Foto: Pedja Milosavljevic/STARSPORT

Mnogo je pitanja, a malo konkretnih odgovora i dogovora oko ABA lige u poslednje vreme.

Regularna sezona se približava kraju, uskoro će početi plej-of, leto je iza ćoška, a mi i dalje ne znamo kako će regionalna liga izgledati naredne godine.

Po uzoru na Evroligu, i ABA liga donosi odluke u poslednji trenutak, a tako će verovatno biti i sada.

PROČITAJTE JOŠ:

Glavna dilema je da li će Dubai sledeće sezone biti deo ABA lige, pošto bi igranjem u njoj stekao pravo da nastupa u Evroligi i Evrokupu, što se već dugo najavljuje.

Već nekoliko puta su zasedali predstavnici timova ABA lige ove sezone, a naredna sednica Skupštine zakazana je za petak 5. aprila.

Najviše rasprava opet će biti potegnuto oko vlasničkih prava, finansija, ali glavna tema biće Dubai.

Kao što smo već pisali, Dubai nudi 2,5 miliona evra godišnje za igranje u ABA ligi, ali to nije dovoljno da bi bio primljen. Iako je većina glasala za primanje Dubaija, za donošenje takve odluke potrebni su svi glasovi, što trenutno nije slučaj.

Đorđe Đoković
Đorđe Đoković Foto: Pedja MILOSAVLJEVIC / AFP / Profimedia

Partizan želi da prigrabi najveći deo kolača za sebe i Crvenu zvezdu, pa bez dodatne finansijske injekcije neće pristati na primanje Dubaija.

Posle sastanka ABA lige u martu, Partizan se oglasio saopštenjem, te istakao da pregovori i dalje nisu gotovi, te da pitanje Dubaija još uvek nije rešeno.

Jasno je da Dubai daje daleko veće pare za igranje u Evroligi, stoga i Partizan želi dodatno da profitira, a bez glasa crno-belih odluka se neće doneti, kao što i nije.

„Problem“ pravi i Budućnost, koja ima svoje razloge odbijanja Dubaija, bar za sada.

Dakle, jasno je da će mnoge propozicije takmičenja morati da se menjaju kako bi Dubai moga da igra ABA ligu, a pitanje je koliko je sve to realno u ovom trenutku, baš zbog problema koje smo naveli.

PROČITAJTE JOŠ:

Teško je ispuniti svačije uslove, svaki glas je bitan, a znamo i da u prošlosti klubovi i čelnici ABA lige često nisu mogli da pronađu zajednički jezik oko nekih mnogo jednostavnijih tema i pitanja.

Međutim, čak i kada bi Dubai bio primljen u takmičenje, automatski bi se otvorila nova pitanja, dileme i problemi, koje je potrebno brzo rešiti.

Tu pre svega treba pričati o broju timova, koji će naredne sezone biti deo ABA 1 lige. Trenutno u ABA ligi imamo 14 timova, od kojih maksimalno pet dolazi iz jedne zemlje – Srbije.

Ulazak Dubaija bi morao to da poremeti. Pričalo se da bi u tom slučaju došlo do proširenja lige na 16 timova, ali to nije tako jednostavno kao što možda izgleda i zvuči na prvu.

Srbi traže da u tom slučaju imaju više od pet predstavnika u takmičenju, dok Hrvati i Crnogorci ne gledaju baš blagonaklono na tu ideju. Srpski timovi zauzimaju prva tri mesta u ABA 2 ligi, pa je izvesno da će neki od njih izboriti plasman u viši rang naredne sezone.

Trofej ABA lige, Photo by Srdjan Stevanovic/Starsport.rs

Da se ne bi ponovio slučaj Zlatibora od pre nekoliko godina, potrebno je da se odluke donesu brzo i pametno, tako da se niko ne ošteti, kao srpski klub, koji kao šampion nije izborio promociju u ABA 1 ligu.

Prema sadašnjem stanju stvari i pravilima, iz ABA 1 lige ispadao je i treba da ispadne poslednji tim, dok je njegovo mesto zauzimao najbolji iz ABA 2 lige (ukoliko nije srpski, kao Zlatibor). Onaj koji je 13. u ABA 1 ligi, do sada je igrao baraž za opstanak sa finalistom ABA 2 lige.

Ukoliko je najslabji srpski tim van zone ispadanja u ABA 1 ligi, ali je šampion ABA 2 iz naše zemlje, te dve ekipe bi igrale baraž za mesto u najvišem rangu. Ne baš pravedno.

Spartak je kao prvi prošao u plej-of ABA 2 lige, Foto: ABA 2 liga

Dakle, i do sada je u pitanje dovođena pravednost takvog sistema, a šta li će se desiti kada i ako Dubai uđe u priču?

Prosto je teško zamislivo da niko ne ispadne iz ABA 1 lige, to bi bilo potpuno apsurdno. Bilo bi nepravedno i protiv pravila da se ne igra ni baraž za opstanak, ali neki ustupak će morati da se napravi. Takođe, ne možete ni obesmiliti finale ABA 2 lige, tako da neko mora ozbiljno da se pozabavi tim pitanjima.

Takođe, u narednom periodu ABA liga treba da odredi i jasan, nedvosmislen sistem takmičenja za narednu sezonu, te da verovatno promeni pravilo o nacionalnom ključu. Prema najavama, Srbija bi od naredne sezone mogla da ima najviše šest klubova u ABA 1 ligi, ali zvanična odluka još nije doneta.

Pominjalo se da bi Dubai od sledeće sezone mogao da nastupa i u KLS-u, ali to je tek posebna priča.

Domaći klubovi iz svega ovoga treba da izvuku najbolje za sebe, jer samo promocija Dubaija neće mnogo doprineti košarci na ovim prostorima, čak može mnogo toga da zakomplikuje. Dubai takođe može da odvuče i veliki broj srpskih igrača, tako da treba paziti na sva pravila, bilo da Dubai pregovara sa ABA ligom ili KLS-om.

Kevin Panter i Branko Lazić u duelu tokom utakmice Evrolige između Partizana i Crvene zvezde
Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Ono što se okvirno zna za ABA ligu jeste odigravanje utakmica u plej-ofu ove sezone.

U trenutku pisanja teksta, na sajtu ABA lige piše da će se četvrtfinala igrati od 12. do 29. aprila (ukoliko bude majstorica), polufinala od 3. do 16. maja (ako bude majstorica), dok finale počinje 19. maja, a potencijalna peta utakmica biće na programu 29. istog meseca.

Setimo se samo koliko je prošle sezone bilo pomeranja i tumbanja rasporeda u plej-ofu ABA lige, a razlog je bio ulazak Partizana u Top 8 fazu Evrolige. Mnogo toga je bilo poremećeno prošle sezone, a ove godine je ipak situacija obaćavajuće dobra, bar što se rasporeda u plej-ofu tiče.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar