Fudbaleri Engleske plasirali su se u finale Evropskog prvenstva pobedom nad Danskom rezultatom 2:1 u polufinalu. Za trofej protiv Italije 11. jula na Vembliju.

Englezi su bolje ušli u meč, pa su preko Rahima Sterlinga mogli do gola već u prvih par minuta, ali je prvo zakasnio na pas Harija Kejna, da bi potom veoma loše šutirao nakon solo akcije.

Danska je prvi put pripretila preko Brajtvajta u 16. minutu, kog je Stons izblokirao. Toj šansi su prethodili loš šut Hojbjerga, kao i greška Džordana Pikforda.

Ono što nisu uspeli tad jesu u 30. minutu. Luk Šo je napravio bespotreban faul na oko 30 metara od gola Engleske, Damsgard je namestio loptu, poslao pravu bombu ka golu Pikforda, pa je na semaforu stajalo 1:0.

Englezi su u 38. minutu mogli do izjednačenja, ali se Sterling obrukao, tačnije Kasper Šmajhel je briljantno intervenisao i sprečio da lopta završi u njegovoj mreži, ali spasa nije bilo par trenutaka kasnije, kada je Hari Kejn pronašao Saku po boku, on centrirao, a Kjer prilikom klizećeg starta loptu ispred Sterlinga sproveo u mrežu.

Prvi deo je završen 1:1, a početkom drugog udarac su oprobali Megvajer nakon centaršuta Mejsona Maunta sa jedne, odnosno Dolberg sa druge strane, no Šmajhel i Pikford su bili odlični. Nastavio je Šmajhel da briljira, pa je tako sprečio autogol nakon centaršuta Maunta, potom je u petom minutu sudijske nadoknade zaustavio šut Megvajera, a da je najozbiljniji kandidat za golmana šampionata pokazao je odbranom šuta Kejnu u 94. minutu u situaciji „jedan na jedan“, kao i snažnog pokušaja Griliša u 98. minutu.

Bio je fantastičan i u 103. minutu, kada je zaustavio šut sa penala Harija Kejna, ali je napadač Totenhema bio najbrži, prileteo lopti i sproveo je u gol. Prethodno, penal je iznudio Sterling postavivši se ispred Melea. Diskutabilno dosuđen, ali potvrđen od VAR sobe, ovaj detalj je i odlučio pobednika, jer do kraja meča nije bilo više prilika, pa su Englezi obezbedili prolaz u finale, dok će Danci morati da sačekaju narednu priliku kako bi ponovili uspeh iz 1992. godine.

Engleska – Danska 2:1

(Kjer 39 autogol, Kejn 105 – Damsgard 30)

Stadion: Vembli (Engleska); Sudija: Dani Makeli (Holandija); Gledalaca: Oko 60.000

Engleska: Pikford, Šo, Megvajer, Stons, Voker, Rajs (od 95. Henderson), Filips, Sterling, Maunt (od 95. Foden), Saka (od 69. Griliš), Kejn

Danska: Šmajhel, Vestergard, Kjer, Kristensen (od 79. Andersen), Striger (od 67. Vas), Hojbjerg, Dilejni, Mele, Brajtvajt, Dolberg (Norgard), Damsgard (Poulsen)

Kraj!

Engleska je u finalu Evropskog prvenstva!

119′ Kraj se bliži

Englezi nadomak finala.

114′ Dobra šansa za Dansku

Šutirao je Brajtvajt sa distance nakon pomalo nezainteresovane intervencije odbrane Engleske, pa je Pikford morao da interveniše, u čemu je i uspeo, pa je ostalo 2:1.

103′ Šmajhel maestralan ali bez sreće, Engleska vodi 2:1

Sterling je iskoristio pad koncentracije Melea, praktično ga naterao na faul. Nakon konsultacije sa VAR sobom prekršaj je potvrđen, a odgovornost je preuzeo Hari Kejn. Napadač Totenhema je dobro šutirao, Šmajhel još bolje odbranio, ali nije imao sreće jer se lopta odbila Kejnu pravo na nogu, pa su Englezi poveli sa 2:1.

98′ Nova velika šansa za Engleze

Nakon centaršuta Fodena iz kornera odbrana Danske je uspela da interveniše, ali ne i da otkloni opasnost, pošto je lopta stigla do Griliša koji je uspeo da šutira, ali je ponovo Šmajhel bio savršeno postavljen i snažan šut odbio nazad u polje. Nakon toga lopta je stigla do Sterlinga koji je veoma loše zahvatio loptu, pa je ona završila daleko pored gola.

95′ Dvostruka izmena u Engleskoj

Izašli su Deklan Rajs i Maunt, na terenu su Foden i Henderson.

94′ Prva šansa za Englesku

Šutirao je Kejn posle prodora po desnoj strani, sjajno je iskoristio prostor, ali je Šmajhel ponovo bio na vrhuncu zadatka i sprečio novi gol.

91′ Počeo je prvi produžetak

Podsećamo, produžeci su igrani i u prvom polufinalu između Italije i Španije. Tamo su pitanje pobednika rešili penali, a da li će biti tako i ovog puta znaćemo za nešto više od 35 minuta.

90+6 Kraj!

Šansa Megvajera i šut Kejna koji je završio daleko od gola Danske bili su poslednje dve šanse, meč je okončan 1:1, pa će biti produžen još najmanje 30 minuta.

90+5 Šmajhel sačuvao mrežu

Centaršut Maunta nakon slobodnog udarca, Megvajer je bio najviši u skoku, ali nije dovoljno jako zahvatio loptu pa je Šmajhel uspeo da je bez većih poteškoća uhvati pre nego što je završila iza njegovih leđa.

90′ Počela je sudijska nadoknada

Meč je produžen za šest minuta.

88′ Izmena u Danskoj

Dilejni je napustio igru, umesto njega šansu je dobio Matijas Jensen.

VAR kaže – nema penala

74′ VAR kaže – nema penala

Bili su Kejn i Norgard u duelu, pao je reprezentativac Engleske, poskakali su igrači „gordog albiona“, tražili penal, ali je umesto toga Makeli ostao pri prvobitnoj odluci – faul Kejna u napadu.

73′ Nova majstorija Šmajhela

Pokušao je Maunt da centrira, lopta je nezgodno zakačila jednog od defanzivaca Danske, poletela ka drugoj stativi, ali je čuvar mreže uspeo da sačuva gol Danske i izbaci loptu u korner.

67′ Trostruka izmena u Danskoj, menja i Sautgejt

Strigera je zamenio Vas, Dolberga Norgard, dok je Poulsen dobio priliku umesto Damsgarda. Kod Engleza Griliš je dobio priliku umesto Sake.

67′ Fantastičan potez Sake

Savršen dribling mladog fudbalera Engleske, snašao se i proturio loptu pored rivala, izborio se za prostor, ali nije uspeo da se nadoveže, pa je odbrana Danske u poslednjem momentu sklonila loptu iz kaznenog prostora.

60′ Zamalo autogol Danske

Moglo je da bude veoma opasno pred golom Danske, ponovo su Englezi imali sjajnu akciju po krilu, nakon centaršuta lopta je pogodila jednog od igrača Danske, ali je na njegovu sreću otišla pored gola.

Kasper Šmajhel brani šut Harija Megvajera; Foto: EPA-EFE/Justin Tallis

59′ Odličan šut Dolberga, Pikford siguran

Nakon par brzih pasova lopta je stigla do Dolberga koji je šutirao iz okreta više nego dobro, ali je Pikford bio sjajno postavljen.

55′ Nova šansa za Englesku

Mele je faulirao Kejna, Maunt centrirao, Megvajer šutirao, a Šmajhel pokazao vrhunski kvalitet. Uspeo je prelepom paradom da „izvuče“ loptu iz samog ugla.

49′ Žuti karton za Megvajera

Defanzivac Engleske dobio je javnu opomenu nakon što je udario Kjera laktom prilikom skoka, zbog čega je usledio višeminutni prekid, ali je kapiten Danske ubrzo smogao snage da nastavi sa igrom.

46′ Počelo je drugo poluvreme

Još 45 minuta spektakla drugog polufinala.

45′ Kraj prvog poluvremena

Dva lepa gola, jedna savršena odbrana, nekoliko solidnih prilika – dovoljno za zabavnih 45 minuta.

Gol Danske za 1:0

39′ Danska od ekstaze do tuge za samo par sekundi – 1:1

Prvo je Šmajhel sačuvao svoju mrežu nakon što je Sterling izašao sam ispred njega i mogao da šutira gde je želeo, ali je umesto toga golman Danske savršeno odreagovao. Već u narednom napadu nakon brze akcije i savršenog pasa Kejna u prostor Saka je centrirao, a Kjer pokušao da dođe do nje ispred Sterlinga. Ipak, nije mogao da reaguje bolje, lopta ga je pogodila i od njega se odbila u mrežu.

Odbrana Kaspera Šmajhela

30′ Kakva golčina, Danska vodi!

Izreka kaže da se poklonu u zube ne gleda, a Danci su ovaj od Engleske iskoristili na najbolji mogući način. Nakon izuzetno naivnog faula koji je Šo napravio nad Kristensenom prilikom borbe za poziciju pre nego što je izveden prethodni faul lopta je približena nekoliko metara, a Damsgard uputio pravu bombu ka golu i doneo 1:0 svojoj ekipi.

16′ Prva šansa za Dansku

Nakon greške Šoa Hojbjerg je šutnuo, ali je Pikford uspeo da interveniše. Odmah potom veoma loše dodavanje golmana Engleske iskoristili su Danci, oduzeli loptu, dodali do Braitvajta, koji je dobro šutirao, ali je Stons uspeo da izblokira i usmeri loptu pored gola, pa je ostalo 0:0. Nakon kornera nije bilo opasnosti po Engleze.

Pune tribine stadiona Vembli; Foto:EPA-EFE/Carl Recine

13′ Sterling mogao da se proslavi

Mogao je dva puta od početka meča da zatrese mrežu. Prvi put je bio prespor, a drugi put je sve uradio kako je trebalo sem završnog udarca – on je završio u rukama Šmajhela, pa su Danci mogli bar na trenutak da odahnu.

6′ Prva opasnost na meču

Filips je oduzeo loptu na sredini terena, uposlio Kejna koji je bio na krilu, napadač Totenhema je centrirao, a Sterling za pola koraka zakasnio, pa je ostalo 0:0.

Engleska i Danska kroz istoriju

1′ Utakmica je počela

Engleska će pokušati da dođe na korak bliže osvajanju prve titule prvaka Evrope u istoriji, dok bi Dancima, u slučaju trijumfa, to bilo drugo finale, pošto su 1992. godine igrali utakmicu za trofej, kada su se i popeli na krov Evrope.