Košarkaši Crvene zvezde su pobedom nad Fenerbahčeom došli do brojke od 10 pobeda i 15 poraza, a pred crveno-belima se nalazi ključni period kada je u pitanju borba za mesto među osam najboljih timova.
Susretom protiv Fenera Zvezda je započela seriju od četiri uzastopna meča koji će biti odigrani pred navijačima Crvene zvezde, pošto u Beograd dolaze Baskonija (3. mart), Real Madrid (8. mart) i Makabi (10. mart).
Potom slede četiri gostovanja – Barseloni, Albi, Bajernu i Žalgirisu, pre dve završne borbe – protiv Anadolu Efesa 7. aprila u Beogradu, te moskovskog CSKA, pod uslovom da Rusi dobiju dozvolu da se takmiče. Iz tog razloga ćemo u obzir uzeti oba scenarija – sa Rusima, ali i bez njih, pošto sezona ulazi u završnicu, a kako teško da će Vladimir Putin odluku o prekidu ratnih dejstava doneti na osnovu situacije svojih klubova u Evroligi, čini se da je sve izvesnije da će ovo takmičenje biti okončano bez CSKA, Zenita i Uniksa.
Iz perspektive crveno-belih, ovo je nepovoljnija opcija, pošto u toj situaciji neće sve zavisiti od tima sa Malog Kalemegdana. Zvezda je trenutno 13. na tabeli Evrolige sa 10 pobeda i 15 poraza, i „kaska“ za osmoplasiranim Uniksom tri pobede, a ispred se nalaze još Efes (13-12), Fenerbahče (12-12), Bajern iz Minhena (12-12) i Makabi (11-13).
Ukoliko ruskim timovima bude dozvoljeno da igraju, a za prolaz među osam bude dovoljan učinak od 50 procenata (17-17), crveno-belima je neophodno da zabeleže najmanje sedam pobeda, pa svaka utakmica pred domaćim navijačima dobija status „moranja“, ali bi bila
potrebna i bar još dva trijumfa na gostovanju. U slučaju da od preostalih devet mečeva crveno-beli zabeleže šest pobeda uz tri poraza, šanse za prolaz će biti svedene na minimum.
Crveno-beli će odmeriti snage sa tri direktna rivala – Bajernom, Efesom i Makabijem, u direktnom duelu su bolji od Fenera za jedan poen, a kako bi zadržali kakvu-takvu nadu, moraju da savladaju i Bavarce, i aktuelnog prvaka Evrope, i „ponos Izraela“. Takođe, kao „poželjni“ se nameću i Žalgiris i Baskonija, dok će preostale dve pobede Zvezda morati da traži protiv Reala ili CSKA na svom terenu, odnosno Albe i Barselone na gostovanju. Iako sedam pobeda izgleda teško ostvarivo, crveno-beli nisu izgubili sve šanse, pogotovo ako se u obzir uzme kvalitet igara rivala, kao i stanje na tabeli – Baskonija i Žalgiris više nemaju nikakav takmičarski motiv.
Ukoliko sezonu završe sa 16-18, postoji mogućnost da će biti među osam, ali će u toj situaciji dosta toga zavisiti od ostalih rivala, dok sve ispod toga (15-19 i ispod) znači definitivan kraj nada tima sa Malog Kalemegdana da mogu do borbe za plasman na Fajnal for.
Evroliga je donela odluku da ruski timovi budu suspendovani „do daljeg“, a ukoliko to „dalje“ bude produženo i na kraj sezone, dolazi do velikih pomeranja na tabeli elitnog takmičenja. Naime, Zenit, CSKA i Uniks se nalaze među osam najboljih, pa bi netaknuti ostali samo Barselona, Real, Armani i Olimpijakos. Efes (11-8) bi sa devetog skočio na peto mesto, Bajern na šesto (12-9), Makabi na sedmo (10-10), dok bi poslednja ekipa među osam najboljih bila Monako (10-12). Deveti bi bio Fenerbahče (9-12), a Crvena zvezda bi skokom od tri pozicije došla do skora 8-12 i desetog mesta.
Trenutno, crveno-beli imaju 10-15, pošto su zabeležili po pobedu i poraz protiv Uniksa i Zenita, dok je CSKA u Moskvi bio bolji, pa bi tako imali dve pobede, ali i tri poraza manje u odnosu na trenutni rezultat.
Kada je u pitanju borba za mesto u Top 8, „vetar u leđa“ i iznenadnu priliku da se umešaju bi dobile berlinska Alba i Baskonija, što bi moglo da zakomplikuje situaciju, ali je ovo poželjan razvoj situacije za crveno-bele iz prostog razloga što bi u tom slučaju sve držali u svojim rukama. Od utakmica koje bi trebalo da budu odigrane u „vodu“ bi pao samo meč protiv CSKA, pa bi „na ravne časti“ bili podeljeni susreti na domaćem parketu i gostovanja.
Nakon Baskonije, Zvezdu bi u tom slučaju očekivali mečevi sa Realom i Makabijem u Beogradu, potom gostovanja Barseloni, Albi, Bajernu i Žalgirisu, dok bi sezona bila spuštena protiv Efesa. Za razliku od scenarija po kom bi sezona bila igrana pod punim kapacitetom, u ovom slučaju Zvezdu bi od mesta među osam najboljih delile najviše dve pobede, pošto bi Monako imao dve utakmice viška (22 (12-10) naspram 20 Zvezdinih (8-12)).
Ni oni ni Makabi, a možda ni šestoplasirani Bajern (12-9) ne bi bili nedostižni, pošto bi crveno-beli, u slučaju da sezonu okončaju sa bar pet pobeda, došli do skora od 13-15, što bi moglo da bude dovoljno za prolaz, a 6-2 i više bi trebalo da znače sigurno mesto u doigravanju. Jednostavno, Zvezda bi se pitala sve, i to do poslednjeg kola.
Čak i da situacija bude okončana pozitivno, a igrači ruskih timova se vrate, čini se da su šanse da bi se vratili u takmičarski ritam dovoljno brzo manje od minimalnih. Jednostavno, preveliki broj igrača je napustio sva tri kluba, i to nosioci igre. Čak i da „izgnanstvo“ potraje nekoliko dana – recimo sedam – teško je poverovati da bi košarkaši mogli da uhvate ritam koji su imali pre odlaska, a ako se na to doda i gotovo izvesno ekstremno zgusnut raposred, pošto Zenit ionako ima najmanje odigranih utakmica u ligi (23), CSKA jednu više, a Uniks 25, kao i da se petoplasirani tim iz Sankt Peterburga sa skorom 14-9 nalazi na tek četiri utakmice viška u odnosu na Zvezdu, jasno je da bi pad u formi, koji je gotovo izvestan, rezultirao serijom poraza, što bi moglo da bude od koristi Zvezdi, jer bi mogla da dobije kakvu-takvu pomoć od ova tri tima u duelima sa direktnim konkurentima crveno-belih.
Jasno je da nas očekuje u najmanju ruku buran period kada je u pitanju evropska košarka, pošto je vremena izuzetno malo, pogotovo jer je do kraja sezone ostalo još mesec dana (poslednje, 34. kolo zakazano za 8. april), nakon čega će uslediti četvrtfinalna serija i borba za završni turnir. Na primeru Zenita se vidi koliko je situacija zapravo problematična – ukoliko situacija potraje još nekoliko dana, tim iz Sankt Peterburga će biti prinuđen da za mesec dana odigra 11 mečeva samo u Evroligi, ne računajući VTB. A ako bi, na primer, do primirja došlo posle 7. marta, situacija bi bila sledeća, a igrači se par dana kasnije vratili u klubove, Zenit bi za tri nedelje morao da odigra 11 mečeva, i to širom Evrope, pošto je teško poverovati da bi ostali klubovi pristali da se odreknu domaćinstava. Gotovo nemoguć ritam za izdržati.
Sve u svemu – biće burno, a kako god da se završi, košarkaši Zvezde još uvek drže sve u svojim rukama. Da li će morati težim ili lakšim putem do mesta među osam najboljih ponajmanje zavisi od njih samih…
BONUS VIDEO Neverovatna trojka Gudurića protiv Zvezde
Pratite nas i na društvenim mrežama: