekonstrukcija zgrade Tržnice, već na samom početku „krenula je po zlu“ kada se obrušio deo zida u kome je trajno uništeno neprocenjivo arhitektonsko nasleđe.
Ovaj objekat, izgrađen je 1929. godine, a zbog svog istorijskog i kulturnog značaja proglašen je za dobro pod zaštitom države. Zgrada prve pokrivene tržnice u ovom delu Evrope, nalazi se u centralnom delu Miloševog venca, reprezentativnog gradskog jezgra iz vremena vladavine kneza Miloša.
Projekat rekonstrukcije koji je sada stopirao gradonačelnik Nikola Dašić predvideo je potkopavanje ispod temelja zgrade i izgradnju podzemne garaže sa 53 parking mesta. Radovi su odmicali, a zbog izgradnju te garaže, ispred velelepnog zdanja Tržnice „nikla“ su dva betonska bunkera za podzemni ulaz.
Gradonačelnik je po tom pitanju bio konkretan i jasno izjavio „bunkeri moraju da lete“.
On je dicidirano rekao da se krivci za ovu skandaloznu rekonstrukciju nalaze u „prethodnoj administraciji“ koju je, podsećamo, predvodio Radomir Nikolić, inače Dašićev kum.
„Čitava prethodna administracija se igrala sa ovim i zato smo došli do urušavanja zgrade. Još u septembru prošle godine podneo sam prijavu nadležnim istražnim organima i još uvek nemamo rezultate, ali i dalje verujem da će istragu da sprovedu do kraja. Krivci moraju da odgovaraju, jer ovde se radi o ugrožavanju identiteta grada“, rekao je Dašić.
On je istakao i da će radovi sada teći sporije, ali, kako je rekao, bar kako treba.
„Došli smo u situaciju da zaustavimo radove, jer ni sam izvođač nije siguran hoće li zgrada da se uruši ukoliko se ukloni unutrašnja galerija, kako je projektom predviđeno. A to je projektovao neko, ko, zamislite, ima licencu za projektovanje. Ovo je urađeno traljavo i mene zanima, kao i svakog Kragujevčanina, da istraga utvrdi ko su ti ljudi, da vidimo njihova imena i prezimena i da odgovaraju za ovakav odnost prema Tržnici“, kategoričan je Dašić.
Prema njegovim rečima, za dalji nastavak rekonstrukcije, investitor, odnosno JKP ‘‘Šumadija‘‘ je od Građevinskog fakulteta zatražila ispitivanje stabilnosti objekta, kao i stav o daljoj rekonstrukiji. On je podvukao da to nije urađeno na vreme i da je sada na polovini radova neophodno da se obezbede stručna mišljenja i izmene projekta.
Rekonstrukcija Tržnice je često bila tema opozicije koja je od samog početka ukazivala na propuste i zahtevala odgovore i sankcionisanje krivaca.
Nikola Dašić je podsetio da je rekonstrukcija počela pre njegovog mandata i današnjim obilaskom zgrade želeo je, kako je rekao, da stavi tačku na ovo pitanje.
„Rekonstrukcija je puna nedostataka i to bih i bez prozivanja opozicije podelio sa Kragujevčanima. Ljudi imaju pravo da znaju kako radi gradska administracija. Verujte, malo je onih kojima skidam kapu i koji za neke male plate časno rade svoj posao, dok velika većina smatra da im je bogom dano da budu tu gde jesu. Ove bunkere ispred zgrade ćemo da porušemo i zalagaću se da trošak rušenja bude naplaćeni lično onima koji su odgovorni za to“, rekao je on.
Dašić je zaključio i da rekonstrukcija Tržnice nije političko pitanje, već gradsko i istakao da će za završetak rekonstrukcije biti ispoštovana sva pravila struke.
Rekonstrukcija Tržnice počela je 22.maja 2020. godine i trebalo je da bude završena za sedam meseci, odnosno do decembra iste godine. Prema prvobitnom ugovoru vrednost radova je bila oko 300 miliona dinara. U međuvremenu je više puta pomeran rok za završetak radova, a uvećavali su se i troškovi, koje za sada niko nije saopštio javnosti.
Projekat rekonstrukcije Tržnice uradilo je kragujevačko preduzeće JP „Urbanizam“, a kao najbolji izvođač radova izabran je konzorcijum koji čine firme „Eurodomus“ iz Beograda i „Maksim gradnja“ iz Subotice.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare