Čudesni selektor Roberto Mančini, golman Đanluiđi Donaruma kao najbolji igrač turnira prvi put u istoriji, neverovatni tandem defanzivaca Kjelini-Bonuči i momak na štakama Lorenco Spinacola - "azuri" su do titule došli vođeni moćnim junacima.

Fudbalska reprezentacija Italije popela se na krov Evrope pobedom nad Engleskom posle boljeg izvođenja penala (3:2, 1:1), a put ka drugom naslovu najboljeg sastava Starog kontinenta iznedrio je neke nove heroje, dok su pojedinci samo potvrdili status legendi.

„Azuri“ su na šampionat Evrope otišli sa 24 fudbalera. Neki su se isticali u ranoj fazi, poput Manuela Lokatelija, koji je sa dva gola trasirao put ka pobedi nad nezgodnim Švajcarcima, potom Žoržinjo koji je sigurnim izvođenjem jedanaesterca protiv Španije doneo plasman u finale, nije zgoreg istaći ni golove Federika Kjeze i Matea Pesine u osmini finala protiv Austrije, kao ni pogodak Nikola Barele u 31. minutu meča protiv Belgije kojim su do tog trenutka zahuktali „crveni đavoli“ načeti.

Ipak, šest imena se izdvojilo, i njih šestorica sa pravom mogu da ponesu naziv italijanskih heroja – Roberto Mančini, Đanluiđi Donaruma, Leonardo Spinacola, Leonardo Bonuči, Đorđo Kjelini i Lorenco Insinje.

Roberto Mančini

Bilo je jasno i pre početka prvenstva Evrope da će Italijani na smotru najboljih reprezentacija Evrope doći kao sastav koji se nalazi u najboljoj formi, s obzirom na to da su poslednji poraz doživeli još 10. septembra 2018. godine od Portugala u okviru Lige nacija. Od tog momenta usledio je nalet u vidu deset vezanih pobeda 2019. godine, potom nešto slabiji učinak u 2020, kada su remizirali tri puta, ali su od početka 2021. Italijani ponovo podigli lestvicu i pod vođstvom Mančinija vezali pet pobeda pre početka EURO 2020 turnira, potom grupu završili sa maksimalnih devet bodova uz gol-razliku 7:0.

Nakon Turske, Švajcarske i Velsa na red je došla Austrija, koja je prva u 2021. godini uspela da pogodi gol „azura“, i to počasni, pošto je Saša Kalajdžić bio precizan u 114. minutu, kada je rezultat bio 2:0 za Italiju, potom je preskočena i Belgija (2:1) zahvaljujući fantastičnih 45 minuta, tokom kojih je stečena prednost od 2:0, pa je drugi deo meča protekao u sjajnom nadigravanju dve ekipe koje je pripalo Italiji. Učinak su malo „pokvarili“ remijima sa Španijom u polufinalu i Engleskom u finalu, ali su zato pokazali mentalnu snagu i penalima izborili titulu prvaka.

Sve to pod trenerskim maslom Mančinija, koji se nije plašio da u prvi plan gurne ni pojedine igrače koji su na prvenstvo Evrope došli kao manje-više nepoznati, da bi u dresu „azura“ postali prave zvezde ne samo svoje selekcije, već i evropskog fudbala, poput Lokatelija i Spinacole.

Đanluiđi Donaruma

Sada već bivši golman Milana izrastao je u junaka Evropskog prvenstva, odbranio je penal Alvaru Morati u polufinalu, potom je zaustavio udarce Džejdona Sanča i Bukaja Sake u finalu. Kako je bio standardan tokom čitavog toka šampionata i turnir završio sa samo tri gola u svojoj mreži, fudbaler kog je Siniša Mihajlović otkrio i pružio mu priliku u dresu Milana je konačno zablistao i na najvišem stepeniku i potvrdio status jednog od najboljih čuvara mreže na svetu.

Leonardo Spinacola

Fudbaler sa brojem „4“ u selekciji Italije bio je verovatno najbolji igrač „azura“ na ovom turniru sve do povrede koju je zaradio tokom meča protiv Belgije. Ipak, jedan njegov potez bio je dovoljan da potvrdi status najboljeg. Minut pošto je istekao sat igre protiv „crvenih đavola“, Žeremi Doku je gurnuo pas u prostor ka Kevinu De Brujneu, koji je potom pokušao da na drugoj stativi pronađe Lukakua. I bilo bi to čistih 2:2, da se ispred napadača Intera nije isprečio Spinacola i zaustavio loptu na putu ka golu. Ostalo je 2:1, Italija je preskočila veliku prepreku i potvrdila status prvog favorita, koji je kasnije i opravdala. A Spinu ništa nije sprečilo, pa je i na štakama bio uz saigrače tokom finala.

Lorenco Insinje

Dobre partije pružao je Insinje tokom celog toka šampionata, ali je ipak ključni trenutak bio pogodak protiv Belgije u 43. minutu, kada je na prelep način pogodio gol rivala za 2:0, što se ispostavilo kao ključan trenutak, uz Spinacolinu intervenciju, pa su Italijani na prelep način stigli do dva gola viška i mesta u polufinalu.

Đorđo Kjelili i Leonardo Bonuči

Defanzivni dvojac je tokom celog prvenstva činio srce italijanskog tima. Komandovali su odbranom gotovo savršeno, a šlag na torti došao je u vidu gola koji je Bonuči postigao u 67. minutu finala, čime je anulirao pogodak Luka Šoa. Tako je ujedno pružio i šansu Donarumi da zablista kad je najpotrebnije i Italiju po drugi put u istoriji ove reprezentacije popne na vrh Evrope.

Tandem Juventusa držao je čas defanzive tokom celog turnira i samo potvrdio reči Žozea Murinja da bi mogli da predaju igranje u odbrani na „Harvardu“.