Ne uspevate da nabavite karte za rasprodatu izložbu Johanesa Vermera koja se dešava jednom u životu u amsterdamskom Rijks muzeju? Ne brinite, tu je novi holandski rijaliti serijal, u kojem se umetnici takmiče u stvaranju slika nalik na delo majstora zlatnog doba.
Pod nazivom „Novi Vermer“, serija od šest epizoda premijerno je prikazana 12. februara, i odmah je postala hit. Voditeljka je bila Dion Staks, a pilot epizoda privukla je čak 1.3 miliona gledalaca. Finale će biti emitovano 19. marta.
– Ovaj program ima bolji rezultat od većine drugih koje emitujemo, uključujući dokumentarne i dramske serije. Ono što je važno je da je reč o umetnosti i kulturi, ali je napravljeno na veoma pristupačan način – rekao je za „Njujork tajms“ Jan Slagter, izvršni direktor mreže programa Omroep MAX, prenosi „Artnet“.
Međunarodna buka o muzejskom blokbasteru bez sumnje je ohrabrila holandske gledaoce da se uključe i pokušaju da saznaju više o umetniku koji privlači toliko međunarodnih posetilaca u zemlju. U Rijks muzeju izložba objedinjuje 28 od 37 Vermerovih poznatih slika – najviše ikada prikazanih zajedno u jednom trenutku. Inicijalna serija od 450.000 karata rasprodata je za manje od četiri dana.
U međuvremenu, uvek postoji „Novi Vermer“, koji svake nedelje izaziva dva profesionalca da ponovo naprave jednu od šest poznatih, ali izgubljenih Vermerovih slika, uključujući „Koncert“, ukradenu iz Bostonskog muzeja u zloglasnoj pljački 1990. godine. Taj komad je dobro dokumentovan na fotografijama, ali za druga izgubljena Vermerova dela imamo samo pisani opis iz inventara ili aukcijskih zapisa.
Pokušaj da se smisli ubedljiva Vermerova replika, a da se ne zna kako je original izgledao, naravno, težak je zadatak, ali takmičari dobijaju četiri meseca za izazov. Oni takođe imaju pomoć od stručnih sudija, Pitera Rulofa, šefa slikarstva u Rijks muzeju, i Ebija Vandivera, konzervatora slika u muzeju „Mauritshuis“ u Hagu (Institucija poseduje „Devojku sa bisernom minđušom“, Vermerovu najpoznatiju sliku).
Dok profesionalni slikari daju sve od sebe da verno repliciraju Vermerove slikarske tehnike i umetničke materijale, kao i rekvizite prilagođene periodu, paralelno takmičenje suprotstavlja četiri savremena umetnika jedan protiv drugog u „slobodnoj kategoriji“ koja ima za cilj da kanališe duh holandskog majstora u njihov lični stil. To je dovelo do nastanka dela inspirisanih Vermerom u svim oblicima različitih medija, uključujući grafiku i vitraž, kao i Lego skulpture i sklop napravljen od igračaka i sitnica.
Prvi takmičari bili su Nard Kvast i Maudi Alferinka. Kvast je nadmašio svog kolegu slikara oslikavajući platno na kojem džentlmen pere ruke. Tokom narednih nedelja umetnici su se pozabavili Vermerovom nedostajućom mitološkom scenom Venere, Jupitera i Merkura.
Pobedničke Vermerove reprodukcije biće izložene u muzeju „Mauritshuis“, dok će dela u savremenom stilu biti izložena u muzeju „Prinsenhof“ u Delftu, rodnom gradu umetnika.
Za one zemlje u kojima ne može da se prati serijal, mreža emituje nedeljni Jutjub „Masterklas“ od Rulofa i Vandivera sa uputstvima kako da, korak po korak, napravite svoje Vermerovo platno. Postoji je i podkast i onlajn galerija koja prikazuje sve radove iz svake epizode i daje šansu gledaocima da pošalju svoje mišljenje o klasičnom Vermerovom delu koje će biti podeljeno na veb stranici serijala.
Vermer, autor svetski poznatih slika među kojima su „Mlekarica“ i „Devojka sa bisernom minđušom“, nije napravio mnogo slika, oko 35, a malo se zna o njegovom kratkom životu (1632-1675). Vermerove slike, poznate po jakoj svetlosti, sijaće na mračnim zidovima izložbe u amsterdamskom Rijks muzeju, koja će trajati do 4. juna.
Bonus video: Veliki umetnik čija smo dela posmatrali „drugačijim“ očima