Oglas

zvezd
Foto: KK Crvena zvezda
Foto: KK Crvena zvezda

Kao da neko stisne dugme: Zvezda ne postoji u poslednjoj četvrtini

11. mar. 2023. 17:02

Nikako da se meč privede kraju na pravi način

Oglas

Crvena zvezda je tokom ove sezone imala mnogo uspona i padova. Na trenutke je delovalo da je reč o Top 8 ekipi u Evroligi, dok je u nekim momentima delovalo da se uopšte ne radi o vrhunskom timu.Sezona u Evropi otvorena je uz mnogo problema, skor je bio 1-6, pa je Vlada Jovanović otpušten, te je na njegovo mesto došao Duško Ivanović. Crnogorski stručnjak uspeo je da digne tim, napravi veliku seriju pobeda, ali je u poslednjih 20-ak dana primetan veliki pad u igri.Crveno-beli su imali "zicere" u Evroligi, protiv slabije plasiranih timova, ali je u poslednjih pet mečeva na dva fronta izgubila u četiri navrata.Dok je u jednom delu sezone veliki problem za Zvezdu bila prva četvrtina i otvaranje utakmica, sada se može reći da ni u samoj završnici crveno-beli ne igraju na posebno visokom nivou.Najsvežije rane naneo je Panatinaikos, koji je od minus 16 stigao do plus 13 za nepunih 15 minuta, te na kraju slavio sa 75:66.Sličan scenario viđen je i protiv Bajerna, kada je Zvezda imala 66:75 uz kontrolu utakmice, a onda sve prosula i prepustila rivalu pobedu sa 87:80.Drugo poluvreme protiv Albe takođe je bilo veliki problem i to u Beogradu. Zvezda je tada imala plus 13 u prvoj četvrtini, na poluvreme je otišla sa plus pet u džepu, ali je onda sve prosula i dozvolila rivalu da se odlepi na 15 poena prednosti u drugom delu.Zvezda je i pre ovog veoma lošeg niza u poslednjih 20 dana, davala naznake da nešto ne funkcioniše u trenucima kada treba da se prelomi meč. Jeste da je uspela da izvuče pobedu protiv Makabija u Tel Avivu, ali je i tamo od 55:71, stigla do 86:87, kada je morala da zategne i na kraju slavi nakon drame.Mnogi zvezdaši smatraju da je ključna utakmica ove sezone u Evroligi bila protiv Žalgirisa u Kaunasu. Tamo je Zvezda igrala loše, ali je uspela da povede sa 57:64 na pet minuta do kraja. Od tada je usledila serija domaćina od 13:0, pa je Zvezda morala da se oprosti od trijumfa.I u ranijem delu sezone nazirali su se problemi u poslednjoj četvrtini. Tako je Zvezda protiv Reala izgubila poslednju deonicu sa 22:8 u Beogradu, Barseloni je dozvolila da se vrati i slavi nakon produžetka (bez obzira na Mirotićevu trojku, Zvezda to nije smela sebi da dozvoli), Virtus je u Beogradu završio utakmicu sa serijom 2:10, Asvel se takođe vraćao iz zaostatka od 16 poena, dok je i protiv Fenerbahčea beogradski klub imao šest poena prednosti u trećem periodu, a onda sve prosuo i izgubio 14 razlike.

1678476533-panathinaikos-zvezda-29630-1024x653.jpg
Foto: STARSPORT | Foto: STARSPORT

Ovo je verovatno previše i za dve sezone, a kamoli za jednu.Ako izuzmeno utakmicu protiv Efesa, koju je odigrala maestralno, kao i Kup Radivoja Koraća na kom je odnela trofej, Zvezda je izgubila šest od sedam poslednjih četvrtina. Od toga je tri meča odigrala u ABA ligi, a četiri u Evroligi i jedino gde je ostvarila prednost bila je utakmica sa Zadrom - 22:20 u poslednjem periodu.U tom periodu, crveno-beli su imali koš razliku 125:190 (samo u poslednjoj deonici), što znači da su gubili sa 9,29 poena u proseku.Na osnovu svega prethodno rečenog, jasno je da u trenucima kada kola krenu nizbrdo, Zvezda trenutno nema nikoga ko bi ih zaustavio. Ovde nije reč o individualnom kvalitetu Zvezdinih igrača, već o preuzimanju odgovornosti, odlučnosti i sposobnosti da se nađe neko rešenje kada ne ide u napadu ili bar dobra odbrana koja podiže samopouzdanje.Jasno je i se Zvezdini Argentinci, kao i Nedović ne plaše da uzmu bitne šuteve, ali se do sada u više navrata pokazalo da rešenja nisu baš najbolja u prelomnim trenucima meča i da nešto mora da se menja.

1678481714-panathinaikos-zvezda-29659-1024x641.jpg
Foto: STARSPORT | Foto: STARSPORT

Pošteno je reći da je Zvezda ove sezone dobijala neke neizvesne završnice, pokazivala je karakter i uspevala da se vrati i iz nekih velikih minusa, ali u nekim ključnim mečevima nije uspevala da prelomi na svoju strani i pokupi sav plen. Falilo je da iskoči neko, makar jedan igrač kada ostalima ne ide, ali to se na žalost po crveno-bele često nije desilo.Košarka se igra 40 minuta - rečenica koju smo toliko puta čuli ove sezone, ali izgleda da Zvezda i dalje nije naučila lekciju.Ostaje da se vidi da li će glavni kreatori u igri rešiti individualne probleme i podići formu za finiš sezone, te da li je i ko sposoban da povuče kada Zvezdinu bekovsku liniju i ne ide baš najbolje.Dobrog materijala i te kako ima, ali jeftine greške i manjak koncentracije se skupo plaćaju, pogotovo u Evroligi.

Gde je sve Zvezda ispuštala prednost:PAO 3/4 53:37; 4/4 60:73Bajern 4/4 75:66; 4/4 80:87Alba 1/4 25:12; 4/4 72:87Makabi 4/4 71:55; 4/4 87:86Žalgiris 4/4 64:57; 4/4 64:70Real 3/4 47:42; 4/4 59:79Barselona 4/4 72:60; ОТ 94:99Virtus 4/4 81:64; 4/4 83:74Asvel 2/4 36:20; 4/4 57:65Fenerbahče 3/4 48:42; 4/4 75:91

Ne računajući Efes i Kup Koraća, ovo su rezultati četvrtih četvrtina na poslednjih sedan utakmica Zvezde:11:23 Panathinaikos14:24 Cibona24:35 Bajern11:27 Alba20:31 Makabi23:30 Igokea22:20 Zadar125:190 ukupno-9,29 u prosekuBONUS VIDEO Nedović u epizodi "Je l' ovaj lud" i tehnička za klupu Zvezde

video-cdn src="https://best-vod.umn.cdn.united.cloud/stream?asset=makabiczvtehnickazaklupugp-novas-rs&stream=hp1400&t=0&player=m3u8v&sp=novas&u=novas&p=n0v43!23t001" video-id="5320761"]

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare