Beograd će uskoro biti neprepoznatljiv, imajući u vidu da je od dolaska Srpske napredne stranke na čelo prestonice, donet niz odluka koje bitno menjaju njen izgled. Zbog projekta Beograda na vodi, ali i mnogih drugih, ruše se važni objekti i mostovi, od kojih većina ima istorijsku ili sentimentalnu vrednost.
Prošlo je više od sedam godina od kako je usred noći maskirana grupa muškaraca rušila objekte u Savamali. Time je praktično započela gradnja novog „elitnog“ naselja u glavnom gradu.
Preduzeće „Beograd na vodi“ koje je u većinskom vlasništvu Arapa za sve ove godine izgradilo je niz zgrada, renoviralo objekat „Geozavoda“, a u toku je i rekonstrukcije hotela „Bristol“.
Na spisku za novi „investitorski odstrel“ sada su se našli Stari savski most, Kineski tržni cenar, Glavna autobuska stanica, Sajam…
Prva prepreka na putu Beogradu na vodi u pravcu Savskog trga jeste Glavna autobuska stanica (BAS). Naime, prema pisanju Forbsa, nedavno su pokrenuta dva postupka za izgradnju na 14 građevinskih parcela na kojima se sada nalazi BAS. Tu je i parcela koja udara na Stari železnički most i u neposrednom je susedstvu Beogradskog sajma.
Iako je ovaj zahtev odbijen, „Beograd na vodi“ je problem vrlo brzo rešio i usaglasio zahtev.
Sa druge strane, premeštanje BAS na drugu lokaciju u novobeogradskom Bloku 42, predsednik Privremenog organa Beograda Aleksandar Šapić najavio je za janauar ove godine, ali se to nije desilo. Rušenje autobuske stanice u blizini Beograda na vodi, upravo za potrebe ovog projekta, moglo bi da počne onog momenta kada nova stanica profunkcioniše.
Više nema sumnje ni da će se naselje Beograd na vodi proširiti na prostor koji danas zauzimaju hale Sajma.
Od rušenja će ostati pošteđena samo Hala 1, koja se kao spomenik kulture nalazi pod zaštitom države.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkrio je da su već potpisani ugovori, da je formirano novo preduzeće za izgradnju novog naselja u tom delu grada i da će cela imovina, koju trenutno koristi Sajam, biti u rukama te kompanije. Njen vlasnik je „Beograd na vodi“.
Podataka o novoj kompaniji i ceni po kojoj je prodato zemljište koje je koristio Sajam – nema. Znamo samo da će Sajam u Surčin, i to u sklopu izložbe Expo, odnosno kompleksa najavljenog nacionalnog stadiona.
U blizini autobuske stanice i Sajma nalazi se i Stari savski most, čije bi rušenje trebalo da počne već u junu.
Rušenje Starog savskog mosta i izgradnja novog najavljena je odavno, a radovi se prolongiraju još od 2019., jer se tome protivio dobar deo javnosti. Međutim, vlast taj projekat, na koji se očito obavezala potpisivanjem ugovora o Beogradu na vodi, sada najavljuje u sklopu projekata za Expo 2027.
Naime, na zvaničnom sajtu „srbija2027.gov.rs“ piše da će gradnja tunela kod Ekonomskog fakulteta početi ovog meseca, dok je zidanje novog mosta preko Save predviđeno za drugi kvartal ove godine. To znači najkasnije do juna.
Sa druge, na terenu se ništa ne dešava. Nijedan zvaničnik u skorije vreme nije najavio da nam brzo sledi rušenje. Međutim, to je za očekivati, pod uslovom da gradnja, kako piše na zvaničnom sajtu, kreće za manje od četiri meseca.
Novac za ovaj poduhvat trebalo bi da je obezbeđen. Kako je „Nova“ objavila, Vlada Srbije potpisala je ugovor o kreditiranju u vrednosti do 79,9 miliona evra sa francuskom bankom BNP Paribas. Iz teksta ugovora može se videti da je ukupna vrednost projekta 94.019.804 evra.
Tim sredstvima biće finansirano i rušenje starog mosta preko Save i gradnja novog. Novi most najavljen je u okviru izgradnje malog metroa kod Ekonomskog fakulteta.
Po svemu sudeći, rušenja će biti i sa druge strane, na Novom Beogradu. Čuveni Kineski tržni centar nedavno je zahvatio požar. Ovo mesto u zgarište je već pretvoreno u avgustu 2021. godište, kada je takođe izbio požar.
Nakon toga, tržni centar nikada nije obnovljen, a brzo je stigla najava da će se graditi novi i veći kineski tržni centar u kom će se preseliti svi zakupci lokala iz Bloka 70.
To će se, prema najavima, i dogoditi. Novi kineski tržni centar već u maju počinje sa radom.
Dakle, zakupci koji su ostali bez lokala, ali i drugi prodavci biće preseljeni na novu lokaciju, te se nameće pitanje šta će biti na prostoru starog tržnog centra, čiji je deo izgoreo u požaru.
Direktor Centra za lokalnu samooupravu (CLS) i bivši šef odborničke grupe u Skupštini grada Beograda Nikola Jovanović ranije je za Nova.rs izjavio da je zemljište na tom prostoru definisano kao građevinsko.
„Vrlo brzo ćemo saznati ko je ‘bacio oko’ na ovu lokaciju“,
***
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare