Fudbaleri Francuske pobedili su Nemačku sa 1:0 u poslednjem meču prvog kola na Evropskom prvenstvu 2020.

Francuzi su slavili u najvećem derbiju ovog kola u okviru grupe F, a jedini pogodak bio je delo Matsa Humelsa u prvom poluvremenu.

U drugom delu igre Francuskoj su poništena dva gola, a „trikolori“ su u ovom delu igre samo taktički kažnjavali Nemce brzinom svojih ofanzivnih igrača.

Kilijanu Mbapeu je u obe situacije bio malo iza leđa odbrane Nemačke i po pola metra, metar je bilo razlika između 1:0 i 3:0.

Prvo poluvreme proteklo je u brzoj i dinamičnoj igri u kojoj su se smenjivali naleti inspiracije i energije u obe ekipe.

Prvo su Nemci pokušavali da čuvanjem lopte stvore sebi šansu za gol, a Francuzi nisu mogli da im je oduzmu. Posle desetak minuta, Nemačka je imala nekoliko oštrih startova, ali prilika nije bilo.

„Galski petlovi“ su postepeno počeli da se stabilizuju i u 16. minutu su imali opasnu šansu kada je Pol Pogba glavom imao dobru situaciju i otvoren gol pred sobom.

Nije pogodio. Minut, dva kasnije, Kilijan Mbape je šutirao iskosa sa leve strane i naterao Manuela Nojera da „zaradi svoj hleb“.

Golman Nemačke je odbranio Mbapeu, ali nije mogao i Matsu Humelsu u 20. minutu. Teo Ernandez je prošao sa leve strane, centrirao je oštro u peterac i na putu mu se našao Humels.

Lopta ga je pogodila u nogu i završila je u mreži Nemačke za 1:0. Nemci su to shvatili kao poziv za totalnu ofanzivu.

Presing, kratki i brzi pasovi, opasan centaršut i u 22. minutu Tomas Miler umalo da poravna rezultat.

Skočio je posle centaršuta, okrznuo loptu glavom, ali nedovoljno da je skrene u gol.

Desetak minuta je potrajala ofanziva „pancera“ koji su u 38. minutu imali još jednu šansu kada je Ilkaj Gundogan morao bolje da rešava sa desetak metara.

Drugo poluvreme počelo je sa dva opasna napada. U jednom je Rabio istrčao kontru posle pravovremenog dodavanja Mbapea i izašao sam ispred Nojera.

Šutirao je u bliži ugao i pogodio stativu u 52. minutu. Već u sledećem napadu, na drugoj strani je Serž Gnabri šutirao „žabicu“ tik iznad prečke.

Ubrzo su se i jedni i drugi uhvatili za glave, a mnoge na terenu je prošla jeza, kada su se sudarili Gosens i Pavar.

Pavar je pred svojim golom zaradio udarac kolenom u glavu i samo se sručio na travu. Bilo mu je potrebno nekoliko minuta da bi se sabrao, ali je na kraju svima laknulo kada se pridigao.

Šest minuta kasnije Mbape je postigao gol za Francusku u jednoj od kontri „trikolora“, ali je poništen zbog ofsajda, dok su Nemci nastavili da napadaju po bokovima.

Mbape je u 78. minutu demonstrirao svoju brzinu kada je pretrčao Humelsa, ali ga je Mats stigao i uklizao mu s leđa.

Francuz je pao u šesnaestercu protivnika, glavni arbitar Karlos El Sero Grande je mislio da to nije za penal mada se Mbape bunio.

Francuskoj je do kraja poništen još jedan gol zbog ofsajda. Opet je korak brži nego što bi trebalo bio Mbape, pa je njegov trk i asistencija Benzemi ostala jalov posao u 85. minutu.

„Trikolori“ su do kraja pokušavali da „ukradu“ koji minut, što promenama, što posle padova i povreda, dok je Nemačka pokušavala po svaku cenu da napadne.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Ipak, videlo se da gube koncentraciju i u završnici nisu mogli da urade mnogo, pa su aktuelni šampioni sveta sačuvali prednost i upisali prve bodove u grupi F.

Francuska – Nemačka 1:0 (1:0)

(Humels ag 20)

Stadion: Fudbal arena; Gledalaca: Do 15.000; Sudija: Karlos Del Sero Grande

Francuska: Loris – Pavar, Varan, Kimpembe, Ernandez – Rabio, Kante, Pogba – Grizman – Benzema, Mbape. Selektor: Didije Dešam

Nemačka: Nojer – Ginter, Humels, Ridiger – Gindogan, Gosens, Kros, Kimih – Haverc, Miler, Gnabri. Selektor: Joakim Lev

Drugo poluvreme:

90+5 KRAJ! Pobeda Francuske 1:0

Francuzi su na kraju na iskustvo uspeli da sačuvaju pobedu nad Nemačkom

85′ Ponovo poništen gol Francuskoj!

Još jednom je Kilijan Mbape požurio sa trkom, otišao je do šesnaesterca, hteo da bude nesebičan i uposlio Benzemu koji ga je ispratio u kontri od polovine terena i zatresao je Nojerovu mrežu još jednom. I ovog puta se ispostavilo da je Mbape bio najbliži golu Nemačke i pogodak je poništen.

84′ Opao je tempo meča…

Mnogo prekida sada, Francuzi se uglavnom brane i čekaju šanu da brzinom svojih igrača kazne propust u odbrani protivnika.

78′ Sporna situacija, Francuzi hteli penal

Zvižduci sa tribina Fudbal arene gde je Mbape nadtrčao Humelsa, a onda ga je defanzivac Nemačke stigao i uklizao s leđa. Glavni arbitar je mislio da to nije penal, iako je start bio u šesnaestercu „pancera“.

74′ Menja Lev

Izlaze Gnabri i Haverc, ulaze Verner i Sane.

70′ Ginter žustro na Mbapea

Igrač Nemačke je rukom u potiljak udario Mbapea u skoku, pa je Francuz morao pored terena da se osveži posle vazdušnog duela.

66′ Gol Mbapea poništen!

Driblao je igrač PSŽ- a na levoj strani, stvorio sebi poziciju i pogodio od stative. Sudija je odmah posle tog gola podigao zastavicu, jer je Francuz u začetku akcije bio u nedozvoljenoj poziciji, pola koraka ili korak iza leđa odbran Nemačke.

58′ Pavar na zemlji, nokautiran!

Delovalo je veoma opasno kada je Gosens prilikom centaršuta skočio i udario u glavu Benžamina Pavara. Pavar se sručio na travu pred svojim golom, u nastavku akcije je Loris odbranio jedan udarac Nemaca pre nego je igra prekinuta.

54′ Gnabri se uhvatio za glavu, Francuska imala sreće!

Robin Gosens je centrirao precizno sa levog krila, Gnabri je pokušao „žabicom“ da postigne pogodak i lopta je posle njegovog udarca otišla neposredno iznad prečke gola Francuske. Sada je sreća pogledala i „galske petlove“.

52′ Stativa Francuza!

Mbape je maestralno pronašao Rabioa koji se ubacio iza leđa odbrane Nemaca. Vezista je istrčao do šesnaesterca, mogao je da bira u koji će ugao da šutira, pucao je u bliži i zatresao samo stativu.

47′ Mbape u kontri

Mogao je i jednostavnije da rešava igrač Pari Sen Žermena, ali je hteo da dribla Humelsa, izgubio je korak i morao da pošalje povratnu.

46′ Počelo je drugo poluvreme na Fudbal areni!

Prvo poluvreme:

45+1 KRAJ! Francuzi vode, Nemci bili malo ofanzivniji

Dobro i dinamično poluvreme, mnogo trčanja na obe strane, nekoliko dobrih prilika i jedan nespretan potez koji je napravio razliku. Ima vremena da se štošta promeni u nastavku.

41′ Benzema je mogao bolje

Dobio je odličnu loptu iz pozadine i u trku je morao da prima loptu u kaznenom prostoru Francuza. Otišao je dva koraka predaleko u mrtav ugao i odatle već nije mogao da predstavlja opasnost.

38′ Opasno pred golom Francuske!

Gundoganu se odbila lopta na nogu, desetak metara ispred gola Francuske, ali reprezentativac Nemačke nije bio precizan.

35′ Francuska se oslobodila, igra na kontre

Jednu takvu je po levom krilu povukao Kilijan Mbape koji je probao da centrira iz slične pozicije iz koje je Teo Ernandez prevario Humelsa, ali je sada odbrana Nemačke bila bolja. Ni posle kornera Nemci nisu dopustili opasnost pred svojim golom.

30′ Totalna ofanziva Nemačke

Francuzi ne mogu da uzmu loptu Nemcima, koji već deset minuta uporno pritiskaju protivnika. Za sada nisu napravili opasniju šansu od one Milerove.

24′ Kros u živi zid

Imali su igrači Nemačke slobodan udarac sa 25 metara, gotovo idealna prilika za nekog od dobrih izvođača slobodnjaka, ali to nije prošlo, jer Kros nije bio precizan.

22′ Uzvraćaju Nemci, Miler umalo

Dobio je centaršut igrač Bajerna u šesnaestercu Francuske, „očešao“ je loptu glavom, ali nije dovoljno da bi je skrenuo u mrežu Lorisa.

20′ GOOOOL! Francuska vodi 1:0

Teo Ernandez je prošao po desnoj strani, oštro je centrirao u peterac i loptu je u svoju mrežu zakucao Humels. Nije imao kada da reaguje igrač Nemačke i Francuzi imaju prednost.

17′ Šut Mbapea!

Jedna za drugom sada se ređaju šanse Francuza. Mbape je imao prostora po levoj strani, iskosa je pucao po zemlji i Nojer je to uspeo da odbrani.

16′ Pogba u opasnoj šansi!

Vezista Mančester junajteda je skočio u kaznenom prostoru protivnika posle kornera, imao je otvoren put ka golu, ali nije bio precizan. Velika šansa je propuštena.

13′ Malo su se stabilizovali Francuzi…

Već su tri napada imali, uzeli su loptu i sve su opasniji. U jednoj situaciji je izblokiran Benzema, u drugoj je presečen centaršut sa krila.

7′ Uh kakav start Kimiha!

Veoma oštro i neoprezno, kramponom u nogu Tea Ernandeza, srećom pa je Francuza zaštitio kostobran. Kimiha ništa nije zaštitilo od sudije i prvog žutog kartona na meču.

4′ Prva prilika i rani presing Nemačke

Išao je centaršut u kazneni prostor Francuske, defanzivac „pancera“ je nadskočio sve u sredini, ali nije mogao da pogodi mrežu Lorisa.