Foto:TANJUG/ ANDRIJA VUKELIC

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Srbija, ako bude potrebno, a verovatno će biti s obzirom na teška vremenima, pružiti dodatnu finansijsku injekciju pre kraja godine Republici Srpskoj.

Vučić je, nakon sastanka sa visokim predstavnicima Srpske, kazao da je obaveza Srbije, onoliko koliko može, da pomaže srpskom narodu u RS, i činiće to uvek poštujući Dejtonski sporazum.

Istakao je da je Dejtonski sporazum „sveto pismo“ za Srbiju, i da bi voleo da stvari ostanu u njegovim okvirima.

Kazao je da se Srbija danas obavezala da dodatno pomogne RS oko izgradnje autoputa Beograd-Sarajevo i Banjaluka.

„Sem izgradnje mosta na Savi kod Rače ići ćemo na značajnu podršku izgradnji tih 17,1 kilometara u vrednosti 150 miliona evra. Spreni smo da učestvujemo sa 100 miliona evra. Daćemo najveći novac da bi obezbedili direktnu vezu sa Bijeljinom, drugim najvećim gradoma u Srpskoj, a jednom od najvećih gradova u BiH“, objasnio je Vučić.

Izrazio je nadu da će Sarajevo imati snage za dalje „spuštanje“ ka Tuzli i Sarajevu, ili ići prema već postojećim putem ka Zenici i Sarajevu, da će RS nastaviti put dalje ka Doboju.

Preneo je da se Srbija danas obavezala i spremna je da narednih dana plati miliona evra za studentski centar Nikola Tesla Paviljon 3 u Banjaluci.

Srbija će, kako je ukazao, preuzeti dve trećine troškova tog projekta.

Rekao je da Srbija ne uplaćuje deo po deo, već zbog dobre solventnosti, uplaćuje čitav iznos odjednom.

„Zadovoljan sam kako idu drugi projekti koje radimo u RS, ali imamo projekte i u Federaciji“, podsetio je on.

Vučić je rekao da je planirano da parlamenti Srbije i RS usvoje zakon o zaštiti obučavanja srpskog jezika i ćiriličnog pisma.

„Naši parlamenti će doneti istovetni zakon, da ne bude samo na deklarativnom nivou. Daćemo posebnu poršku očuvanju ćiriličnog pisma. Podržaćemo izdavačke kuće koje štampaju na ćiriličnom pismu, i podržaćemo finansijski firme koje koriste ćirilično pismo. Nikome nećemo da branimo upotrebu drugog pisma, jer je i latično pismo naše pismo. Ali ćiriličnu treba da sačuvamo i ekonomskim podsticajima“, naglasio je on.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare