Partizan je osam bodova iza vodeće Crvene zvezde na tabeli posle 10 kola Superlige i nakon reprezentativne pauze sledi večiti derbi, a zagrevanje je već počelo.

I na terenu, odavno i van terena ratom saopštenja, a pored samih fudbalera u centru pažnje na igralištima širom Srbije su – sudije.

Penali, kartoni, rasprave, isključenja… Kao po običaju, o svemu se više priča od sjajnih poteza ili golova kojih i te kako ima.

Iz Humske su često imali pritužbe na rad arbitara, žalbe su upućivali i na adresu Fudbalskog Saveza Srbije, a fakat je da se greške sudija dešavaju. I na štetu i u korist i Partizana i Crvene zvezde…

Mnogo bure podigla je utakmica 10. kola u Gornjem Milanovcu, gde su se crno-beli okliznuli i osvojili samo bod protiv Metalca (1:1). Vodili su pogotkom Filipa Stevanovića, a domaćin je izjednačio preko Antonijevića u 81. minutu iako je poslednjih pola sata igrao sa igračem manje.

Pocrveno je kapiten Vranjanin u 60. minutu, iako je ispred Stevanovića najpre odneo loptu i potom jedva dotakao supertalentovano krilo Partizana. Sudija Milan Ilić procenio je da je to bio prekršaj za drugi žuti karton, odnosno za crveni i isključenje, iako mnogi smatraju da ni faula nije bilo.

Taj detalj možete pogledati na snimku iznad, od 3:04.

Još jednom su crno-beli ove sezone imali brojčanu prednost, protiv Rada (3:0), i na toj utakmici 7. kola domaćeg prvenstva bilo je nekoliko diskutabilnih odluka „ljudi u crnom“.

Početkom drugog poluvremena Đorić je oborio Umara Sadika sa leđa, i nije bio poslednji igrač odbrane „građevinara“, ali mu je sudija Piper pokazao direktan crveni karton.
Piper je na asistencije pomoćnika u dva navrata sudio ofsajd za Rad, iako su igrači tima sa Banjice bili u dozvoljenim pozicijama.

Pritužbi sa obe strane bilo je i posle utakmice Zlatibor – Partizan (0:1), a do celog plena gosti su stigli posle spornog penala – na belu tačku je tada pokazao Zoran Široki.

Ujedno, gore pomenuti Milan Ilić „zamerio“ se zvezdaškoj javnosti i na samom startu sezone, kada je kao četvrti sudija u Kruševcu na meču Napretka i Partizana pokazao pet minuta nadoknade, iako je prvobitno bilo da će se igrati još 10 minuta.

Sve su to pristalice crveno-belih povezale sa prethodno dosuđenim penalom u samom finišu pri rezultatu 1:1, a glavnu reč po pitanju pravde vodio je Danilo Grujić.

Partizan je u prvih pet kola ostvario četiri trijumfa i poraz, ali se posle poraza od Vojvodine (3:2) i odlaska Sava Miloševića na klupu vratio Aleksandar Stanojević, i suočava se sa brojnim problemima.

Prvi izazov posle reprezentativne pauze imaće u vidu večitog derbija, koji će se igrati u Humskoj i koji bi, iako je tek 11. kolo, mogao u velikoj meri da odredi tok borbe za domaću titulu. Ili će ostati osam bodova razlike, ili će crno-beli prići na pet koraka zaostatka za vodećom Zvezdom (30 bodova) koja je trostruki uzastopni prvak Srbije.