Priča Đanluiđija Donarume ovih dana dobija turbulentne zaokrete. Dečko je tek napunio 22 godine, a već ima status "izdajnika".

Tako je bar u klubu, Milanu, jer ga napušta zbog više novca u Pari Sen Žermenu. Ako u Milanu prema njemu i gaje neku vrstu mržnje, to osećanje je sada bar pomešano s osećanjem ponosa i ljubavi.

Ipak nije mala stvar što je Donaruma izvukao Italiju da ne primi bar dva gola u polufnalu Evropskog prvenstva sa Španijom, a u penal seriji je imao čvršće živce od Alvara Morate.

Španski napadač je stoga na suprotnom kraju kao gubtinik dana prvog polufinala EURO 2020, u kom je Italija eliminisala Španiju posle 1:1 za 120 minuta i penala.

Junak te serije bio je Donaruma koji je odbranio jedanaesterac Morati u četvrtoj seriji. Jedno od ključnih pitanja koje će večeras mučiti Špance je ono čuveno „šta bi bilo, kad bi bilo“.

Šta bi bilo da Donaruma nije odbranio Daniju Olmu, opasan šut iz 25. minuta… Šta bi bilo da je šut Busketsa iz 52. minuta išao pod prečku umesto koji centimetar preko nje – možda Donaruma ne bi stigao? Šta bi bilo da Ojarzabal nije fulao zicer s pet metara u 65. minutu. Ništa od toga se nije desilo.

Donaruma je skinuo i izboksovao opasnu loptu i u 105. minutu kada je Đerar Moreno centrirao savršeno za egzekuciju u sredini.

Od svih tih „šta bi bilo, kad bi bilo“ pitanja, izdvaja se kao nekako najvažnije ono – šta bi bilo da Siniša Mihajlović 2015. nije pružio ruku i u prvi tim Milana uvek tada 16-godišnjeg Donarumu?

Da li bi Điđi danas bio u finalu Evropskog prvenstva kao prvi golman? Teško. Zato će možda večeras kad olabavi sa slavljem, Donaruma da okrene i Mihu u Bolonji i da mu još jednom kaže – hvala ti.

BONUS VIDEO: Stativa, golovi Španije i Italije i kako se došlo do penala