Košarkaši Crvene zvezde savladali su Mornar iz Bara u 18. kolu ABA lige rezultatom 81:74.

Zvezdi je ovo treća pobeda u nizu, pošto je prethodno bila bolja od Cedevite Olimpije i Olimpijakosa u Evroligi.

Sa druge strane, Mornar je prekinuo niz od četiri pobede.

Najbolji pojedinac u redovima Zvezde bio je Dejan Davidovac, koji je pogodio četiri trojke iz četiri pokušaja, a na kraju je imao 18 poena i pet skokova.

Dvocifreni su bili još i Lazić sa 13, odnosno Kalinić sa 11 poena.

U ekipi Mornara istakao se Vladimir Mihailović sa 26 poena, dok je 12 dodao Sead Šehović.

Zvezda je prva na tabeli ABA lige sa skorom 15-1, dok je Mornar na osmoj poziciji sa sedam pobeda i devet poraza.

Ovo je bila jedna od najbojih šuterskih partija Zvezde u ovoj sezoni, pošto su pogodili 13 od 30 šuteva van linije 6,75. Mornar je bio nešto slabiji sa 10/22.

Presudan faktor na utakmici bile su izgubljene lopte Mornara, kojih je bilo čak 23.

Meč je otvoren veoma brzom igrom, koja je bila zastupljena tokom celog prvog poluvremena.

U prvoj deonici za Mornar su dominirali Gordić i Mihailović, ali je Zvezda pogađala sa distance, uz čak četiri pogođene trojke.

Mornar je najpre poveo 7:6, ali je Zvezda serijom 8:0 preokrenula i povela.

Mihailović je pogodio sa osam metara pred kraj prve deonice, a u poslednjoj sekundi bio je precizan i Živanović, pa je Zvezda imala samo tri poena prednosti – 22:19.

U drugom periodu Barani su se oslonili na šut za tri poena, dok je Zvezda pogađala i iz reketa.

Razigrao se Dejan Davidovac, koji je u kratkom rasponu pogodio dve trojke i dva penala. Sa druge strane, Šehhović je vezao pet poena.

Mihailović se nadovezao trojkom, ali je Marković imao bravuru prelepim pasom iza leđa za Mitrovića, koji je nakon finte poentirao za 39:36.

U poslednja dva minuta prvog poluvremena viđena je revija promašaja, pa je Zvezda postigla samo još dva poena za prednost od 41:38.

Tokom treće četvrtine igrala se veoma tvrda košarka i teško se dolazilo do poena iz igre.

Mornar je uspeo da izjednači na 46:46, ali je nakon tajm-auta Zvezda napravila seriju 8:0 i ponovo povela.

U tim momentima Vajt se pokazao kao dobro rešenje u napadu, a za kraj četvrtine Lazić je pogodio trojku i crveno-beli su poveli sa 11 razlike – 61:50.

Poslednja deonica otvorena je serijom 5:0 Barana, nakon koje je Radonjić tražio tajm-aut.

Od tada stvari u svoje ruke su uzeli Lazić i Davidovac. Lazić je pogodio dve trojke iz ćoška, dok je Davidovac upisao osam poena za samo dva minuta.

Tu su crveno-beli stekli ključni kapital, koji nisu prokockali u završnici.

Pred kraj utakmice Gordić je pogodio uz faul, ali to nije bilo dovoljno, pošto su Marković i Kalinić bili precizni sa linije penala za još jednu pobedu Zvezde.

Crvena zvezda – Mornar 81:74 (22:19, 19:19, 20:12, 20:24)

Dvorana: Aleksandar Nikolić (Beograd). Sudije: Saša Pukl, Tomislav Vovk, Krunoslav Peić

Crvena zvezda: Lazarević 4, Volters 7, Davidovac 18, Mitrović 6, Lazić 13, Kalinić 11, Dobrić 6, Holins 3, Ivanović 2, Vajt 6, Marković 5, Cirbes. Trener: Dejan Radonjić.

Mornar: Mihailović 26, Mićović, Jeremić 7, Živanović 5, Šehović 12, Smit 6, Gordić 10, Rakočević, Lazić 7, Miković, Mozli 1. Trener: Mihailo Pavićević.

Četvrta deonica:

KRAJ! Pobeda Crvene zvezde 81:74

Imali su priliku Barani u završnici, ali su nekoliko napada odigrali traljavo. Marković i Kalinić su bili precizni sa penala, a nadu Mornaru jedino je pružio Gordić pogotkom uz faul. Međutim, to nije bilo dovoljno i Zvezda je bez većih problema u završnici slavila.

38′ Zvezda pred pobedom – 77:69

Mornar je konačno pogodio šut za tri, ali je Kalinić uzvratio polaganjem na drugi obruč. Sličnu akciju realizovao je Lazić za Mornar. Gordić je bio precizan sa linije penala, a Zvezda nije realizovala dva napada.

36′ Lazić nastavio gde je Davidovac stao – 75:62

Lazić je nastavio u stilu Davidovca, ali su Mihailović i Smit sprečili još veću prednost Zvezde.

34′ Davidovac nastavlja da pogađa – 72:58

Gordić je napravio faul u napadu, a šansu je iskoristio Davidovac pogodivši još jednom za tri.

33′ Davidovac blista, Mornar tražio tajm-aut – 69:68

Majstorija Davidovca i poeni na drugi obruč. Nakon dobre odbrane Zvezde pogodio je i trojku.

32′ „Rat“ Lazića i Mihailovića – 64:58

Lazić je u korneru sačekao loptu i pogodio trojku. Pogotkom uz faul uzvratio je Mihailović.

31′ Serija 5:0 Mornara – 61:55

Šehović je smanjio prednost Zvezde pogotkom iz rolinga, a nadovezao se Mihailović sa trojkom.

Treća četvrtina:

30′ Lazić pogodio trojku za plus 11 – 61:50

U poslendjim sekundama Lazić je pogodio trojku za njaveću prednost svog tima do sada. Pre toga Ivanović je imao ukradenu loptu i asistenciju u kontri.

28′ Zvezda drži prednost – 54:48

Zvezda je imala seriju 8:0, ali je nju presekao Jeremić pogotkom iz driblinga za dva poena.

26′ Tvrda četvrtina – 50:46 za Zvezdu

Odlična akcija Zvezde, ali Vajt nije uspeo da zakuca zbog faula. Pogodio je oba slobodna bacanja. Jeremić je promašio trojku za vođstvo Mornara, a Mozli je napravio faul nad Volterson za dva penala, koje je on promašio. U sledećem napadu je promašio i za tri poena, ali precizan nije bio ni Mihailović. Smit je promašio zakucavanje iz kontre, a Vajt je iskoristio dva penala nakon jakog faula Gordića.

24′ Radonjić mora da traži tajm-aut – 46:46

Mornar je nakon dva skoka u napadu pogodio trojku i izjednačio.

22′ Vajt se razigrao i zakucao – 46:41

Nakon dva promašaja sa obe strane, Volters je pogodio iz driblinga za tri poena. Mozli je bio polovičan sa linije penala. Vajt je zakucao nakon asistencije Kalinića, ali je odgovorio Mihailović nakon prodora.

Druga četvrtina:

20′ Odlično prvo poluvreme, Zvezda vodi – 41:38

Davidovac je pogodio dva penala, a onda je usledila revija promašaja sa obe strane. Mitrovič se obrukao u kontri i promašio zicer, a za kraj poluvremena Lazić je imao otvorenu trojku, ali je promašio.

18′ Atraktivna igra obe ekipe – 39:38

Šehović je najpre pogodio trojku u poslednjoj sekundi napadi, a nakon dve izgubljene lopte na obe strane, uspeo je da iznudi i faul za dva bacanja. Davidovac je odgovorio svojom drugom trojkom na meču, ali je Mihailović iskoristio lošu odbranu u bacio dalekometni šut. Marković je bacio pas iza leđa, Mitrović je fintirao a potom položio, a na drugoj strani precizan je bio Smit.

16′ Zvezda uzvratila sa dve trojke – 34:28

Davidovac je pogodio trojku, nakon strpljivog napada. Smit je pogodio iz otvaranja nakon pika. Ivanovič je izgubio loptu, ali je to isto učinio i Mornar lošim pasom. Dobrić je naterao Pavićevića na tajm-aut pošto je pogodio trojku koji je dobio mnogo prostora za šut.

14′ Mornar se vratio – 28:26 za Zvezdu

Mornar je pogodio dva šuta u kratkom vremenskom periodu, a Zvezdu je u prednosti održao Luka Mitrvoić pogotkom uz faul.

12′ Nastavlja se sa brzom igrom – 26:21

Mitrović je položio loptu u koš na asistenciju Ivanovića. Mihailović je pokušao iz trka za tri ali je promašio. Ivanović je napravio sebi prostor, ali je promašio svoj omiljeni šut sa poludistance. Mihailović je to iskoristio nakon trka poentirao iz prodora. Lazić je iznudio dva penala, pošto je imao jak prodor.

Prva četvrtina:

10′ Trojke pljuštale, Zvezda vodi – 22:19

Lazarević je pogodio dugu dvojku. Nakon dobre odbrane crveno-belih usledio je faul u napadu koji je napravio Cirbes. Mihailović je pogodio trojku sa 8 metara, a Lazarević je promašio šut za dva poena. Živanović je u poslednjim sekundama pogodio trojku preko ruke.

8′ Zvezda održava prednost – 20:13

Dobra odbrana Zvezde a zatim poeni iz okreta za Lazarevića i polaganje za Kalinića nakon kontre. Lazić je triput promašio ispod koša Zvezde, ali je Holins promašio na drugoj strani. Živanović je imao trk od koša do koša i poentirao uz faul.

6′ Serija 8:0 Zvezda, pljušte trojke – 16:11 za Zvezdu

Trojke su pogodili Holins i Kalinić, a volters je istrčao kontru i lagano poentirao. Preokret u prvoj četvrtini.

4′  Igra se veoma brzo – 7:6 za Mornar

Dobrić je pogodio trojku, ali je Gordić poentirao nakon prodora.

2′ Dobar početak Mornara – 5:3

Prvo je Gordić otvorio utakmicu trojkom, a potom je Mornar poentirao iz prodora za 5:0. Smanjio je Marković prednost trojkom.